آدرس ایمیل

شماره تماس

آدرس

میدان آرژانتین خیابان الوند بن بست برمک پ ۳

درباره ثبت برند


ثبت برند

ثبت برند یکی از کار‌هایی است که انجام آن می‌تواند مزایای فراوانی را برای مجموعه‌های تجاری به همراه داشته باشد. ثبت برند در واقع همان ثبت علامت تجاری است که می‌تواند شامل اسامی، نماد‌ها و سمبل‌های مشخصی باشد. برند‌ها معمولا حاوی مفاهیم و شعارهای تجاری هستند که در واقع نمایان گر نوع فعالیت و هدف شرکت‌ها و مجموعه‌های تجاری هستند. در این گفتار به 3 موضوع مهم: استعلام برند پیش از ثبت برند، مسائل مربوط به خریداری برند و طرح دعاوی برند نیز اشاره کردیم.

۴۱۱۷۴ ۰۲۱

info@sabt-mollasadra.com

مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

ثبت برند، راهنمای هزینه، مراحل و مدارک 1402

ثبت برند چیست؟

هر کسب و کاری برای محصولات خود باید نامی انتخاب کند که مردم برای خرید و شناخت محصول به دنبال نام تجاری محصول باشند. اساس شروع هر فعالیت انتخاب نام تجاری و ثبت برند آن برای جلوگیری از کپی برداری سایرین می باشد.

امروزه صاحبان کسب و کارها، برند خود را به ثبت رسانده اند و شاید به فکر ثبت برند دوم یا سوم و…. برای محصولات خود باشند.

ثبت برند در تمامی مشاغل مختلف با کالاهای متفاوت در همه زمینه های قابل اخذ می باشد و می تواند به طور مستقیم بر روی کالای قابل عرضه اعتبار بخشی کند و انحصار و حمایت دولت را در پشتیبانی از صاحب برند را به همراه دارد.

در صورت ثبت برند در صنف خود می توانید انحصار را در اختیار خود گرفته و اجازه استفاده و کپی برداری را از رقبای خود بگیرید.

نکته 1 : نشان تجاری یا همان لوگو باید در بردارنده و نشان دهنده ویژگی های محصول باشد و از طرح و رنگ و نقش های ساده ، قابل فهم و زیرکانه در آن استفاده شده باشد.

نکته 2 : نام اسامی مشهور قابل ثبت نمی باشد.

نکته 3 : ثبت آرم و برند تجاری انتخابی که %50 مشابه یک برند دیگر باشد ممکن نیست.

نکته 4 : نام مناطق جغرافیایی قابل ثبت نمی باشد.

ثبت برند و علامت تجاری چیست ؟

نام تجاری رشته ای از بازاریابی است که در قرن نوزدهم با ورود محصولات بسته بندی شده، به وجود آمد.شکل منحصر به فرد بطری های شرکت کوکاکولا (Coca-cola) آرم دایره ای شکل آبی و سفید رنگ اتومبیل بی ام دبلیو و سیب رنگارنگ و گاز زده شده ی شرکت اپل ،همگی نمونه های بارز از مارک های تجاری ای هستند که به خاطر آرم خود فوراَ شناسایی می گردند.

در واقع،برای این که محصولات صنعتی و تجارتی هر تجارتخانه مشخص و معلوم گردد،تجار علامتی اختیار و اجناس خود را تحت آن علامت رواج می دهند.فایده ی آن این است که مشتری به محض ملاحظه ی علامت می داند که این محصول متعلق به تجارتخانه یا کارخانه ای است که مورد اعتماد او می باشد.استعمال علائم تجاری به قدری رواج دارد که مشتری فقط با ملاحظه ی مارک مبادرت به خرید می نماید بدون اینکه سازنده ی آن و یا تاجری که علامت متعلق به او است  را بشناسد.

ماده ی 1 قانون علائم و اختراعات مصوب اول تیر 1310 علائم تجاری را بدین صورت تعریف کرده است:«علائم تجارتی عبارت از هر قسم علامتی است اعم از نقش،تصویر،رقم،حرف،عبارت،مهر،لفاف و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی تجارتی یا فلاحتی اختیار می شود. »یکی از قدیمی ترین تعاریف یک نام تجاری توسط انجمن بازاریابی آمریکا (AMA) در سال 1960 ارایه گردیده است. این تعریف بر اهمیت آرم و علامت های به کار رفته در یک مارک تجاری به عنوان مبنایی برای تمیز آن مارک تجاری از مارک های دیگر تاکید می نماید.

مشخصات علامت تجاری:

صفات مشخصه ی علامت تجارتی دارا بودن اصالت و تازگی است و این دو حاصل نمی شود مگر با ابتکار.اصالت به این معنی است که اختصاصی باشد و علامت استعمال شده از طرف دیگری در کالای مشابه نباشد وتازگی عبارت از این است که علامت ثبت شده به جهت تغییرات حاصله در آن از علامت سابق کاملاَ مشخص و متمایز باشد.نظر به مراتب مزبور است که آئین نامه ی علائم ،کالاهای تجارتی را طبقه بندی کرده است و هر علامتی که برای طبقه ای از کالا ثبت شده در همان طبقه از طرف دیگری قابل ثبت و انتقال نیست.

علائم تجاری به چند دسته طبقه بندی می شوند:

صنایع و محصولات شیمیایی، فلزات و مصنوعات فلزی، دستگاه و لوازم و آلات فنی و علمی و صنعتی، مصنوعات و اشیاء ساخته شده از مواد مختلف، مصنوعات نساجی، اسباب بازی و لوازم ورزشی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و سایر موارد…یکی از تفاسیر ساده از یک نام تجاری به کاربردن آن به عنوان ابزاری برای بیان در اختیار داشتن مالکیت قانونی یک محصول است.

ایجاد یک نام تجاری نشان دهنده ی یک سرمایه گذاری بر روی یک محصول می باشد و در نتیجه سازمان ها به دنبال در اختیار گرفتن حق مالکیت قانونی آن به عنوان یک وسیله ی پشتیبانی کننده در برابر تقلید کنندگان می باشند.ثبت قانونی یک نام تجاری تا حدودی برای آنان حمایت قانونی فراهم می کند.لذا، از عواملی که باعث تاثیر گذار بودن نام برند می گردد ثبت و حفاظت قانونی است.

حمایت قانونی برند :

حفاظت قانونی از نام تجاری از گام های اصلی برای ایجاد یک برند قدرتمند است. در دنیای پر رقابت فعلی که روز به روز محصولات مختلفی ارائه می شود، شرکت هایی که دارای علائم و اسامی تجاری ثبت شده می باشند از امتیاز مصرف کننده ی مطلوب برخوردارند و عملاَ در مقابل خط مشی های رقبا بیمه شده اند.

هنگامی که یک برند ثبت می گردد ، منجر می شود نام و نشانی که برای محصول برنامه ریزی شده ، به سلامت به کار بسته شود و از آسیب ها محفوظ بماند. در واقع تا زمانی که یک محصول یا خدمت دارای وجه ممیزه ی مشخصی نباشد ، می توان به سادگی آن را برند نمود و این برند را به گونه ای پایدار داشت.

در ایران ثبت علائم تجاری و اختراعات بر عهده ی اداره ی مالکیت های صنعتی است. اداره ی مالکیت صنعتی سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور، ثبت کلیه ی موضوعات مالکیت صنعتی اعم از اختراع ، علامت ، علامت جمعی و طرح صنعتی را بر عهده دارد ، همچنین تصدی امور مربوط به مالکیت صنعتی و همین طور نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی و اتحادیه های مربوط به کنوانسیون های ذی ربط ، بر عهده ی سازمان ثبت اسناد و املاک است.

فواید ثبت برند و علامت تجاری :

ثبت یک برند فواید و آثار بسیاری از جمله حق استعمال انحصاری علامت تجاری را به همراه دارد که به موجب آن از عرضه ی کالاهای مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده ای مشابه علامت تجاری دیگر هستند جلوگیری می گردد. در این رابطه نکته ی حائز اهمیت آن است که حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسانی محسوب می شود که علامت خود را به ثبت برسانند.

هنگامی که یک برند ثبت می شود ، منجر می شود نام و نشانی که برای محصول برنامه ریزی شده ، به سلامت در مسیر تحقق اهداف یک سازمان به کار بسته شود و از آسیب ها محفوظ بماند.

مزایای ثبت برند تجاری چیست ؟

قانون هیچگاه شما را ملزم به ثبت برند نمی کند. سالهای سال می توانید بدون ثبت به کار خود ادامه دهید ، اما مزایایی که ثبت برند دارد باعث می شود که شما نسبت به ثبت برندتان بی تفاوت نباشید.

از جمله مزایایی که ثبت برند دارد می توان به چند مورد مهم اشاره کرد :

یکی از مهمترین مزایایی که ثبت رسمی برندتان برای شما دارد شناخته شدن در برابر قانون است . بدین صورت می توانید از افرادی که از برندتان استفاده یا سوء استفاده می کنند شکایت کنید.همچنین رسمی بودنتان در مقابل قانون می تواند باعث اعتبارتان در مقابل دولت ، بانک ها و سرمایه گذاران شود . بنابراین کارتان برای گرفتن وام و اعتبار آسوده تر خواهد بود.شناخت شما توسط برندتان در بین مشتریان می تواند بسیار سودمند باشد . آنها به راحتی محصولات و خدمات شما را توسط برندتان شناسایی و از آن استفاده می کنند.بازاریابی و تبلیغات محصولات یکی از مهمترین رکن های هر تجارت امروزی است . بازاریابی بدون یک نام تجاری مخصوص نشدنی است .زمانی که برندتان را به ثبت می رسانید می توانید حق امتیاز استفاده از آن را به دیگر اشخاص و شرکت ها بدهید .این کار هم یک منبع درآمد برای شماست و هم به شهرت شما کمک میکند.اگر برندتان شهرت پیدا کند ارزشمند خواهد بود و می توانید برند خود را به فروش برساند و از این راه درآمد کسب کنید.

ثبت برند کدام علائم و برندهای تجاری غیر ممکن است؟

*واژه های عام مثلا اگر شرکتی قصد ثبت برند تجاری ” میز ” را برای فروش این محصول دارد. تقاضانامه ی ثبت این نام تجاری مردود است چون کلمه ی “میز” واژه ی عام برای این محصول است .

*واژه های توصیف کننده محصول قابل ثبت نمی باشند. برای مثال واژه های شیرین ، سریع ، بهترین ، کلاسیک قابل ثبت نمی باشند. مگر اینکه این واژه ها بخشی از نام تجاری باشند.

*علائم گمراه کننده ، مثلا برای محصولات گیاهی نمی توان نماد گاو که نشان دهنده محصولات لبنی است را ثبت کرد.

*علائمی که بر خلاف قوانین عمومی و اسلامی باشد.

*پرچم ها ، نشان های سلطنتی و به طور کلی علائم رسمی دولتی نیز قابل ثبت نمی باشند.


مهمترین دلایل برای رد برند شما هنگام استعلام برند :


1 – ممکن است برند شما عینا تکرار شده باشد . ( از قبل در سامانه ثبت شده باشد )

2 – استفاده از اسامی افراد مشهورو نام جغرافیایی خاص …

3- ممکن است مخالف با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی باشد.

4- درصورتی که از علامت رسمی موسسه های رسمی دولتی تقلید شده باشد.

5- علامتهایی که از نظر شکل ظاهری یا تلفظ کاربر عادی را به اشتباه اندازد .

6- استفاده از واژه های عام مثل میز یا صندلی برای فروش این محصول. تقاضا برای ثبت چنین نشان تجاری مردود است چراکه کلمه میز یا صندلی یک واژه عام است.

7- واژه های توصیف کننده محصول به تنهایی (اگر بخشی از نام تجاری نباشند.) همچون شیرین ، سریع ، خوب ، بهترین

8- پرچم ها ، نشان های سلطنتی و به طور کلی علائم رسمی دولتی نیز قابل ثبت نمی باشند.

تمدید ثبت برند تجاری

مالك علامت تجاری می تواند با پرداخت هزینه مقرر، درخواست تمدید اعتبار ثبت برند را برای 10سال بنماید. درخواست تمدید ثبت برند، ظرف شش ماه قبل از انقضای مدت اعتبار ثبت علامت به عمل خواهد آمد.

تبصره – در صورت عدم درخواست تمدید ثبت برند ظرف مهلت یاد شده، امكان درخواست آن ظرف مهلت 6 ماه پس از پایان اعتبار ثبت برند، با پرداخت جریمه تأخیر طبق جدول هزینه ها وجود دارد، والا ثبت برند از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

heavy

هلدینگ بین المللی ملاصدرا

نحوه انجام ثبت برند ویژه


هلدینگ بین المللی ملاصدرا

0:00
0:00

استعلام برند پیش از ثبت برند

پیش از ورود به موضوع مراحل ثبت برند، باید به مساله ای توجه کنید. پیش از ثبت برند و اقدام برای طی کردن مراحل ثبت برند، شما بایستی مطمئن شوید که برند مورد نظر شما، امکان ثبت دارد یا خیر. یعنی قبلا، این برند یا برندهایی که شبیه برند موردنظر شما است، ثبت شده اند یا خیر. در استعلام برند مورد نظر ، بایستی از ظرفیت سامانه جست و جو علادم تجاری که اداره کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد قوه قضاییه ارائه کرده استفاده کنید.پیش از ثبت اظهارنامه الکترونیکی، دقت کافی نسبت به جست و جوی علامت مورد نظر در سامانه مزبور ، مبذول داشته و بعد از حصول اطمینان از عدم موانع و محدودیت های قانونی، نسبت به ثبت برند اقدام کنید.

البته جست و جوی استعلام برند، کاملا غیر رسمی است و برای راهنمایی است و این که برند مورد نظر شما، امکان ثبت دارد و پیش تر نیز توسط شخص حقیقی یا حقوقی ثبت نشده است، هیچ تضمینی برای ثبت آن به شما نمی دهد. چون با توجه به بانک اطلاعاتی اداره مالکیت صنعتی و بررسی های کارشناسی و ملاحظه سوابق اعتراضی و دادگاهی و تطبیق با قوانین و مقررات داخلی و کنوانسیون های بین المللی، نظر نهایی نسبت به پذیرش ثبت برند یا رد درخواست برند، صادر می شود.شما بایستی نسبت به طبقه بندی کالا و بررسی امکان ثبت برند خود در طبقه بندی مورد نظر، مطمئن شوید.برند، علامتی اختصاری است که هر شرکتی برای معرفی خود و خدماتی که ارائه میدهد، از ثبت برند استفاده میکند.

چرا باید استعلام برند انجام دهیم ؟

یکی از بهترین راه های دفاع از محصول یا خدمت منحصر بفردتان ثبت برند مخصوص به خودتان است .

چرا که در صورت ثبت شدن برند ، به صورت قانونی تمام حق و حقوق آن متعلق به شما خواهد بود و کسی نمی تواند ادعای کذبی در این خصوص بکند.«حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رساند. »حالا با استعلام درست قبل از ثبت ، درصد موفقیت ثبت برند و علامت تجاری تان را بالا ببرید. چرا که در صورت وجود برندی همانند برند شما و یا مشابه آن ، به مشکل برنخورید . و از ارسال اظهار نامه ثبت علامت تجاری جلوگیری کنید. به هدر نرفتن زمان و انرژی شما چیز کم اهمیتی نیست که نخواهید به آن بها بدهید!

اگر کسی قبلا نام مورد نظر برند شما را ثبت کرده باشد ، شما دیگر نمی توانید آن نام را برای خود اختیار کنید.بیایید برای استعلام نام برند باید کمی تخصصی تر به این موضوع نگاه کنیم.

به عنوان مثال دو کلمه دیانا و آدانا از نظر واج آرایی بسیار شبیه به هم هستند. وجود همین گونه تشابهات موجب می شود که نتوانید هر نامی را برای برند خود انتخاب کنید.

منحصر بفرد بودن برند

برند و علامت تجاری شامل حروف ، عدد ، تصویر و غیره است که به طور ویژه معرف محصول و کالای خاص مورد نظر شماست. وجود تشابهات ریز و درشت در نام برند باعث می شود که برند تجاری شما مورد تایید قرارنگیرد.بنابراین برای جلوگیری از هدر دادن وقت و هزینه تان ، پیشنهاد ما به شما مشاوره با اساتید مجرب در این زمینه است. راهنمایی گرفتن از افراد متخصص در این زمینه باعث انتخاب مناسب ترین نام تجاری برای کسب و کارتان خواهد شد . و به دلیل عدم رد برند پیشنهادی شما به اداره ثبت باعث جلوگیری از هدر رفتن زمان و هزینه تان خواهد شد.


مراحل ثبت برند

مراحل ثبت برند در سال 1401

آموزش گام به گام ثبت برند

  • قدم اول : انتخاب کردن نام
  • قدم دوم : جمع اوری مدارک مورد نیاز
  • قدم سوم: استعلام نام برند
  • قدم چهارم: ثبت برند
  • قدم پنجم : انتخاب نام و لوگو
قدم اول : انتخاب کردن نام

از اسامی مشهور و نام جغرافیایی و … نباشد بهره ببریم و در صورت انتخاب همچین نام هایی اظهارنامه شما رد خواهد شد.

مهم است بدانیم که بیشترین تشابه نام ها در طبقه هایی اتفاق می افتد که خواهان بیشتری دارد مانند مواد غذایی و…

به لحاظ اهمیت مطلب هایی که گفته شد ، انتخاب نام برند از مهم ترین و اساسی ترین گام های ثبت علامت تجاری می باشد.

نکته:

متقاضیان برای ثبت اظهارنامه ی علائم تجاری باید با ورود به سامانه ی ثبت شرکت ها اقدام به ثبت برند خود نمایند. این سامانه برای ثبت علائم تجاری طراحی شده و شما می توانید  غیر حضوری به اداره ی ثبت علائم تجاری ، علامت خود را ثبت نمایید. پاسخ اداره صرفاَ از طریق قسمت پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل رویت می باشد .همه ی مکاتبات در خصوص اظهارنامه از طریق همین سامانه ، بخش ثبت انواع درخواست ( رفع نقص ، پرداخت حق الثبت ، تمدید ، انتقال و … ) امکان پذیر می باشد .پیش از آغاز مراحل میبایست ، مدرک های مورد نیاز را آماده نمایید و آن ها را اسکن کنید.

قدم دوم : جمع اوری مدارک مورد نیاز

مدارک لازم برای ثبت برند حقیقی

کپی برابر اصل مدارک شناسایی(شناسنامه و کارت ملی)

کپی برابر اصل جواز

تصویر لوگو به ابعاد 6*6

مدارک لازم برای ثبت برند حقوقی

روزنامه رسمی تاسیس شرکت ، اگهی تاسیس در صورتی که شرکت دارای تغییرات باشد ، آگهی تغییرات شرکت مدارک شناسایی آخرین مدیرعامل شرکت ، کپی برابر اصل جواز ،تصویر لوگو به ابعاد 6*6

به یاد داشته باشید زمانی که که علامت تجاری شما به صورت لاتین باشد ارائه کارت بازرگانی الزامی و قدم بعدی استعلام نام برند می باشد که به ان می پردازیم.

قدم سوم: استعلام نام برند

بعد از آن که تایین گردید که برند شما به نام شخص حقیقی خواهد بود یا شخص حقوقی ،اظهارنامه ای مبنی بر استعلام نام تجاری شما ارسال می گردد تا مشخص شود نام انتخابی شما در طبقه یا طبقات درخواستی شما به ثبت رسیده یا خیر ؟

این امر درصد رد اظهارنامه ثبت برند شما را به صورت قابل توجهی پایین خواهد اورد.

قدم چهارم: ثبت برند

همراه با اخذ جوابیه استعلام برند تواناییه اظهارنامه ثبت علامت تجاری و یا برند خود را از راه سامانه اداره مالکیت صنعتی ارسال فرمایید.

پس از انجام این کار نیاز به یک دوره ۳۰ الی ۶۰ روزه، تا کارشناس اداره مالکیت صنعتی بررسی های لازم را انجام و نظر خود را اعلام نماید. چنانچه نام درخواستی شما مورد تایید قرار بگیرد آگهی تقاضا یا همان آگهی سی روزه آن صادر می شود.

بعد از انتشار پرونده شما به مدت ۳۰ روز راکد می ماند تا افرادی که هر نوع اعتراض نسبت به آن را دارند اعلام نمایند.در صورتی که هیچ اعتراضی نسبت به برند شما وجود نداشته باشد فرایند ثبت رسمی ۱۰ ساله و اقدامات لازم برای اخذ تصدیق نامه علامت تجاری را می توانید انجام دهید.

قدم پنجم : انتخاب نام و لوگو

نام و لوگوی برند شما، معرف محصولات و یا خدمات شما خواهد بود و به همین دلیل ، این قسمت مهم‌ترین مرحله در ثبت برند می باشد. خاص بودن نام و لوگوی برند شما بهترین کمک کننده ایست برندتان راحت‌تر بر سر زبان‌ها بیفتد.

راهنمای جامع ثبت برند فوری

ناگفته پیداست در عصر امروز انتخاب برند برای کسب و کار و تجارت چقدر می تواند مفید باشد ؛ شناخت بهترشما ، خدمات یا محصولاتتان ، باعث جذب مشتری از بازارهای بزرگترخواهد شد که همه اینها تنها با متمایز بودن نام برندتان حاصل می شود.

به علاوه برای جلوگیری از سوء استفاده اشخاص دیگر از محصولات شما ثبت کردن نام برندتان می تواند دستاورد بسیار مهمی باشد . در این مقاله به بررسی جزئیات ثبت برند می پردازیم تا بیشتر با این مقوله آشنا شویم .

برای ثبت برند فوری به کجا مراجعه کنیم ؟

مشاوران مجربی که بتوانند به همه اصول و قوانین اداره ثبت واقف باشند می توانند در کمترین زمان امور ثبتی برند شما را برایتان انجام دهند. ثبت ملاصدرا با استخدام و به کار گیری نیروهای جوان، خبره و متخصص یک مجموعه ی جوان ، پویا و متخصص را اداره می کند . در نتیجه در انجام همه ی امور ثبتی و حقوقی توانایی و مهارت خاص خود را دارد . برای مشاوره می توانید با شماره ما در تماس باشید.

ثبت ملاصدرا مرحله به مرحله با شماست

مراحل ثبت برند فوری چیست ؟

به طور کلی برای ثبت قانونی برند مجموعه اقدامات زیر را باید انجام دهید:

انتخاب نام تجاری مناسب با حرفه فعالیت

انجام استعلام ثبت برند، قبل از ثبت

تهیه مدارک

ثبت نام در سامانه مالکیت معنوی و پر کردن فرم های مربوطه

اخذ گواهی امضاء از دفترخانه اسناد رسمی و تایید حساب کاربری در سامانه

تنظیم اظهار نامه الکترونیکی

تشکیل پرونده با مراجعه حضوری در اداره مالکیت معنوی

پرداخت هزینه های مربوطه از جمله هزینه روزنامه رسمی

لازم به ذکر است اگر امور ثبت برند خود را به موسسات ثبتی سپرده باشید ، پیگیری کلیه امور بر عهده موسسه خواهد بود . و در هرکدام از مراحل ثبتی از جمله مراجعه حضوری به اداره ، پرداخت هزینه های روزنامه رسمی ، پرداخت هزینه حق ثبت و غیره همگی جزو خدمات موسسه ثبت برند است .

شرایط و مدارک ثبت برند

برند یا علامت تجاری نشان ، نام ، علامت ، عبارت ، عدد یا حروف و رقم است که به جهت شناسایی و متمایز کردن محصولات و خدمات شما از سایرین ثبت می گردد. از مزایای بیشمار ثبت برند در مقالات قبلی بسیار سخن گفته ایم . از جمله بارزترین مزایای ثبت برند شناسایی هرچه بهتر محصولات برند شما و مسبب اصلی وفاداری مشتریان خواهد شد.

اگر محصول شما نام و نشان خاصی نداشته باشند مشتری چطور باید شما را بشناسد؟ مخاطبان با یکبار خرید از برند شما و با مشاهده کیفیت ارائه خدمات شما پی به مرغوب بودن یا نبودن محصولات شما پی می برند و تبدیل به مشتری ثابت برند شما می شوند. علاوه برآن شناخته شدن برند شما توسط قانون مهم ترین مساله است. با ثبت برند آن را در انحصار خود در می آورید و حق و حقوق استعمال آن فقط در اختیار شماست.

با ثبت برند به مزایای زیر دسترسی دارید:

با ثبت برند حق استعمال انحصاری از برند فقط در اختیار شماست.

با ثبت برند در برابر هر سوء استفاده توسط اشخاص دیگر به طور قانونی می توانید از حقوق خود دفاع کنید.

حق استعمال برند در سراسر کشور محفوظ است و در هرکجا از سرزمین ایران که باشید این حقوق متعلق به خود شماست.

یکی دیگر از منفعت های ثبت برند ، شناخته شدن و تمییز دادن محصولات شما و رقبایتان توسط مشتری است . مشتری با دانستن نام برند شما در هر کجا که باشد پیگیر خرید از محصولات برند شما خواهد بود.

اساس کار بازاریابی محصولات شما ، امروزه توسط برند شما صورت می گیرد.انتخاب نام برند اولین قدم در راه بازار یابی محصول است.

از برند خود درآمد کسب کنید. اگر پس از مدتی تصمیم به تعویض کسب و کار یا تعویض برند خود کردید ، به راحتی گزینه فروش برند پیش روی شما خواهد بود.

ثبت برند به دو صورت شخص حقیقی و شخص حقوقی ( شرکتی ) قابل ثبت می باشد ، که هر کدام برای ثبت نیاز به مدارک متفاوتی دارند.

اخذ وام و جمع آوری سرمایه در بسیاری از موسسات و بانکها ، صرفا از طریق اعتبار کسب و کار است که به شما تعلق می گیرد.

مدارک ثبت برند – شخص حقیقی

اشخاص حقیقی که می خواهند ثبت برند یا ثبت علامت تجاری انجام دهند ، مدارکی مرتبط با فعالیت و زمینه کاری مرتبط داشته باشند . این مدارک که باید به نام شخص مورد نظر باشد قبل از ورد به سامانه باید تهیه و اسکن شده باشد.

-کارت ملی

-کپی شناسنامه

-کپی مجوز فعالیت ( پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کارت بازرگانی ، جواز کسب، جواز تاسیس و یا هرگونه جوازی که از طریق سازمان مربوطه باید برای فعالیت خود داشته باشید.)

-کپی کارت بازرگانی ( در صورت استفاده از حروف لاتین در نام برند )


مدارک ثبت برند – شخص حقوقی

مجوز ها و تمام مدارک لازم ثبت برند برای شخص حقوقی، باید به نام شخص حقوقی یعنی شرکت باشد . مدارک لازم باید آماده شده و اسکن شود . در مرحله اول ثبت برند اسکن مدارک باید در سامانه بارگذاری شود.

-کپی کارت ملی

-کپی شناسنامه

-کپی آخرین تغییرات شرکت

-کپی روزنامه تاسیس

-کارت بازرگانی در صورتیکه از حروف لاتین استفاده کرده اید، در غیر این صورت به کارت بازرگانی نیازی نخواهید داشت.

-کپی مجوز فعالیت ( پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کارت بازرگانی ، جواز کسب، جواز تاسیس و یا هرگونه جوازی که از طریق سازمان مربوطه باید برای فعالیت خود داشته باشید.)

دقت کنید در صورت عدم استفاده از حروف لاتین در تصویر علامت یا نام مورد نظر، نیازی به ارائه کارت بازرگانی نخواهد بود.

ثبت برند و علامت تجاری


فرآیند طرح دعاوی برند چگونه است؟


به منظور اعتراض به آگهی ثبت علامت تجاری ، باید فرآیند و سلسله مراتبی را در دستور کار قرار دهید.

مرحله نخست طرح دعاوی برند این هست که بایستی دلایل متقن و مستند و مستدل خود از طرح دعوی برند مورد نظر را اعلام کنید و دلایل شما به قولی محکمه پسند باشد. یکی از روش های اعلام دلایل طرح دعوی می تواند این باشد که شما اعلام  کنید که رعایت بند های مشروح در بند الف و ب ماده سی و سی و دوم قانون اختراع ، طرح های صنعتی و علائم تجاری صورت نگرفته است. البته این استناد باید با  ادله کافی همراه شود.

اعتراض طرح دعاوی برند بایستی در 2 نسخه تنظیم گردد.

در مرحله ثالث،  باید دلایل مستند و مستدل خود را که مربوط به مفاد مشروح در اعتراض نامه باشد را به پیوست اعتراض نامه بکنید. این ادله باید نشان گر این حقیقت باشد که ادعای شما درباره فلان برند و ثبت فلان برند، واقعی و قابل راستی آزمایی است. اصل رسید پرداخت هزینه دادرسی نیز بایستی پیوست مدارک شود و به مرجع ثبت یعنی اداره مالکیت صنعتی تسلیم گردد.

در مرحل چهارم طرح دعاوی برند، مدارک تسلیمی به مرجع ثبت، بررسی می شود و اگر نقص مدارک وجود داشته باشد به صورت کتبی اعلام می شود. معترضان فرصت دارند تا در مهلت قانونی نسبت به رفع نقص اقدام کنند تا نسبت به رسیدگی مجدد اقدام شود.

اگر مدارک را تکمیل نکنید، تقاضای شما بی اثر شد و اداره ثبت، اقدامی نخواهد کرد. اگر خارج از کشور باشید، مدت رفع نقص در طرح دعاوی برند حدود 60 روز است. اگر از زمان یک نشان تجاری بیش از 3 سال سپری شده باشد، امکان اعتراض وجود ندارد.

ثبت برند و مراحل ثبت برند و پاسخ به سوالات عمومی درباره ثبت نشان تجاری در ایران و مرور فواید و مزایای این کار برای فعالان کسب و کار و کارآفرینان و استارتاپ ها و به خصوص مشتاقان سرمایه گذاری بلند مدت، در این گفتار هلدینگ ملاصدرا ارائه شده است. اگر قصد درآمد زایی در ایران عصر 1400 دارید، توصیه می شود که از دارایی های ناملموس مثل brand استفاده کنید که همچون کسب و کارهای دیجیتالی، درآمد زا و فرصت آفرین و ارزش ساز است.

ثبت برند خارجی

تسلیم اظهار نامه علامت

طبق ماده 2 آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 : ثبت برند یا ثبت علامت مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است و بنابر قاعده هرکسی زودتر اظهارنامه خود را تسلیم اداره علامت نماید حق ثبت علامت (ثبت برند) را خواهد داشت .تاریخ تسلیم اظهارنامه معیار اولویت و تقدم او نسبت به سایرین محسوب می شود و بنابر اصل “اولین تسلیم کننده اظهارنامه” شما اولین متقاضی و ثبت کننده علامت (ثبت برند) محسوب می شوید و کسی که مدعی خلاف این اصل باشد باید دلیل و مدرک ارائه نماید تا خلاف آن را اثبات نماید.

اظهارنامه ثبت برند ثبت علامت باید حاوی نکات زیر باشد:

1- اسم، شماره ملی، نشانی، کدپستی، تابعیت و سمت متقاضی و درصورتیکه متقاضی شخص حقوقی است ذکر نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و عنداللزوم هرگونه شناسه دیگر آن الزامی است.

2- اسم، شماره ملی، نشانی، کدپستی نماینده قانونی متقاضی درصورت وجود

3- اسم، اقامتگاه و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند درصورتیکه متقاضی مقیم ایران نباشد.در بند 3 درصورتیکه متقاضی مقیم ایران نباشد و بنابر حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریس درخواست ثبت علامت | ثبت برند خود را ایران بنماید باید اسم، اقامتگاه و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها را درایران دارند اعلام نمایند تا تصمیمات اداره در زمان مقتضی به آنها ابلاغ گردد و پرونده معطل نماند.

4- تاریخ، محل و شماره اظهارنامه یا گواهی نامه علامت در خارج، درصورت درخواست حق تقدم.

راهنمای ثبت برند

متقاضی می تواند همراه با اظهارنامه خود، طی اعلامیه ای حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی مورخ 1261 هجری شمسی (20 مارس 1883) و اصلاحات بعدی آن را درخواست نماید حق تقدم می تواند براساس یک یا چند اظهارنامه ملی یا منطقه ای یا بین المللی باشد.

مرجع ثبت ظرف 30روز از تاریخ وصول، اظهارنامه و ضمائم آن را از لحاظ رعایت جنبه های شكلی و سایر شرایط مقرر در قانون و این آیین نامه و همچنین تطبیق طبقه یا طبقات اعلامی با طبقه بندی بین المللی، مورد بررسی قرار می دهد.

چنانچه پس از بررسی، ایرادات و نواقصی در اظهارنامه و ضمائم آن مشاهده شود، مرجع ثبت برند مراتب را به صورت مكتوب و با قید جزییات به متقاضی ابلاغ تا ظرف مهلت مقرر در این آیین نامه اقدام به رفع نقص نماید.درصورتیکه متقاضی در مهلت مقرر قانونی به هر علتی نتواند نقایص اعلامی را رفع نماید، مرجع ثبت برند اظهارنامه را رد و مراتب را كتباً با ذكر علت یا علل رد به متقاضی ثبت برند ابلاغ خواهد كرد.

مهلت رفع نقص ثبت برند برای متقاضیان ایرانی تا 30 روز و برای متقاضیان مقیم خارج از كشور تا 60 روز از تاریخ ابلاغ محاسبه می شود.

هنگام ثبت برند به نکات زیر توجه کنید :

الف- لازم به ذکر است باتوجه به اینکه مراحل پذیرش ثبت برند در حال حاضر صرفاً به صورت الکترونیکی می باشد بنابراین پس از بررسی اظهارنامه چنانچه پرونده مربوطه منجر به صدور اخطار اعم از (رفع نقص ، رد اظهارنامه) گرددمراتب به صورت پست الکترونیکی (ایمیل) یا از طریق پیامک (اس ام اس) برای متقاضی ثبت برند ارسال شده و در مهلت مقرر قانونی رفع نقص یا اعتراض به رد اظهارنامه به صورت الکترونیکی امکان پذیر می باشد.

ب- هرگاه تقاضای ثبت برند مورد پذیرش مرجع ثبت برند قرار گیرد، مراتب به صورت پست الکترونیکی (ایمیل) یا از طریق پیامک (اس ام اس) به متقاضی اعلام شده و وی باید ظرف 30 روز پس از تاریخ اعلام جهت پرداخت هزینه های مربوط به ثبت برند و انتشار آگهی اقدام نماید.در صورت عدم پرداخت هزینه ها در مهلت مقرر فوق، اظهارنامه كان لم یكن تلقی می گردد. این مهلت برای متقاضیان مقیم خارج از كشور 60 روز می باشد.

ج- توجه کنید که نیازی به ثبت شرکت ندارید .

pdf آموزش ثبت برند

این فایل را کامل مطالعه کنید تا بیشتر با ثبت برند و مراحل آن آشنا شوید

از چه طریقی برند خود را ثبت کنیم ؟

امروزه با توجه به ایجاد سیستم جدید اینترنتی ، تمامی افراد می توانند پس از اسکن مدارک و انجام مراحل اینترنتی از طریق سامانه ی اینترنتی سازمان ثبت اسناد املاک http://iripo.ssaa.ir اقدام به ثبت برند نمایند. این سامانه جهت ثبت علائم تجاری در نظر گرفته شده است و پیگیری های مربوط به اظهارنامه نیز از طریق همین سامانه ، بخش ثبت انواع درخواست (رفع نقص،پرداخت حق الثبت،تمدید،انتقال و …) امکان پذیر است.

اعتراض به رد اظهارنامه ثبت برند

تصمیم مرجع ثبت برند مبنی بر رد اظهارنامه، از سوی متقاضی قابل اعتراض است. اگر سابقه وجود داشته باشد متقاضی می تواند از سوابق قبلی استفاده نماید در غیر اینصورت اظهارنامه ضمن اعتراض را از طریق سایت تکمیل می نماید .

انواع اعتراض در ثبت برند

اعتراض به ثبت برند شده

چنانچه متقاضی نسبت به علامت ثبت شده ای اعتراض دارد باید برای اعتراض به دادگاه مراجعه نماید.انواع ثبت برند

ثبت برند بین المللی

شما می توانید از سیستم مادرید استفاده کنید اگر یک اتصال شخصی یا کاری به یکی از اعضای سیستم داشته باشید. این به این معنی است که شما باید: اقامت داشته باشید، یک بنگاه صنعتی یا تجاری داشته باشید یا شهروندی یکی از 118 کشور تحت پوشش 102 عضو سیستم مادرید باشد.

ثبت برند لوازم خانگی

ثبت برند لوازم خانگی مثل ثبت برند مواد غذایی و ثبت برند استارتاپ ها و ثبت برند مواد شوینده و ثبت برند کارخانجات و تولید کنندگان کالا و خدمات در سراسر کشور، بخشی از دغدغه کارآفرینان ایران است. ثبت برند لوازم خانگی دارای شرایط و الزامات و مدارکی است که اطلاع از آن، کارآفرینان را در ثبت برند درست و صحیح و موثر در راستای تقویت استراتژی های تبلیغاتی و بازاریابی، یاری می دهد.

ثبت برند مواد غذایی

داستانِ ثبت برند مواد غذایی ، یک مقدار با سایرثبت برند های دیگر متفاوت است . مسئولینِ ذی ربط ، نسبت به ثبت مواد غذایی سخت گیری های بیشتری میکنند . چرا که این مواد ، مستقیماً با فاکتورِ سلامتیِ جسمانی و حتی روانی انسان ها در ارتباط است .

ثبت برند فروشگاه اینترنتی

ثبت برند تجاری به دو نوع حقیقی یا حقوقی انجام می گیرد : برند حقیقی مخصوص اشخاص است . یعنی یک شخص که صاحب کسب و کار است برند را به نام خود ثبت می کند. ثبت حقوقی نیز مخصوص شرکت هاست. منظور از برند یا نام تجاری لوگوی مخصوص به خودتان است که یا دارای شکل بخصوصی است و یا نامی است که ویژه شماست.

ثبت برند لباس

شما قبل از هر اقدامی باید مطمئن شوید که پس از ثبتِ برندتان بعداً برای آن بلا معارض و مدعی پیدا نمیشود . پس لازم است قبل از جمع آوری مدارک ، اقدام به پیگیری و استعلام برند بکنید . جمع آوریِ اسناد و مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند لباس

ثبت برند فرش

ایران یکی از بزرگترین تولید کننده ها و صادرکننده های فرش است. ثبت برند خصوصا فرش دستباف ایرانی که از دیرباز در جهان شهره خاص و عام است.وقتی شما یک محصول یا خدماتی را روانه بازار میکنید برای شناساندن آن به مخاطبان خود مختارید اسم خاصی را انتخاب کنید یا خیر.

0:00
0:00

پادکست آموزش ثبت برند

به این پادکست گوش فرا دهید تا بیشتر با ثبت برند و مراحل آن آشنا شوید

پاسخ به سوالات متداول مخاطبان

مهم ترین فایده ثبت برند چیست؟

این که  نشان تمایز کالا و خدمات شما به مصرف کننده داخلی یا خارجی در مقایسه با رقبا، دارای یک مالک است که مورد حمایت قانون قرار دارد و به  عنوان یک دارایی، هر سال، ارزشمند تر می شود و یک دارایی ناملوس ارزش  آفرین قلمداد خواهد شد.

قطعا با ثبت یک برند، مشتری و مخاطب شما، وقتی به نشان تجاری شما فکر می کند، شمار قابل توجهی از محصولات شما را در ذهن تداعی می کند تا این که صرفا به فلان محصول خریداری شده از شما یا معرفی شده از شما که نشان تجاری نداشت، بخواهد دقت کرده و ان را در یادآوری کند.  چون معمولا یک تجربه لذت بخش از یک نشان تجاری با کیفیت و معروف و معتبر، تکرار شدنی است.

برندهای ثبت شده تا چند وقت اعتبار دارند؟

هر برندی که ثبت می شود به مدت 10 سال اعتبار دارد. البته پس از دوره مذکور، در بازه های زمانی باید برندتان تمدید شود.برای تمدید برند مدت 6 ماه زمان دارید تا اقدامات لازم را انجام دهید.

چه مدارکی برای ثبت برند فوری نیاز است ؟

مدارک مورد نیاز ثبت برند ، برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

مدارک لازم ثبت برند برای اشخاص حقیقی:

1- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی

2- کپی برابر اصل کارت بازرگانی برای برندهای لاتین

3- کپی برابر اصل مجوز فعالیت از نهادهای دولتی از جمله : پروانه بهره برداری ، جواز تاسیس ، پروانه ساخت و ..

4- اطلاعات شخصی شامل : آدرس ، کد پستی  ، شماره تلفن و …

مدارک لازم ثبت برند برای اشخاص حقوقی:

1-  کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت

2- کپی آخرین روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت (درصورت وجود)

3- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضاء دارند

4-  کپی برابر اصل مجوز فعالیت از نهادهای دولتی از جمله : پروانه بهره برداری ، جواز تاسیس ، پروانه ساخت و ..

5- کپی برابر اصل کارت بازرگانی برای برندهای لاتین

6- اطلاعات شخصی شامل : آدرس ، کد پستی ، شماره تلفن و … برای صاحبان امضاء شرکتدر اینجا نکته ای که حائز اهمیت است اینکه مطابق با آخرین دستور العمل های  اداره مالکیت معنوی در سال 1401 ، شماره تلفن همراه متقاضیان در برند حقیقی و حقوقی باید حتماً به نام خود ایشان باشد و در واقع مالک رسمی خط تلفن همراه ارائه شده باید لزوماً خود متقاضی ثبت برند باشد.

همچنین مالک یک برند میتواند بطور همزمان دو یا چند شخص حقیقی و حقوقی باشند. در اینصورت باید تعیین کنید که هر کدام از اشخاص مذکور، مالک چند درصد از برند هستند.

هزینه ثبت برند تجاری به چه عواملی بستگی دارد ؟

تعداد طبقات درخواست

یانتشار 2 نوبت روزنامه های رسمی

حق الثبت

حق الوکاله وکیل

هر کدام از موارد فوق می تواند بر روی هزینه تمام شده ثبت برند شما تاثیرگذار باشد ، بنابراین نمی توان مبلغ مشخصی را برای این امر عنوان کرد.

مدت زمان ثبت برند به صورت فوری چقدر است ؟

فرم اظهارنامه که برای اداره مالکیت ارسال می کنید باید توسط 3 کارشناس و رئیس اداره علامت تجاری تاییید شود. کارتابل هرکدام از کارشناسان ثبت برند که جلوتر از شما باشد باعث کند شدن روند کاری شما می شود.

در مواردی ممکن است برند درخواستی شما رد شود، در چنین مواردی شما 30 روز فرصت اعتراض دارید. اما شما می توانید با مراجعه به وکلا و کارشناسان در موسسات ثبتی که در ارائه مدارک لازم و پیگیری های اداری خبره هستند روند کاری خودتان را سرعت ببخشید.

ثبت برند چه مزایایی دارد ؟

*ثبت برند می تواند برای سهامداران نیز ایجاد ارزش افزوده ی سهام کند و باعث افزایش درآمد شرکت شود.

*ثبت علامت تجاری تضمین می کند که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند .

*شرکت ها را قادر می سازد محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.

*ثبت علامت تجاری می تواند برای دریافت وام نیز حائز اهمیت باشد.

*ثبت علامت تجاری می تواند برای شرکت ها وجهه و شهرت ایجاد کند و ابزار مناسبی جهت بازاریابی باشد.

*علامت تجاری، قابل نقل وانتقال است و می بایست وفق مقررات قانون ثبت علائم و اختراعات ایران به ثبت برسد.-برای ثبت انتقال باید اظهارنامه ی جداگانه و سواد مصدق سند انتقال،و در صورتی که انتقال قهری و به طریق ارث باشد سواد مصدق هر سند دیگری که مثبت انتقال به طریق ارث باشد به دائره ی ثبت علائم تسلیم شود تا پس از ثبت در ذیل ثبت اولیه و آگهی در مجله ی رسمی،تشریفات ثبت انجام گردد-. لذاصاحب علامت می تواند آن را به دیگری انتقال دهد ،  زیرا حق داشتن علامت یک نوع امتیازی است که به خودی خود دارای ارزش است و حق تجارتی محسوب می شود به این جهت جز اموال صاحب علامت بوده و با فوت صاحب علامت به ورثه منتقل می شود.

آیا نام شرکت باید همان نام برند باشد؟

خیر. معمولا نشان های تجاری شرکت ها و موسسات، ربط مستقیمی به نام رسمی شرکت یا موسسه ندارد.

شخص حقیقی برای ثبت نشان تجاری چه مدارکی نیاز دارد؟

شخص حقیقی برای ثبت  نشان تجاری بایستی مجوز فعالیت داشته باشد. مثل جواز کسب یا جواز تاسیس یا پروانه فعالیت معتبر. این موضوع در روزنامه رسمی ثبت برند نیز قید می شود. اگر نشان تجاری مورد درخواست، لاتین باشد، بایستی کارت بازرگانی ارائه شود. گواهی امضا از دفتر خانه اسناد رسمی و مدارک شناسایی فرد نیز بایستی ضمیمه پرونده شود.

لذا برای ثبت نشان تجاری، الزامی به ثبت شرکت یا موسسه یا تعاونی نیست.

آیا با ثبت برند می توان درآمد زایی کرد؟

پاسخ مثبت است. شما می توانید با ثبت یک نشان تجاری خوب در طبقات مختلف، آن را در زمان مناسب به شخصیت های حقیقی یا شخصیت های حقوقی داخل یا خارج از کشور فروخته و درآمد زایی کنید. چرا که بعضی از فعالان کسب و کار، نسبت به خرید برند های ثبت شده معتبر در دیتابیس برندهای موجود نزد مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه اقدام می کنند و وارد فرآیند طولانی ثبت نمی شوند.

از طرفی، وقتی شما یک برند معتبر و ارزشمند و معروف داشته باشید، در واقع صاحب یک دارایی ناملموس هستید که در طی زمان، ارزش زیادی پیدا می کند و می توان آن را n برابر قیمتی که برای ثبت و توسعه آن هزینه کردید، به فروش برسانید. با مشاوره با کارشناسان مجرب هلدینگ  ملاصدرا، می توانید در جریان صدها پرونده فروش و خرید برند های معتبر قرار بگیرد.

پس با ثبت برند و مطرح کردن آن و فروش به فعالان کسب و کار در صنایع گوناگون، درآمد زایی کرد. مثل ثبت domain های چند کاراکتری روی پسوند های .com یا .ir که با گذر زمان، امکان ثبت کمی داشته و بر اعتبار و ارزش آن افزوده می شود.

آیا ثبت برند نیز مثل خرید رمز ارزهای خوب، ارزشمند است؟

پاسخ مثبت است. دقت کنید که بیت کوین، پادشاه رمز ارزها، به نسبت ده ها هزار رمز ارز بازار کریپتوکارنسی، ارزش بیش تری دارد. چون تعداد محدودی داشته و از فناوری ممتازی برخوردار است و ظرف چند سال از زیر 1000 دلار به بالای 60 هزار دلار افزایش یافت. احتمال می رود که تا چند سال آینده، قیمت هر بیت کوین به چند صد هزار دلار برسد. خوب، انتخاب نام خوب برای یک برند و برندینگ، می تواند ارزش این دارایی نامشهود را افزایش داده و سبب افزایش قابل توجه قیمت آن در بلندمدت شود. بنابراین، مثل سرمایه گذاری روی رمز ارزهای خوب شبیه اتریوم و بیت کوین، ثبت برند و برندینگ و ارزش آفرینی برای آن، برای صاحبش، فرصت آفرین و درامد زا است.

لذا اگر قصد دارید در اقتصاد ایران عصر 1400 که اقتصاد دانش بنیان و سرمایه پایه ، اساس اقتصاد خواهد بود، درآمد های چند گانه داشته باشید، ثبت نشان تجاری و برندینگ را در دستور کار قرار دهید.

آیا پرسونال برندینگ (personal branding) مهم است؟

بله! اگر در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر و لینکدین و فیسبوک فعالیت داشته باشید و بخواهید از این شبکه های محبوب، درامد زایی کنید، هر اندازه مطرح باشید و محتوای خوب به مخاطبان ارائه دهید، شانس بیش تری برای فروش کالا و خدمات دارید. هر اندازه بتوانید، اعتماد مخاطب را جلب کرده و محتوای مطلوب و با کیفیت در اختیار آن قرار دهید، شانس دیده شدن بیش تر عکس ها و ویدیوهای شما افزایش خواهد یافت و فالوئر بیش تری جذب می کنید.

این ها، با استراتژی های بازاریابی دیجیتالی و پرسونال برندینگ امکان پذیر است. پرسونال برندینگ یعنی شما روی برند و هویت و پرستیژ خود کار کنید و ارتقا دهید تا در بازار، فردی معتبر و صاحب نفوذ شوید. خواه در عرصه هنر، خواه فناوری اطلاعات، خواه مشاوره برندینگ و تبلیغات و بازاریابی و فروش و مهندسی.

خوب است که برای ارتقا پرسونال برندینگ و پرستیژ هویت دیجیتالی خود، نشان تجاری خود را ثبت کرده و از آن در شبکه اجتماعی خود استفاده کنید تا کاربران، با اعتماد و علاقه بیش تری به کسب و کار شما رجوع کنند. اگر چه دریافت تیک آبی در توییتر واینستاگرام، ارتباطی به ثبت برند ندارد، اما اگر قصد دارید که domain به نام خود ثبت کنید و روی ارتقا پیج خود در شبکه های اجتماعی اقدام کنید، توصیه می شود که نسبت به ثبت نام خود به عنوان یک برند نیز اقدام کنید.

البته ثبت برند، محدودیت ها و شرایطی دارد که در ابتدای گفتار، به  آن اشاره کردیم

آیا استعلام ثبت برند ضروری است؟

بله. با توجه به تعداد بسیار زیادی نشان های تجاری ثبت شده و شمار قابل توجهی که در  فرآیند ثبت در سال  جاری قرار دارند یا پرونده بررسی آن ها توسط مرکز مالکیت معنوی قوه قضاییه در دستور کار است، استعلام ثبت  نشان تجاری الزامی است. برخی از برند ها، اصلا قابلیت ثبت شدن ندارد. چه شما domain یا پیج اینستاگرامی برای آن داشته باشید یا خیر. دقت کنید که استعلام برند در سامانه جست و جو، غیر رسمی است و در نهایت، نظر کارشناسان مرکز، دال بر امکان یا عدم امکان ثبت است.

اگر برند مورد نظر شما، اسامی اشخاص معروف است یا نام مناطق جغرافیایی است، امکان ثبت ندارید. 

اظهارنامه ثبت برند چیست؟

همان طور که در ابتدای گفتار عنوان شد، اظهارنامه ثبت برند طبق ماده دوم آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علائم تجاری، بایستی ارائه شود. اگر شما، اظهارنامه  ثبت فلان برند را زود تر به مرجع رسیدگی کننده تسلیم کنید، شما نسبت به فردی که خواستار ثبت همان برند مورد شما هست، در اولویت قرار می گیرید. بنابراین به موضوع تقدم و تاخر نیز دقت کنید.

در اظهارنامه، بایستی اطلاعات هویتی متقاضی، نشانی اقامت و کدپستی درج شود.

مدت زمان بررسی اظهارنامه ثبت برند چقدر است؟

معمولا 30 روز کاری است. این زمان، از تاریخ وصول اظهارنامه و ضمائم مربوطه توسط مرجع ثبت، در نظر گرفته می شود. اگر نقصی مشاهده شود، مکتوب به متقاضی اعلام و بایستی نسبت به رفع نقص اقدام کند.

مدت زمان رفع نقص مدارک متقاضیان ثبت برند چقدر است؟

برای متقاضیان داخل کشور، 30  روز و برای متقاضیان خارج از کشور 60 روز از تاریخ ابلاغیه رفع نقص است. نه از زمان تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت. مراتب به صورت ای میل یا پیامک ارسال می شود.

آیا امکان تمدید برند برای نامحدود وجود دارد؟

خیر. مثل تمدید domain اینترنتی، تمدید یک برند نیز در بازه های زمانی مشخصی امکان دارد و به صورت نامحدود نمی توان نسبت به اخذ مالکیت یک برند اقدام کرد و بایستی نسبت به تمدید و هم چنین پرداخت تعرفه های مربوطه طبق جداول سالانه مرکز مالکیت معنوی قوه قضاییه اقدام کرد.در ایران، تمدید برند برای 10 سال معادل 120 ماه است.

اگر پس از 10 سال، برند مربوطه تمدید نشود چه می شود؟

اگر برند شما پس از سپری شدن تاریخ اعتبار برند، تمدید نشود، 6 ماه فرصت دارید نسبت به تمدید برند و پرداخت جریمه تاخیر طبق تعرفه های سالانه قوه قضاییه اقدام کنید. در غیر این صورت، برند ، آزاد شده و توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی قابلیت ثبت دارد. در واقع برند قبلی، از درجه اعتبار ساقط می شود و مالک قبلی آن، امکان پیگرد حقوقی آن را ندارد.

هزینه های اولیه ثبت برند شامل چه مواردی است؟

هزینه های اولیه ثبت برند شامل موارد زیر است. نرخ این موارد، همه ساله توسط قوه قضاییه اعلام می شود و تغییر می کند. لذا هر چقدر زودتر نسبت به ثبت برند خود اقدام کنید، با هزینه کم تری می توان نسبت به ثبت اقدام کرد:

هزینه ثبت اولیه اظهارنامه در سامانه

هزینه انتشار روزنامه رسمی نوبت اول تقاضای ثبت برند

هزینه حق الثبت برند

هزینه انتشار روزنامه رسمی نوبت دوم تقاضای ثبت برند

اگر بخواهید کارشناسان مجرب هلدینگ ملاصدرا، صفر تا صد فرآیند ثبت برند را از جانب شما پیگیری کنند و پاسخگوی رفع نقایص احتمالی اعلامی توسط کارشناسان مرکز مالکیت معنوی باشند، هزینه مشاوره هلدینگ نیز به موارد بالا اضافه می شود که رقم دقیق آن را می توانید از کارشناسان مرکز استعلام کنید.

صدور گواهی برند، معمولا 5 تا 7 هفته به طول خواهد انجامید و البته هزینه چندانی ندارد.

آیا گواهی ثبت برند، اعتباری بین المللی دارد؟

بله. اگر خواهان اقدام برای دریافت فاند رشته های مقطع دکترا در رشته ای مدیریت و بازاریابی و تبلیغات هستید، یا خواهان مهاجرت به عنوان فرد ماهر به کشورهای مهاجر خیز جهان مثل استرالیا، نیوزلند و کانادا از سال 2022 میلادی به بعد هستید یا قصد تاسیس استارتاپ دارید در خارج از کشور، گواهی ثبت برند نشان دهنده آگاهی شما از نگاه حرفه ای به کسب و کار است که می تواند امتیاز خوبی برای اقدام روی موارد فوق الذکر باشد.

اگر چه ثبت برند، شرط لازم یا کافی برای اخذ پذیرش دکترا با فاند یا مهاجرت یا اخذ ویزای شنگن یا ویزای گردشگری مولتی پل 5 ساله کانادا، محسوب نمی شود، اما روزمه شغلی و آکادمیک شما را تقویت خواهد کرد که در نظر آفیسرهای پرونده مهاجرتی و تحصیلی و شغلی شما، قابل توجه است.

ضمنا امکان ترجمه رسمی گواهی ثبت برند نیز وجود دارد و می  توان ممهور به مهر  وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری جمهوری اسلامی کرد.

آیا برند لاتین با برند فارسی فرق دارد؟

این فرق، مربوط به نام ها و اسامی است که در برند فارسی و لاتین به کار می رود. هر برندی که اسامی آن، در فرهنگ  لغات فارسی، دارای ریشه و معنی باشد، فارسی است. هزینه ثبت برند فارسی از سال 1401 شمسی به بعد،  بیش از 2 میلیون تومان است. رقم دقیق را باید از کارشناسان هلدینگ ملاصدرا استعلام کنید.

آیا ثبت برند با حروف انگلیسی، نیاز به کارت بازرگانی دارد؟

بله. با توجه به تغییرات احتمالی قانون تجارت، درباره این موضوع، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آیا بهتر است پس از ثبت شرکت، برند شرکت نیز ثبت شود؟

تاثیر ژرف و شگرفی این کار در کسب و کار شما ندارد. مگر این که تولید کننده کالا یا خدماتی باشید که درج نشان تجاری شما روی آن، اهمیت داشته باشد یا الزامی باشد.

اما اگر شرکت شما، پیمانکار ساده امور تاسیسات شهری یا ساخت و ساز است، مهم تر از ثبت نشان تجاری، اخذ رتبه از سازمان برنامه و بودجه (گرید)، اهمیت دارد که شانس حضور شما در مناقصات میلیاردی را افزایش می دهد. اگر چه هستند شرکت ها و پیمانکارهایی که دهه ها فعالیت دارند و نشان تجاری شرکت خود را حتی ثبت هم  نکرده اند و این می تواند تهدیدی برای برندینگ آن ها در بلند مدت باشد.

اگر کسب و کار  شما قصد دارد در فضای وب حضور فعالی داشته باشد، ثبت برند توصیه می شود تا از حمایت های قانونی بهره مند شوید. اگر چه ثبت برند، شرط لازم یا شرط کافی برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک یا مجوزهایی که وزارت ارشاد به فعالان کسب و کار اینترنتی مربوطه می دهد، نیست.

آیا می توان برند آماده خریداری کرد؟

بله. شما می توانید به جای این که مراحل پر فراز و نشیب و طولانی ثبت یک برند جدید را در دستور کار  قرار دهیدو در نهایت هم پس از صرف زمان و هزینه، با جواب منفی اداره مالکیت صنعتی نسبت به ثبت برند مورد نظر خود مواجه شوید، می توانید نسبت به خریداری برند های آماده برای فروش که مجوز رسمی دارند ، اقدام کنید.

همان طور که در این گفتار هلدینگ ملاصدرا گفتیم، ثبت برند، نیازمند اختصاص وقت و هزینه است و اگر برند مورد نظر شما، پیش تر نیز ثبت نشده باشد، هیچ تضمینی و قطعیتی وجود ندارد که کارشناسان اداره مالکیت صنعتی، با درخواست شما به منظور ثبت برند مورد نظر موافقت کنند. چون بایستی مراحل قانونی طی شود و بسیاری از فاکتورها و فیلترها در نظر گرفته شود.

به همین خاطر است که بارها مشاهده شده که اشخاص حقیقی یا حقوقی به جای اقدام به ثبت برند خود، نسبت به خریداری برندهای ثبت شده و مجوز دار اقدام می کنند.

برند آماده یعنی شما قادر هستید که برند مختلف را طبق قانون و در طبقه بندی های کالایی که مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه اعلام کرده است، ثبت کنید و بعدا نسبت به فروش ان به هر قیمتی که خودتان صلاح می دانید به خریداران حقیقی یا حقوقی داخلی یا خارجی اقدام کنید.

یعنی یکی از روش های درامد زایی در ایران، فروش برند های ثبت شده به اشخاص مورد علاقه است. برند آماده، برندی است که طبق قانون، ثبت شده و دارای مجوز است. برای خرید برند ،می توان تغییر مالکیت رسمی داد.

برای خرید یک برند، صرفا کارت ملی هوشمند متقاضی نیاز است و ظرف یک دقیقه نیز فرآیند تغییر مالکیت رسما انجام می شود. متقاضی خرید برند، باید به همراه مالک برند به دفتر خانه اسناد رسمی مراجعه کرده و فرآیند نشر آگهی انتقال مالکیت و صاحب امتیازی برند را در روزنامه رسمی را در دستور کار قرار دهند.

شماره اظهارنامه و اسناد و مدارک مورد نیاز به ثبت برند و اطلاعات هویتی متقاضی و فروشنده بایستی به دفتردار تسلیم شود. اگر قصد خرید برند آماده دارید، مشاوران هلدینگ ملاصدرا آماده ارائه اطلاعات لازم و تخصصی به شما هستند.

به موارد زیر دقت کنید:

در انتقال قانونی برند آماده، نام و آدرس و تابعیت صاحب برند و نام و ادرس وکیل قانونی مالک و شماره ثبت آرم تجاری در ایران بایستی در اظهارنامه قید شود.

نکته بعدی این است که اگر صاحب برند ، تمایلی به واگذاری کامل علامت تجاری نداشته باشد، قادر است بخشی از آن با طبقات آن را به افراد دیگری واگذار کند. یعنی نقل و انتقال جزیی.

برای نقل و انتقال برند و مسائل حقوقی پس از آن، بهتر است با مشاوران مجرب و زبده مشاوره کنید که مشاوران هلدینگ ملاصدرا در این زمینه آماده ارائه خدمات لازم به شما عزیزان می باشند.

خرید برند آماده برای فعالیت هایی مثل تولید مواد غذایی که معمولا کارخانه ها و تولید کننده ها، برند های متعددی برای محصولات و تولیدات خود دارند، توصیه می شود.

آیا می توان مالکیت برند ثبت شده را به افرادی واگذار کرد؟

بله. با طی تشریفات قانونی، می توان مالکیت نشان تجاری را به اشخاص حقیقی یا حقوقی انتقال داد. این همان مقوله ای است که سبب درآمد زایی برای صاحب یا صاحبان اصلی نشان تجاری می شود.

چگونه می توان علامت تجاری را به صورت بین المللی ثبت کرد؟

همان طور که در ابتدای گفتار عنوان شد، به منظور ثبت علامت تجاری به صورت بین المللی، باید نشان تجاری در کشور مبدا مورد نظر شما ثبت شده باشد و یا به ثبت برسد و پس از آن، با در اختیار داشتن کارت بازرگانی و رعایت تعهدات سیستم مادرید، نسبت به ثبت بین المللی آن اقدام کرد.

دقت کنید که ثبت بین المللی برند منجر به این موضوع می شود که در بیش از 80 کشور جهان در 5 قاره، تحت محافظت قوانین بین المللی (عضویت در پیمان ژنو و سیستم مادرید) قرار می گیرد و برای صادرات کالا و خدمات  شما مشکلی پیش نمی آید.

چه عواملی سبب رد اظهارنامه ثبت برند می شود؟

مجموعه ای از دلایل سبب می شود که اظهارنامه ثبت نشان تجاری شما که تسلیم مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه شده است، رد شده و مورد تایید کارشناسان مرکز قرار نگیرد. برخی از دلایل به شرح زیر است:

درخواست شما، شامل تقاضای ثبت برندی است که پیش تر توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی ثبت شده است و امکان ثبت آن به نام شما وجود ندارد. حتی اگر مشابهت نیز وجود داشته باشد، احتمال رد درخواست شما وجود دارد. مگر اعتراض کنید و دلایل فنی و حقوقی ارائه کنید.

درخواست شما پس از درخواست دیگری ارائه شده است با توجه به رعایت اصل اولویت و حق تقدم تسلیم اظهارنامه ثبت برند.

درخواست شما شامل تقاضای ثبت برندی است که شرایط ثبت را ندارد. مثلا ضوابط قانونی ثبت برند را ندارد.

درخواست شما شامل تقاضای ثبتی است که با مدارک کافی ارسال نشده است. لذا امکان بررسی نداشته و باید رفع نقص در مدت زمان قانونی صورت بگیرد.

صلاحیت ثبت برند مورد نظر را ندارید.

چه کنیم که شانس  پذیرش اظهارنامه ثبت برند ما افزایش یابد؟

این یکی از پرسش های متداولی است که متقاضیان ثبت برند مطرح می کنند و به دنبال پاسخ برای آن هستند.  در زیر با توجه به پرونده های موفق ثبت برند هلدینگ ملاصدرا، مواردی را مرور می کنیم:

فرآیند ثبت برند که توسط مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه اعلام شده است باید به درستی طی شود.

کلیه مدارک لازم اعم از مدارک هویتی متقاضی یا متقاضیان و مدارک اثبات صلاحیت و ارائه ادله فنی و حقوقی مالکیت برند به متقاضی ثبت آن، بایستی تسلیم شود.

در انتخاب نام برند، نگاه نوآورانه داشته باشید. کپی کاری را فراموش کنید. این که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت دارید و فکر کنید همه چیز با عنوان: دیجی، جذاب تر است برای مخاطب، اشتباه است. استفاده از نام و عناوین مشهور ثبت شده در کسب و کار شما، با عدم تایید ثبت روبرو خواهد شد.

اگر قصد دارید برند شما، عناوینی غیر اسلامی داشته باشد، نمی توانید در ایران ثبت کنید.

اگر عناوین پیشنهادی شما برای ثبت برند، خلاف شئونات اسلامی و مذهبی باشد، درخواست شما رد خواهد شد.

در انتخاب نام برای نشان تجاری، به گونه ای نام را انتخاب نکنید که تلقی توصیف گرایانه از اسم بتوان برداشت کرد. یا مثلا نام شما خیلی عام نباشد. مثل: ایرانی ها، گیلانی ها، و از این چیزها.

معمولا شانس ثبت برند هایی که ترکیبی از اسامی مختلف هستند، بیش تر است.

گاهی نام هایی که به صورت اتفاقی به ذهن افراد می رسد، شانس بهتری به منظور تایید نام برند داشته و نتایج خوبی هم به ارمغان آورده است. از بیان نمونه ها خودداری می کنیم به دلیل تبلیغ برند خاص. اما احتمالا با نشان های تجاری عجیب و غریب در محصولات و خدمات مختلف در بازار ایران آشنا شده اید که در ذهن شما هم ماندگاری بیش تری داشته و هم جالب بوده است.

نام خود و خانواده خود را می توانید به عنوان برند ثبت کنید. محدودیتی نیست مگر این که مصداق ممنوعیت ها در ثبت برند باشد. مثلا اگر نام خانوادگی شما شبیه نام رئیس جمهور و رهبر و مسئولان نظام باشد، حتما امکان ثبت آن را ندارید. این مساله نیاز به بررسی کارشناسی مرکز مالکیت معنوی است و نمی توان پیش قضاوتی کرد.

شما نمی توانید اعداد را ثبت کنید. مثلا ثبت عدد 2023 به عنوان برند امکان پذیر نیست. اما همبرگر2024 مشکلی ندارد. اعداد را نمی توانید به صورت فارسی یا لاتین به تنهایی ثبت کنید. اما ترکیبش با نام هایی که مشمول ممنوعیت های ثبت برند نمی شود، آزاد است.

4 صنف: مواد غذایی، لوازم خانگی و مواد بهداشتی و شوینده و فناوری اطلاعات، صنایعی هستند که سالانه صدها و هزاران نشان تجاری برای کالا و خدماتشان ثبت می شود. یعنی درخواست های زیادی از سوی فعالان این صنوف برای ثبت برند های مورد نظرشان وجود دارد. اگر محصول یا خدمات شما در زمره یکی از این 4 صنف قرار می گیرد، بایستی نامی انتخاب کنید که مشابه با برندهای موجود این چهار صنف نباشد و شانس بالایی برای درخشش در بازار هدف، ماندگاری ذهنی و تصویرسازی ذهنی مشتری و خوش لحنی داشته باشد.

بهتر است پیش از اقدام به ثبت نشان تجاری از کارشناسان هلدینگ ملاصدرا، مشاوره لازم را اخذ کنید. ثبت برند، ریزه کاری های  زیادی دارد نه صرفا فرآیند اداری و تشریفاتی آن، بلکه انتخاب صحیح و حرفه ای نام نشان تجاری که بتوان ارزش آفرین ، فرصت آفرین و تاثیر گذار در بازار رقابتی دیجیتالی شده امروز اقتصاد ایران عصر 1400 باشد.

در صورتی که قصد طرح دعاوی برند خاصی را در یکی از نقاط کشور داشته و با روش حقوقی و قانونی آن آشنا نیستید، حتما از طریق بخش ارتباط با ما، با کارشناسان مجرب هلدینگ ملاصدرا در تماس باشید تا اطلاعات لازم را کسب کنید.

هلدینگ ملاصدرا مفتخر است آمادگی خود را جهت ارائه خدمات ثبت شرکت مسئولیت محدود و انواع ثبت داخلی و بین المللی در کشور های خارجی را اعلام کند

چه مواردی به عنوان برند و نشان تجاری قابل ثبت نیستند؟

برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه خود لازم است مواردی را که قابل ثبت نیستند از قبل بدانید . بدین صورت روند ثبت برند تان را سریع تر انجام می دهید.

ما دراینجا مواردی را که قابل ثبت نیستند برایتان شرح می دهیم :

علائمی که قابلیت متمایز بودن را نداشته باشند

علائمی که شامل کلمه های عام باشند مثل پارچه ، میز ، صندلی

واژه های توصیفی همچون شیرین ، سریع ، خوشمزه

علائمی که با قصد سوء نیت باشد غیر قابل ثبت اند ؛ در صورتی که ثبت شده باشند هم قابل ابطال در دادگاه هستند.

علامتهایی که شبیه یک برند تجاری معروف و متعلق به فرد دیگری باشد.

علائم گمراه کننده که شناخت نوع محصول را سخت کند . مثل کلمه آهنین برای کالاهای چوبی  ، یا نام شیمیایی برای محصولات گیاهی

علائمی که عین آنها در همان طبقه یا طبقات دیگر قبلا به ثبت رسیده باشد.

علائمی که با نظم و قانون  و عفت عمومی مغایر باشند قابل ثبت نیستند.

کلیه علائم دولتی و رسمی  مانند پرچم ، نام افراد مشهور، شعرا ، علائم تاریخی

علائمی که شامل مشخصات جغرافیایی نادرست باشند . به عنوان مثال محصولی که در ایران تولید می شود نمی تواند علامت ثبتی کشورهای دیگر را داشته باشد.


درباره ثبت برند ملاصدرا


ثبت برند ملاصدرا

ثبت ملاصدرا با استخدام و به کار گیری نیروهای جوان، خبره و متخصص یک مجموعه ی جوان، پویا و متخصص را اداره می کند. در نتیجه در انجام …

گواهینامه ها

هلدینگ بین‌المللی ملاصدرا مجموعه‌ای مرکب از چند دهه کارگروه فوق تخصصی که برای حمایت از بازرگانان، صنعت‌گران و مجموعه‌های خدماتی و رفاهی-فرهنگی خدمات خود را ارائه می‌دهد. خدمات ما شامل …

افتخارات ما

بسیاری از برندهای مطرح شده در کشور توسط ثبت ملاصدرا به ثبت رسیده اند. از این رو در رزومه ی ثبت ملاصدرا برندهای بزرگ کشور در اصناف مختلف به چشم …

چرا ملاصدرا؟

هلدینگ بین المللی ملاصدرا با سازماندهی کار گروه های مختلف تخصصی و با بیش از سه دهه تجربه مدیریت، کوشیده است تا بتواند کلیه نیازهای ثبتی و حقوقی هم وطنان …

مقالات مربوط به ثبت برند را دنبال کنید