مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

ثبت شرکت عمرانی

ثبت شرکت عمرانی

آنچه درباره ثبت شرکت عمرانی باید بدانیم

ثبت شرکت عمرانی یعنی این‌که شما وارد کسب و کار پر سود ساخت و ساز در ایران شده و در پروژه‌های میلیاردی دولتی و بخش عمومی کشور مثل شهرداری‌ها، شرکت کنید. ثبت شرکت عمرانی یکی از متداول‌ترین نوع ثبت شرکت‌های مسئولیت محدود و سهامی خاص در ایران است و صدها هزار پیمانکار در 31 استان کشور با این نوع شخصیت حقوقی، مشغول به فعالیت در صنعت ساختمان و راهسازی ایران هستند.

در این گفتار سایت هلدینگ ملاصدرا، درباره مدارک و شرایط تاسیس ثبت شرکت عمرانی اطلاعات لازم در اختیار کارآفرینان جوان به خصوص دانش آموختگان رشته های مهندسی مکانیک و عمران و صنایع قرار گرفته است. اگر با پرسشی روبرو شدید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.
ثبت شرکت عمرانی

(پرتال رسمی ثبت شرکت عمرانی )

شرکت عمرانی چیست؟

نخستین پرسش این است که اصولا، شرکت عمرانی به چه نوع شرکتی اطلاق می‌شود. شرکت عمرانی همان‌طور که از نام آن پیداست، یک تشکل حقوقی بوده که با اهدف انجام کلیه امور عمرانی از ساخت راه و پل و تونل تا احداث انواع و اقسام ابنیه و سازه‌های فولادی و بتنی و چوبی و غیره برای بخش دولتی و خصوصی، تاسیس می‌شوند. معمولا موضوع شرکت عمرانی، بر اساس فعالیت‌های عمومی و تخصصی است که موسسان، قصد انجام دارند. شرکت عمرانی قادر است که در مناقصات و پروژه‌های میلیاردی برای کارفرمایان در داخل و خارج از کشور فعالیت کند. اما انجام برخی از فعالیت‌ها از طریق شرکت عمرانی در پروژه‌های گوناگون عمرانی کشور، نیازمند اخذ رتبه از سازمان برنامه و بودجه است که خدمات صفر تا صد دریافت گرید توسط هلدینگ ملاصدرا برای متقاضیان گرامی در اسرع وقت با بهترین هزینه انجام می شود.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت عمرانی

ثبت شرکت عمرانی، نیازمند مدرک مهندسی در رشته‌های برق و مکانیک و عمران و صنایع نیست. یعنی برای ثبت شرکت عمرانی، حتما نیاز نیست که یکی از اعضا هیات مدیره یا هیات موسسان یا حتی مدیرعامل، در یکی از گرایش های مهندسی عمران در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معتبر داخلی یا بین المللی دانش آموخته شده باشد.

اما اگر قصد داشته باشید تا عنوان مهندسی به شرکت عمرانی مسئولیت محدود شما اضافه شود، یکی از اعضا هیات مدیره بایستی مدرک مهندسی داشته باشد و به اداره کل ثبت شرکت  ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه به همراه مدارک ثبتی شرکت، تسلیم گردد.

معمولا ثبت شرکت عمرانی ظرف حداکثر 3 هفته از زمان تنظیم مدارک شامل اساسنامه و شرکت نامه توسط کارشناسان هلدینگ ملاصدرا و تعیین نام، انجام می شود و آگهی ثبت شرکت عمرانی در روزنامه رسمی قوه قضاییه منتشر می شود.

فهرست مدارکی که متقاضیان ثبت شرکت عمرانی باید ارائه کنند و در اختیار کارشناسان هلدینگ ملاصدرا به منظور تنظیم پرونده و آپلود مدارک قرار دهند به شرح زیر است:

 • رونوشت برابر اصل شناسنامه همه شرکا
 • رونوشت برابر اصل کارت ملی هوشمند همه شرکت
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای کلیه شرکا
 • امضاء اساسنامه تهیه شده برای ثبت شرکت عمرانی توسط شرکا
 • اظهارنامه
 • تنظیم و امضا صورتجلسه مجمع شرکت عمرانی در حال ثبت
 • تهیه صورت جلسه هیات مدیره
 • ارائه تعهد نامه که نشان گر این واقعیت باشد که هیات مدیره در جای دیگری مشغول به کار نیست.
 • فیش بانکی مبنی بر سپرده گذاری مبلغی نزد بانک
 • تهیه فرم تقاضانامه ثبت شرکت عمرانی مسئولیت محدود
 • تهیه فرم شرکتنامه ثبت شرکت عمرانی مسئولیت محدود

چند نکته درباره ثبت شرکت عمرانی

 • ثبت شرکت عمرانی مسئولیت محدود متداول تر از ثبت شرکت عمرانی سهامی خاص است. اما برای ثبت شرکت سهامی خاص، باید شرایط عمومی و اختصاصی را در نظر داشته باشید.
 • برای شرکت در مناقصات میلیاردی عمرانی و خدماتی دولتی و عمومی، هیچ نیازی به ثبت شرکت عمرانی سهامی خاص نیست.
 • اگر قصد ثبت شرکت عمرانی مسئولیت محدود دارید، بایستی حداقل 2 نفر از اعضاء هیات مدیره حضور داشته و الزامی به حضور بازرس در زمان ثبت شرکت عمرانی نیست. اگر قصد ثبت شرکت عمرانی سهامی خاص دارید، بایستی حداقل 3 نفر از اعضاء هیات مدیره حضور داشته و حضور 2 بازرس نیز الزامی خواهد بود.
 • هر اندازه سرمایه شرکت عمرانی بیشتر باشد، امکان دریافت ضمانت نامه شرکت در مناقصات و حسن اجرای تعهدات و پیش پرداخت از بانک های عامل، بیش‌تر خواهد بود. البته این شرط لازم یا کافی برای دریافت این نوع ضمانت‌نامه های رایج بین شرکت های عمرانی نیست و باید شرایط اعلامی بانک را داشته باشید.
 • هیچ الزامی برای درج واژه: عمران، عمرانی، سازه، ابنیه و غیره در نام گذاری شرکت عمرانی در زمان ثبت وجود ندارد و می‌توانید از این اسامی رایج در ثبت شرکت خود استفاده نکنید.
 • دقت کنید اعضا هیات مدیره در شرکت عمرانی با مسئولیت محدود به صورت نامحدود مشغول به کار هستند اما اعضاء هیات مدیره در شرکت عمرانی سهامی خاص، به مدت 2 سال انتخاب می‌شوند و پس از آن دوباره باید تشکیل جلسه داده و اعضا هیات مدیره جدید انتخاب یا فعالیت اعضاء قبلی تمدید شده و آگهی روزنامه رسمی منتشر شود.
 • یکی از مزایای ثبت شرکت عمرانی در ایران آن است که فعالیت‌های عمرانی در 31 استان کشور در ایران عصر 1400 شمسی، همانند قرن قبلی، مورد نیاز است و با افزایش جمعیت و توسعه کشور، فعالیت‌های عمرانی زیادی در سراسر کشور اجرا خواهد شد که اکثرا توسط پیمانکاران بخش خصوصی عملیاتی می‌شود.

مخاطب گرامی

اگر قصد ثبت شرکت عمرانی دارید ، درخواست خود را کامنت کنید. علاوه بر این، ثبت انواع شرکت و برند و اختراع و دریافت همه نوع گواهینامه و استاندارد و مجوز صنفی در اسرع وقت توسط هلدینگ ملاصدرا انجام می‌شود. لینک این گفتار را از طریق کانال‌ها و گروه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی عضو هستید به اطلاع دوستان و همکاران علاقمند به فعالیت‌های عمرانی و مهندسی در سراسر کشور برسانید.