مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

ثبت شرکت فنی و مهندسی

آنچه درباره ثبت شرکت فنی و مهندسی باید بدانیم (شرایط و مدارک)

ثبت شرکت فنی و مهندسی هم در قالب مسئولیت محدود امکان پذیر است هم در قالب سهامی خاص. شرکت مهندسی نیازمند حداقل یک مدرک تحصیلی در زمینه فنی و مهندسی دارد. اما در اختیار داشتن گرید و رتبه بندی در گروه های مختلف، نیازمند رعایت شرایط عمومی و اختصاصی و کسب امتیازات لازم برای اخذ گواهینامه صلاحیت حرفه ای ساختمانی و عمرانی از سازمان برنامه و بودجه است تا امکان شرکت در مناقصات میلیاردی دولتی و عمومی را داشته باشید.

در این گفتار هلدینگ ملاصدرا، شرایط و مدارک ثبت شرکت فنی و مهندسی ارائه شده است. اگر با پرسشی مواجه شدید یا نظر و دیدگاهی درباره ثبت شرکت فنی و مهندسی دارید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

شرکت فنی مهندسی چیست؟

شرکت فنی مهندسی همان‌طور که از نامش پیداست، به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که در امور فنی و مهارتی و مهندسی فعالیت داشته و برای انجام پروژه های بزرگ فنی مهندسی فعالیت دارند. در نام گذار شرکت فنی مهندسی می‌توان از کلماتی هم چون: مهندسی، فنی مهندسی ، مهندسین یا گروه مهندسان استفاده  کرد.

هر  یک از این کلمات، بار معنایی و حقوقی دارند. با توجه به آن می توان واژه یا کلمه را انتخاب کرد. مثلا اگر شرکت متقاضی با نام مهندسی ثبت شود، بایستی متقاضی مدرک مهندسی خود را در زمان ثبت شرکت تحویل اداره  ثبت شرکت ها دهد. اگر متقاضی خواهان ثبت  شرکت با عنوان مهندسین باشند، بایستی مدرک فنی و مهندسی بیش از یک نفر ارائه شود.

مراحل ثبت شرکت مهندسی

ثبت شرکت مهندسی از طریق سایت اداره ثبت شرکت های سازمان ثبت اسناد و املاک قوه  قضاییه صورت می گیرد. کلیه مدارک و مراحل ثبت شرکت فنی و مهندسی توسط کارشناسان مجرب هلدینگ ملاصدرا با صدها پرونده موفق در یک دهه اخیر برای مشتریان طرف قرارداد در اسرع وقت و با بهترین قیمت و کیفیت انجام می شود. شرکت مهندسی می تواند در حوزه فنی و مشاوره ای نیز فعالیت داشته باشد. در ثبت شرکت فنی مهندسی می توان به دو شیوه عمل کرد. یکی ثبت شرکت مهندسی سهامی خاص و ثبت شرکت مهندسی مسئولیت محدود.

شرایط ثبت شرکت مهندسی سهامی خاص

ثبت شرکت مهندسی سهامی خاص نیازمند مدارک خاصی است. تعداد اعضاء شرکت مهندسی سهامی خاص بایستی حداقل 5 نفر بوده و 2 نفر نیز بارزس باشند. مبلغ اولیه سرمایه ثبت  شرکت فنی مهندسی بایستی 1 میلیون ریال باشد. میزان سرمایه پرداختی شرکت مهندسی سهامی خاص هم بایستی 35 درصد به صورت نقدی باشد.

مدارک ثبت شرکت فنی مهندسی سهامی خاص

مدارک زیر برای ثبت شرکت فنی مهندسی سهامی خاص مورد نیاز است:

 • ارائه اقرارنامه امضا شده توسط موسسان شرکت فنی مهندسی سهامی خاص
 • ارائه دو نسخه از اساسنامه شرکت مهندسی که همه اوراق به امضا سهامداران شرکت رسیده باشد
 • ارائه دو نسخه از اظهارنامه شرکت مهندسی که همه اوراق به امضا سهامداران برسد.
 • ارائه 2 نسخه صورت جلسه موسسان شرکت مهندسی سهامی خاص که به امضا بازرسین و سهامداران رسیده باشد.
 • ارائه رونوشت مدارک هویتی اعضا شرکت که شامل شناسنامه و کارت ملی است.
 • هر مجوزی برای ثبت شرکت مهندسی سهامی خاص به صلاحدید کارشناسان اداره ثبت شرکت ها نیز بایستی ارائه شود.

شرایط ثبت شرکت مهندسی با مسئولیت محدود

شرکت مهندسی  حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود1 میلیون ریال است. شرکت مهندسی مسئولیت محدود نیازمند تعهد نامه پرداخت کل سرمایه است. حداقل اعضای شرکت مهندسی بایستی 2 نفر باشد که می توانند خواهر و برادر و زن و شوهر هم باشند.

مدارک ثبت شرکت های مهندسی مسئولیت محدود

بایستی همه مدارک هویتی اعضا شرکت از جمله  کارت ملی و شناسنامه ارائه شود. ارائه اقرار نامه شرکت مهندسی مسئولیت محدود الزامی است. 2 نسخه از اساسنامه و اظهارنامه شرکت مهندسی که کلیه اوراق به امضا سهامداران شرکت مهندسی مسئولیت محدود رسیده باشد الزامی است. ارائه 2 نسخه صورتجلسه موسسان که به امضای سهامداران و بازرسین برسد نیز بایستی ضمیمه مدارک شود.

ارائه  تاییدیه هیات مدیره شرکت مهندسی مبنی بر غیر دولتی بودن فعالیت و تسلیم شرکتنامه نیز الزامی است.

مدارک لازم برای دریافت جواز تاسیس شرکت های مهندسی

در تأسیس شرکت های مهندسی، متقاضی بایستی اقدام به اخذ جواز نماید. به این منظور می توان به دو روش زیر عمل کرد:

 • اگر متقاضی ثبت شرکت فنی مهندسی مسئولیت محدود، حقیقی باشد (جزو اعضای اصلی شرکت باشد).
 • ارائه کپی کارت ملی و شناسنامه متقاضی. -ارائه کپی مدرک تحصیلی متقاضی. – ارائه سوابق کاری شرکت مهندسی در پروژه های مرتبط(طراحی، مشاوره، اجرا، امور صنعتی و مهندسی).
 • پر کردن فرم درخواست صدور جواز تأسیس شرکت مهندسی.
 • پر کردن فرم پرسشنامه صدور جواز تأسیس شرکت مهندسی.
 • ارائه گواهی دوره های آموزشی مرتبط با تخصص و مهارت مهندسی، چه به صورت کوتاه و چه به صورت بلند مدت.
 • ارائه گواهی عضویت متقاضی در انجمن های علمی، فنی و مهندسی.
 • ارائه مدرک عضویت متقاضی در انجمن مشاوران فنی و مهندسی استان محل زندگی.
 • ارائه فیش واریزی به مبلغ 10000 تومان به حساب خزانه کل در بانک ملی.

مخاطب گرامی

ثبت شرکت در ایران از طریق سایت  https://irsherkat.ssaa.ir/Design/FollowUp.aspx انجام می شود. اما تنظیم اساسنامه و شرکت نامه و اظهارنامه و انتخاب نام شرکت و حوزه فعالیت و مسائل حقوقی مربوط به میزان سهام سهامداران و موسسان و تقسیم سود و غیره، موضوعاتی است که بهتر است زیر نظر وکلا و کارشناسان حقوقی خبره که به نص صریح قانون مسلط هستند، صورت بگیرد.

لذا هلدینگ ملاصدرا در گام اول ثبت شرکت برای متقاضی، عزیزان را نسبت به تبعات ثبت شرکت و حقوقی که برای آن ها به ارمغان می آورد و انتظاراتی که دولت از آن ها دارد، آشنا می کند تا هم فضای آینده برای آن ها روشن شود و هم نوع درستی از ثبت شرکت را انجام دهند.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی دارید، به اطلاع دوستان و آشنایان برسانید.