مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

از کجا بفهمیم اسم شرکتی ثبت شده است یا خیر؟

اولین گام در ثبت شرکت، انتخاب نام است. نام شما بایستی بر اساس شرایط و ضوابطی که قوه قضاییه مشخص کرده، در نظر گرفته شود و قبلا نیز ثبت نشده باشد. یعنی حتما قابل ثبت بوده و شرکت یا موسسه ای فعال به این نام، ثبت نشده باشد. ثبت شرکت در ایران توسط اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه صورت می‌گیرد و ارتباطی به وزارت دادگستری و وزارت کار یا وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارد.

در این گفتار هلدینگ ملاصدرا، برای عزیزانی که خواهان ثبت شرکت هستند و قصد دارند تا اسم شرکت را استعلام کنند، اطلاعات خوب و مصور ارائه شده است. اگر شما مخاطب گرامی، نظر و دیدگاهی درباره ثبت شرکت یا انتخاب نام دارید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

سایت ثبت شرکت

چه خودتان قصد ثبت شرکت و انجام مراحل حقوقی و قانونی را داشته باشید چه بخواهید کل مراحل توسط هلدینگ ملاصدرا با کارشناسان مجرب و کارآزموده با پرونده موفق برای ثبت هر نوع شرکت در داخل و خارج از کشور انجام شود، بایستی از طریق سامانه IRSHERKAT.SSAA.IR مراحل دنبال شود.

وقتی به این سایت بروید، صفحه ای که تصویر آن را در عکس بالا مشاهده می کنید، به نمایش در خواهد آمد. شما بایستی نوع شخصیت حقوقی که قصد ثبت کردن آن را دارید مشخص کنید.

نکته ای که باید توجه کنید آن است که در ایران، چندین شخصیت حقوقی قابل ثبت دارم که کارکرد آن ها با هم فرق می کند. هزینه و مدارک ثبت هر یک نیز متفاوت است. از طریق سامانه اداره ثبت شرکت ها، می توان علاوه بر شرکت مسئولیت محدود که متداول ترین نوع تاسیس شخصیت حقوقی در ایران است، می توان شخصیت های حقوقی دیگری نیز ثبت کرد که به شرح زیر است. دقت کنید که ثبت هر نوع شخصیت حقوقی ذیل الذکر ، نیازمند مدارک خاصی است و شرایط خاصی نیز طلب  می کند .

 • شرکت سهامی خاص
 • شرکت تضامنی
 • شرکت نسبی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت مختلط غیرسهامی
 • شرکت سهامی عام
 • شرکت تعاونی
 • موسسه غیر تجاری
 • شعبه شرکت خارجی
 • نمایندگی شرکت خارجی
 • شرکت تعاونی سهامی عام
 • صندوق سرمایه گذاری
 • شعبه موسسه غیر تجاری خارجی
 • نمایندگی موسسه غیر تجاری خارجی
 • شرکت دولتی

شما در استعلام انتخاب نام شرکت مورد نظر خود، نمی توانید اسمی را ثبت کنید که قبلا یک شخصیت حقوقی به شکل های فوق الذکر، آن را برای خود انتخاب کرده است. حتی اگر یک شخصیت حقوقی، به این نام موجود باشد ، امکان ثبت آن نام برای شخصیت حقوقی شما وجود ندارد. چه درخواست ثبت تعاونی کرده باشید چه شرکت مختلط غیر سهامی. فرقی ندارد.

وقتی نوع شخصیت حقوقی را مشخص کردید، سامانه درخواست میکند که فیلدهای خالی ارائه شده در تصویر زیر را پر کنید.

در گام بعدی، سامانه از شما سوال میکند که نام این شخصیت حقوقی چه خواهد بود. برای اینکه بدانید این نام مورد نظر شما، قبلا ثبت شده یا امکان ثبت شدن دارد، به سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه مراجعه کنید. به این لینک مراجعه کنید: https://www.rrk.ir/News/NewsList.aspx

وقتی وارد سایت جست و جو نام شرکت در سایت روزنامه رسمی قوه قضائیه می شوید، صفحه ای که تصویر آن را در عکس بالا مشاهده می کنید، به نمایش در خواهد آمد.

به منظور جست و جو در اگهی های قانونی به منظور فهمیدن  این مساله که نام شرکت مورد نظر شما، قابلیت ثبت شدن را دارد یا خیر ،باید فیلدهای پایین این سایت که در تصویر زیر مشاهده می کنید، تکمیل شود.

فقط کافی است که آرشیو را به پیش از سال 1399 تغییر داده و نام شرکت مورد نظر را خود را در فیلد مربوطه وارد کنید و روی دکمه سبز رنگ جستجو کلیک کنید.

مثلا به دنبال این هستیم که آیا شرکتی به نام: کیمیا سبز فردا، امکان ثبت دارد یا خیر. مطلع می شویم که شرکتی به این نام تا خرداد 1401 شمسی ثبت نشده است و امکان ثبت دارد.

حال اگر نام شرکت مورد نظر را کیمیا سبز انتخاب کنیم و روی گزینه سبز رنگ جستجو کلیک کنیم، میبینیم که ده ها شرکت با پسوند کیمیا سبز ثبت شده است.

لذا برای آنکه شانس بیش تری برای ثبت کردن نامی جدید که قبلا هم ثبت  نشده ، داشته باشیم، بهتر است نام شرکت ما، حاوی حداقل 3 و 4 کلمه باشد.

چند نکته مهم

 • نام شخصیت های حقوقی نباید با هم مشابهت داشته باشد.
 • گاهی اسم شرکت شما قابل ثبت است و پیش تر نیز شخصیت حقوقی به این نام ثبت نشده است. اما شما برای ثبت این شخصیت حقوقی، نیازمند ارائه مجوز از مراجع ذیصلاح هستید و صرفا قابل ثبت بودن یک نام، دال بر قطعی بودن ثبت شخصیت حقوقی برای شما نیست.
 • در سامانه ثبت شرکت ، در صورتی که ثبت شرکت شما نیازمند مجوز باشد، بایستی مجوز پیش از ثبت شخصیت حقوقی اخذ شود. شماره مجوز ، تاریخ دریافت مجوز ، مرجع صادر کننده مجوز و نوع مجوز و تصویر مجوز بایستی ارائه شود. در غیر این صورت ، کارشناسان اداره ثبت شرکت ها ، نسبت به رد خواست شما اقدام می کنند. مثلا اگر قصد ثبت شعبه کارگزاری بورس یا بیمه یا شعبه بانک دارید ، باید مجوز لازم پیش تر اخذ شده باشد.
 • نام شخصیت حقوقی مورد نظر شما باید فارسی باشد. لاتین نباشد. فارگلیسی نباشد.
 • نام شخصیت حقوقی مورد نظر شما نباید با شئونات اسلامی و عرف مغایرت داشته باشد.
 • نام شخصیت حقوقی مورد نظر شما نباید از اعداد به صورت ریاضی استفاده کند. استفاده به صورت حروف اشکالی ندارد.
 • نام شخصیت حقوقی مورد نظر شما نباید از عناوین ایثارگران و شاهد که انحصارا تحت نظارت بنیاد شهید و امور ایثارگران ریاست جمهوری استف استفاده کنید.
 • نام شخصیت حقوقی مورد نظر شما نباید از عناوین شعرا و دانشمندان و مخترعین و کاشفین عصر جاری باشد.
 • نام شخصیت حقوقی مورد نظر شما نباید از حروف اول چند کلمه به عنوان اسم مخفف و یا ترکیبی از چند حرف باشد.
 • نام شخصیت حقوقی مورد نظر شنا نباید از حرف اول برخی از کلمات مثل: اچ تی سی، ام دی اف یا پی وی سی استفاده کند.
 • امکان نام گذاری شخصیت حقوقی با یک و دو سیلاب وجود ندارد.
 • این اسامی نباید در نام گذاری شخصیت حقوقی شما وجود داشته باشد. چه اسم قبلا ثبت شده باشد چه قبلا ثبت نشده باشد. البته آسانسورسازی منعی ندارد. البته نام پتروشیمی نیز در صورت ارائه مجوز، منعی ندارد. : ملی ، ایران، ملت، کشور، انتظام، نظام، نفت ، پتروشیمی ، دادگستر، بنیاد ، سازمان ، مرکز ، بهزیست ، بانک ، بسیج، جهاد ،  آسانسور ، آژانس، ایثار، ایثارگران ، شاهد ، شهید، آزاده، جانبازان، تکنو ، فامیلی ، فیلتر  ، نیک ، باور، میکروبرد، تست ، استار ، تک ، مدرن ،  پیک ، امنیت،  کارواش ، فانتزی ، شهروند ، اقتصاد ، میهن ، جوانان ، ایمان ، دکوراسیون ، هدف ، سپاه ، تکنیک ، دیتا، تک نو، تکنولوژی ، اورست ، مونتاژ، ونوس ، دفتر، ایتال ، بیو، کنترل ، متریک ، مترلژی. ارتش، قرارگاه، جمهوری اسلامی.

مخاطب گرامی

اگر درباره استعلام نام شخصیت حقوقی با سوالی روبرو شدید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به ما اطلاع داده یا با کارشناسان هلدینگ ملاصدرا در طول ساعت اداری، تماس بگیرید. در نظر داشته باشید که هلدینگ ملاصدرا، طیف گسترده خدمات اداری و حقوقی را در اختیار شخصیت های حقیقی و حقوقی در 31 استان قرار می دهد. خدماتی نظیر:

اخذ مجوز های سرمایه گذاری ، اخذ پروانه کسب ، اخذ مجوز آموزشگاه ، اخذ ایران کد ، انجام مراحل تصفیه شرکت ، اخذ اینماد ، خدمات تمدید طرح های صنعتی ، ارائه خدمات مشاوره مالیاتی ، ثبت شرکت لوازم کشاورزی ، ثبت برند لوازم خانگی ، ثبت موسسات غیر تجاری ، تغییر برند ، خدمات استعلام شرکت ، اخذ مجوز تاسیس نهاد های خیریه و عام المنفعه ، فروش و خرید برند ، ثبت کد اقتصادی ، شرکت در ارمنستان و چین و آذربایجان و ترکیه و دوبی ، پیگیری ثبت اختراع ، طرح دعاوی برند ، مجوز آموزشگاه زبان انگلیسی ، مجوز شرکت هواپیمایی ، خدمات حمل کالا از ترکیه به ایران ، خدمات واردات جنس از ترکیه و چین به ایران ، مجوز تاسیس صندوق سرمایه گذاری ، مجوز واردات دخانیات ، مجوز خدمات اینترنت ، جواز تاسیس کارخانه ، خدمات ترخیص کالا از گمرک ، اخذ مجوز تاسیس گالری ، اخذ مجوز طب سنتی ، اخذ مجوز شرکت مسافربری ، اخذ مجوز خبرنگاری ، اخذ مجوز شبکه رادیویی ، اخذ پروانه ثبت دارو ، اخذ مجوز پیشخوان دولت ، اخذ جواز ماینینگ در تهران ، اخذ استاندارد جایگاه سوخت ، اخذ پروانه احداث نیروگاه ، اخذ مجوز نشر دیجیتال ، اخذ مجوز کار ایمن ، اخذ مجوز پخش کالا ، اخذ مجوز ثبت تعاونی ، دریافت ایزو ، اخذ مجوز ماینینگ ، از جمله خدمات هلدینگ ملاصدرا به فعالان کسب و کار از سال 1401 به بعد است.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید به اطلاع دوستان و همکاران و فعالان کسب و کار برسانید. هلدینگ ملاصدرا را نیز در شبکه های اجتماعی فالو کنید.