مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

تفاوت ثبت برند با ثبت شرکت

تفاوت ثبت شرکت با ثبت برند چیست؟

ثبت شرکت با ثبت برند تفاوت دارد. هم تفاوت فرمی هم تفاوت محتوایی. یعنی شیوه ثبت شرکت خواه شرکت مسئولیت محدود، سهامی خاص، سهامی عام، تعاونی، موسسه، تضامنی و غیره با شیوه ثبت برند فرق دارد و شرایط و مدارک کاملا متفاوتی مورد نیاز است. هم‌چنین به منظور ثبت شرکت و ثبت برند، محتوایی که باید در اختیار مرجع ثبت قرار بگیرد، با یکدیگر فرق می‌کند. مرجع ثبت شرکت، اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک است و مرجع ثبت برند نیز مرکز مالکیت معنوی قوه قضاییه است.

در این گفتار سایت هلدینگ بین المللی ملاصدرا، درباره شرایط و مدارک ثبت شرکت و ثبت برند و تفاوت هایی که وجود دارد، موارد مهمی ارائه شده است تا علاقمندان به ثبت برند و ثبت شرکت، در وهله اول، در جریان این اختلاف های فرمی و محتوایی قرار بگیرند.

اگر شما مخاطب گرامی، نظر و دیدگاهی درباره تفاوت ثبت شرکت با ثبت برند دارید یا سابقه ثبت شرکت یا ثبت برند دارید، نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید. هلدینگ ملاصدرا با 30 سال سابقه درخشان در ثبت شرکت و تغییرات و انحلال و تصفیه و هم‌چنین ثبت برند و برندینگ و مارکتینگ، آماده ارائه بهترین خدمات در اسرع وقت است.

با ما همراه باشید.

آیا ثبت شرکت با ثبت برند  فرق دارد؟

بله. فرق دارد.

همان طور که در ابتدای گفتار عرض کردیم و این جا نیز دوباره تاکید می کنیم، ثبت شرکت با ثبت برند کاملا فرق دارد. بعضی از کارآفرینان و فعالان کسب و کار در ایران تصور می‌کنند که با ثبت شرکت، در واقع یک برند ثبت کرده اند و از حقوق یک برند طبق قانون برخوردار هستند. در حالی که این‌گونه نبوده و با ثبت شرکت، شما قادر به استفاده از حقوق مقرر شده در قانون نشان‌های تجاری ثبت شده نیستید.

هم‌چنین اگر یک برند ثبت کرده باشید، نمی‌توانید انتظاراتی که از شرکت یا موسسه ثبت شده دارید، از آن داشته باشید. مثلا شما با ثبت یک برند، قادر به دریافت دسته چک از بانک یا دریافت تسهیلات قانونی و شرکت در مزایدات و مناقصات دولتی و عمومی نیستید.

مهم‌ترین تفاوت ثبت شرکت با ثبت برند

مهمترین تفاوت ثبت شرکت با ثبت برند در ایران آن است که نام شرکت شما به منظور ثبت در  نظام حقوقی کشور، بایستی معرف یک مجموعه تجاری بوده در حالی که نام برند، معروف یک محصول یا خدمت خاص است. البته مرجع اصلی ثبت شرکت و ثبت برند در ایران، سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه بوده و از طریق دو نهاد متفاوت در این قوه، خدمات ثبت انجام می‌شود.

از طرفی، روند ثبت شرکت با روند ثبت برند کاملا متفاوت بوده و پیش از اقدام، متقاضیان ثبت شرکت و ثبت برند بایستی در جریان الزامات و شرایط و محدودیت‌های قانونی و مسئولیت‌های قانونی مرتبط باشند.

اداره مالکیت صنعتی و اداره ثبت شرکت ها به عنوان 2 بازو در سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه، فرآیند ثبت شرکت و ثبت برند را انجام می‌دهند. این دو اداره، مکان و وظایف متفاوت داشته و یک نهاد نیستند. در واقع هر یک با شیوه‌های نوین و فناورانه، اما با راه هایی متفاوت، خدمات ثبت را در اختیار شخصیت های حقیقی و حقوقی کشور قرار می‌دهند.

شما تا زمانی که شرکت یا موسسه ثبت شده به نام خود ندارید، شخص حقیقی هستید. اما زمانی‌که شرکت یا موسسه ثبت شده دارید، شخص حقوقی شده و طبق قانون تجارت و قانون مالیات های مستقیم و سایر قوانین، به عنوان یک  شخص حقوقی، وظایفی در برابر قانون دارد که مکلف به انجام آن هستید. مثل دریافت پلمپ دفاتر قانونی و غیره.

ثبت شرکت چه مسئولیت محدود باشد چه سهامی خاص باشد چه سهامی عام باشد چه شکل‌ های دیگر، نیازمند حداقل دو نفر شریک است. اگر سهامی خاص یا سهامی عام باشد که بازرس هم نیاز دارد. اما ثبت برند، نیازی به حضور بیش از یک نفر برای ثبت ندارد.

ثبت شرکت نیازمند تکمیل فرم‌هایی مربوط به اساسنامه و شرکت نامه و تعیین میزان سرمایه و نشانی قانونی شرکا است. اما ثبت برند، هیچ نیازی به معرفی شریک یا شرکا ندارد. در ثبت شرکت، شما اظهارنامه ثبت شرکت ارائه نمی‌کنید بلکه فرم‌هایی که در بالا گفته شده تقدیم مرجع ثبت شرکت قرار می گیرد.

اما به منظور ثبت برند، بایستی اظهارنامه ثبت برند ارائه کرد.

در زمانی‌که شما ثبت شرکت می‌کنید، در صورتی که نام شرکت پیش تر ثبت شده باشد یا محدودیتی قانونی برای آن وجود داشته باشد، امکان تسلیم شکایت رسمی ندارید بلکه بایستی نام را تغییر یا بعضی از موضوعاتی که در اساسنامه ذکر کردید و نیازمند اخذ مجوز است (مثلا نمایندگی بیمه و مشاوره در صندوق های سرمایه گذاری و کارگزاری بورس و اوراق بهادار و نمایندگی بانک ها و موسسات اعتباری و غیره)، از اساسنامه حذف کنید. در حالی که در ثبت برند چنین رویه ای در دستور کار نیست.

در زمان ثبت برند، در صورتی که اظهارنامه ثبت برند شما قبول نشود، امکان اعتراض به رد درخواست اظهارنامه ثبت برند برای شما وجود دارد. یعنی می توانید به رد اظهارنامه ثبت برند، اعتراض کنید. حتی اگر به برند ثبت شده نیز اعتراض دارید، می توانید اعتراض خود را به دادگاه تسلیم کنید تا بررسی شود. اما امکان اعتراض به نام یک شرکت ثبت شده ندارید.

شما می‌توانید برای محصولات شرکت یا موسسه خود، ده‌ها برند ثبت کنید. اما برای شرکت یا موسسه خود، صرفا یک نشان تجاری قابلیت ثبت و استفاده دارد.

(سایت ثبت شرکت)

(سایت ثبت برند)

ثبت یک شرکت، نیازمند ثبت نام و بارگذاری  اطلاعات ثبت شرکت یا تغییرات در سامانه ثبت شرکت ها سایت اداره ثبت شرکت ها به نشانی: IRSHERKAT.SSAA.IR است که هدفش، تسریع، تسهیل در تاسیس موسسات تجاری ، شرکت ها و موسسات غیر تجاری است.

ثبت یک برند، نیازمند ثبت نام و بارگذاری اطلاعات متقاضی ثبت برند در سامانه مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه به نشانی: IRIPO.SSAA.IR است که هدفش، تسریع و تسهیل در خدمات ثبت برند، جست و جوی برندهای ثبت شده و اطلاع از قوانین و مقررات ثبت برند در ایران بر اساس کنوانسیون های بین المللی و قوانین داخلی است.

به منظور ثبت برند و ثبت شرکت، نیازی به مراجعه حضوری نیست و همه فرآیندها به جز مراجعه نهایی، به صورت آنلاین انجام می شود. هزینه ثبت برند با هزینه ثبت شرکت نیز متفاوت است و ثبت شرکت بر اساس میزان سرمایه و نوع شرکت، مدارک و هزینه‌های متفاوتی دارد. اما هزینه ثبت برند تقریبا ثابت است.

آنچه درباره تفاوت ها و شباهت های ثبت شرکت و ثبت برند باید بدانید

 • هم ثبت شرکت و هم ثبت برند، فرصت آفرین و ارزش آفرین است. چرا که شما صاحب دارایی غیر ملموس شد که گاها ارزشی به مراتب بیش تر از دارایی های ملموس خواهد داشت. مثلا ارزش یک برند گاها بیش تر از ارزش صدها کیلو طلا است.
 • مرجع رسمی ثبت و تاسیس شرکت، هم چنین تغییرات شرکت مثل تغییر سرمایه شرکت، تغییر اقامتگاه قانونی شرکت، تغییر اسامی شرکا و سهامداران، تغییر موضوع اساسنامه، تغییر نام شرکت، اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه بوده و هیچ ربطی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارد. اما برای اخذ مجوزهای قانونی، به منظور درج عناوین در اساسنامه، گاها بایستی به این وزارتین یا سایر مراجع دولتی و قانونی مراجعه کرد.
 • مرجع ثبت برند در ایران، مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه است. هیچ ربطی به وزارت دادگستری ندارد.
 • نام شرکت شما، معرف فعالیت های شرکت است اما نام برند، معرف یک محصول یا سرویس خاص است. لذا یک مجموعه تجاری، صرفا می‌تواند یک نام داشته باشد اما همین مجموعه تجاری می تواند بینهایت برند را در تملک خود داشته و حتی با فروش برندهای تحت تملک به دیگران، درآمد زایی کند.
 • امکان ثبت برند به نام یک فرد وجود دارد اما ثبت شرکت همانطور که در این گفتار هلدینگ ملاصدرا گفتیم، نیازمند حداقل دو شریک است.
 • شما برای ثبت برند، نیازی به سرمایه اولیه ندارید. اما برای ثبت شرکت، با توجه به فعالیتی که قصد دارید انجام دهید و تعداد شرکا و سهامداران، بایستی، میزان سرمایه مشخصی را اعلام کنید.
 • برند تجاری ، مالیات و عوارضی به صورت سالانه ندارد. اما ثبت شرکت مطابق با فعالیت کسب و کار و سود و زیان، مشمول مالیات های مختلف بوده و بایستی اظهارنامه مالیاتی را تسلیم سازمان امور مالیاتی کشور کند.
 • ثبت برند نیازمند اخذ پلمپ دفاتر قانونی نیست اما ثبت شرکت نیازمند اخذ پلمپ دفاتر قانونی است.
 • مدارک مورد نیاز برای ثبت برند، ساده تر از مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت است. به منظور ثبت برند، بایستی مدارک شناسایی متقاضی، مجوز فعالیت، اظهارنامه، ارائه شود اما برای تاسیس شرکت بایستی اساسنامه و اظهارنامه ارائه شود.
 • برای ثبت شرکت، روزنامه رسمی منتشر می شود اما ثبت برند، گواهینامه ثبت برند دارد.
 • یک شرکت می تواند به مدت نامحدود ثبت شود و اما یک برند صرفا برای 10 سال ثبت شده و پیش از انقضا برند، بایستی نسبت به تمدید ثبت برند اقدام کرد.

مخاطب گرامی

اگر شما هم سابقه ثبت شرکت یا ثبت برند یا اعتراض به رد درخواست اظهارنامه ثبت علائم تجاری داشتید، نظرات و دیدگاه های خود را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید. مطلع باشید که هلدینگ ملاصدرا با 30 سال سابقه موفق در ارائه خدمات ثبتی و حقوقی به فعالان کسب و کار 31 استان کشور، آماده ارائه همه نوع خدمات ثبت شرکت و تغییرات، ثبت برند، ثبت اختراع، اخذ هر گونه مجوز صنفی، استاندارد و گواهینامه ملی و بین المللی و اخذ نمایندگی و شعبه در داخل و خارج از کشور است.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید، به اطلاع دوستان و آشنایان به خصوص علاقمندان به ثبت شرکت و برند در سال جاری برسانید و در گروه های خانوادگی در تلگرام و واتساپ نیز به اشتراک بگذارید. هلدینگ ملاصدرا را در شبکه های  اجتماعی فالو کنید.

شروع چت
سلام
چگونه میتوانم کمکتان کنم؟