مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

ثبت برند چرم

چگونه برند چرم ثبت کنیم ؟

محصولات چرمی مختلفی در بازار وجود دارد. از چرم در صنعت کیف و کفش و پوشاک به وفور استفاده میشود و یکی از پر رونق ترین صنعت ها در جهان است. جنس چرم فساد ناپذیر بوده و از انعطلاف بالایی برخوردار است. همین انعطلاف بالا باعث کارایی بسیار زیاد چرم در صنعت شده است.

برند یا علامت تجاری یک نام ، عبارت ، کلمه ، طرح یا نماد است که مشخص کننده گروه خاصی از یک محصول یا خدمات است. داشتن برند مزایای بسیاری دارد از جمله اینکه محصولات شما را از سایرین متمایز کرده و مختص کسب و کار شما خواهد بود. در واقع اولین قدم به سوی تجارت با ثبت برند آغاز می شود. برای آنکه محصولات خود را به مشتریان عرضه کنید باید نامی درخور آن داشته باشید.

صنعت چرم در ایران از گذشته های دور رواج داشته و رقبای شما در این صنعت بسیار حرفه ای هستند اما این دلیل نمی شود که بخواهید پا پس بکشید و در قدم اول این شغل پردرآمد را رها کنید. ما به شما کمک می کنیم نامی درخور و متماییز با سایر رقبایتان پیدا کنید و آن را به ثبت برسانید . شناخته شدن نام برند چرم در بین مشتریان شما کافیست تا آنها سالیان سال مشتری وفادار شما باقی بمانند.

اقدامات لازم برای ثبت برند چرم

صنعت چرم در ایران بسیار پر رونق بوده و علامتهای تجاری مشهور در بین آنها کم نیست . اگر میخواهید برند چرم ثبت کنید باید یک طراحی منحصر به فرد داشته باشید تا قابلیت ثبت داشته باشد. برندی که مشابه سایر برندها مخصوصا در طبقه همان محصول باشد ، قابل ثبت شدن نخواهد بود.

رعایت موارد لازم برای ثبت برند سخت نیست اما آنچنان ساده هم نیست که نخواهید به آن توجه کنید این کار الزاماتی دارد که آنرا شرح می دهیم.

 انتخاب نام برای برند چرم

نام برند شما باید مشخص کننده نوع محصول شما باشد. مثلا کلماتی مثل خوشمزه در گروه صنعتی چرم به دلیل گمراهی مخاطب جایی ندارد . بنابراین باید نام مرتبط انتخاب کنید که مخاطب را نیز دچار سردرگمی نکند.

استفاده از اسامی خاص برای ثبت برند چرم آزاد است. از نام هایی که عام هستند نمی توان برای اسم برند استفاده کرد. نام های جغرافیایی ، مکان های خاص ، شرایط آب و هوایی مخصوص که مخاطب را گمراه کند مورد پذیرش نیست.

اسامی اشخاص مشهور  که در زمان حال زندگی می کنند ، ممنوع است.

استفاده از پرچم ایران ، نام و نمادهای دولتی ، علامت سازمان دولتی ایران که مربوط به مقامات رسمی است  ، نشان ها و مدال های دولتی همه و همه ممنوع است.

همچنین استفاده از کلماتی که مربوط به دولت است نیز مممنوع است مثل جمهوری اسلامی ، انقلاببی ، دولت و .. .

استفاده از آرم جمهوری اسلامی ، هلال احمر ، صدا و سیما ، انتظامات ، پلیس جمهوری اسلامی ممنوع است.

و به طور کلی علامتهای مخالف با نظام جمهوری اسلامی و علامت هایی که مخالف عفت عمومی باشد ثبت نمی گردد.

ثبت برند چرم

مدارک لازم برای ثبت برند چرم

1- اظهارنامه ثبت برند در 3 نسخه

2-درصورتی که تقاضای خود را توسط وکیل قانونی پیگیری می کنید یک رونوشت از گواهی وکالتنامه در تمام مراحل همراه خود داشته باشید.

3- ارائه ده نمونه از علامت به صورت گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان باشد و ابعاد آن حداکثر 10 در 10 سانتی متر باشد.

اگر ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد ده نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به نحوی که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد، باید ارائه شود.

از نمونه علامت برای الطاق بر روی هر نسخه از اظهارنامه استفاده می شود. نمونه بعدی در موقع ثبت بر روی صفحه مربوطه در دفتر ثبت و نمونه چهارم بر روی تصدیق ثبت الصاق می شود.

4- در صورتیکه علامت شما سه بعدی است ، نمونه گرافیکی علامت ( تصویر دوبعدی ) به طوری که از 6 زاویه متفاوت تهیه شده باشد را باید ارائه دهید.

5- مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر در مدت 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
6- ارائه مدارک ( مجوز فعالیت ) در حوزه مربوطه طبق تشخیص مرجع ثبت.

7- مدارک هویت متقاضی ( شناسنامه ، کارت ملی )
9- رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی

اگر برند شما لاتین باشد یا ریشه عربی داشته باشد ، داشتن کارت بازرگانی الزامی است.

بررسی مدارک و پرونده توسط اداره مالکیت صنعتی

بعد از آنکه مدارک خود را ارسال کردید ، نوبت به تحویل اظهارنامه ثبت علامت تجاری می رسد. کارشناسان اداره با توجه به اولویت ها در ثبت نام ، نسبت به بررسی مدارک اقدام می کنند.

اتفاقی که بعد از بررسی ها برای پرونده شما رخ می دهد از حالت های زیر خارج نیست :

1- تایید شدن پرونده :

اگر پرونده شما در هیچ یک از مراحل نقص ، مغایرت و مشابهت نداشته باشد اقدامات لازم برای صدور آگهی تقاضای علامت تجاری شما انجام خواهد شد. درخواست تایید شده پرونده شما در روزنامه کثیرالانتشار چاپ می شود . صادر شدن روزنامه حدود 10 تا 15 روز کاری زمان می برد.

این آگهی ها چاپ می شود تا اگر کسی به پرونده مورد نظر اعتراضی دارد ، اعلام کند . اگر 30 روز از انتشار آگهی گذشت و کسی اعتراض نکرد ، درخواست آگهی دوم صادر می شود. پس از چاپ آگهی دوم نیز چاپ روزنامه رسمی انجام می شود.
پس از 10 الی 15 روز کاری روزنامه رسمی داخل سایت قابل پیگیری و به صورت کامل چاپ می شود.

پس از انتشار روزنامه رسمی دوم آگهی انحصاری 10 ساله ثبت علامت تجاری آماده شده و به اداره مالکیت صنعتی تحویل می دهیم.

لازم به یادآوری است که اعتبار برند و علامت تجاری 10 سال است. پس از این مدت می توانید با پرداخت هزینه تمدید ، مجددا اعتبار برند را برای خود  داشته باشید.

2- نقص پرونده یا مشابهت :

اگر در مراحل تکمیل ثبت یا ارائه مدارک نقصی وجود داشته باشد ، که قابل برطرف کردن باشد ، باید نسبت به رفع نقص اعلام شده اقدام نمائید.

3- رد کامل پرونده :

اگر در پرونده مورد نظر نقصی وجود داشته باشد که قابل برطرف کردن نباشد پرونده قابلیت پیگیری ندارد.

کسی که مالک علامت تجاری است چه مزایایی بدست می آورد:

گفتیم که با ثبت برند حق استعمال انحصاری برند را ازآن خود می کنید. اما با داشتن این حق چه کاری م یتوانید انجام دهید:

  • اگر کسی از علامت تجاری یکسان یا مشابه شما استفاده کند می توانید به راحتی از طریق قانون جلوی فعالیت وی را بگیرید.
  • می توانید خواستار رد علامت تجاری شخصی که درخواست ثبت علامت مشابه یا یکسان با علامت شما دارد شوید.
  • حتی می توانید خواستار باطل شدن علامت تجاری مشابه یا یکسان با علامت خودتان شوید.
  • حق استعمال علامت تجاری منوط به موقعیت مکانی خاصی نبوده و در کل شهرهای ایران یکسان است ، بنابراین اگر کسی در هر نقطه از سرزمین فعالیتی انجام دهد می توانید خواستار منع استعمال آن شوید.