مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

مشاور مالیاتی

مشاوره مالیاتی و امور مالی

همه افراد با توجه به شغلی که دارند و فعالیتی که انجام می دهند به نحوی با مسائل مرتبط با مالیات و پرداخت آن مواجه هستند. حالا این پرداخت مالیات انواع اقسام خاص خودش را دارد که در کل پرداخت آن اجباری و بلاعوض است. ولی در هر دو صورت دانستن  مبلغ مالیات ، چگونگی پرداخت آن و مواردی از این دست جزو اطلاعاتی است که هر فردی در جامعه لازم است با آن آشنا باشد. هزینه هایی که به عنوان مالیات از مردم گرفته می شود صرف هزینه های عمومی جامعه می شود.

دسته بندی جهانی برای انواع مالیات

طبق دسته بندی جهانی برای پرداخت مالیات ، مالیات به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم طبقه بندی می شود. مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد جزو مالیات های مستقیم هستند و مالیات بر ارزش افزوده و واردات ، مالیات بر مصرف و فروش جزو مالیات غیر مستقیم محسوب می شوند.

پرداخت مالیات مستقیم :

مالیات بر دارایی : همانطور که از آسم آم مشخص است ، مالیاتی است که به دارایی افراد تعلق می گیرد . مالیات بر ارث و مالیات بر حق تمبر از انواع مالیات بر دارایی هستند. مالیات بر ارث از مواردی است که پیچیدگی های قانونی زیادی دارد .
مالیات بر درآمد : افراد از جایی که درآمد دارند باید مالیات بپردازند. و مبلغ آن به نسبت مقدار درآمدشان متغییر خواهد بود. از جمله درآمدهایی که به آنها مالیات تعلق می گیرد می توان موارد زیر را نام برد:
درآمد حقوق
درآمد اتفاقی
درآمد اشخاص حقوقی
درآمد املاک
درآمد بخش کشاورزی
البته که موارد متعددی برای پرداخت مالیات وجود دارد و بسیار گسترده است. همین گستردگی امور مختلف مالیات باعث سردرگمی افرادی که با این قضایا آشنا نیستند می شود. انجام امور مالیاتی بدون داشتن آگاهی کافی می توانند دردسر ساز شود. حتی گاهی باعث می شود که مبلغ تعیین شده در توان پرداخت شما نباشد. بنابراین واضح است که گرفتن مشاوره مالیاتی برای مودیان می تواند کارگشای شما باشد.

پرداخت مالیات غیر مستقیم :

مالیات غیر مستقیم شاید به ظاهر کم اهمیت تر جلوه کند اما چیزی است که ما روزانه با آن سروکار داریم. مالیاتی که شاید به سادگی و با توجهی از کنار آن رد شویم و اصلا برایمان اهمیت  نداشته باشد.
این نوع مالیاتها یا از نوع ” مالیات بر ارزش افزوده و واردات ” هستند و یا ” مالیات بر مصرف و فروش”.
مالیات بر ارزش افزوده را در نهایت مصرف کننده باید بپردازد اما مالیاتی است که در طول مراحل تولید و توزیع ، واردات و به طور کلی در هر مرحله از فعالیت اقتصادی گرفته می شود. در این بین مالیات بر وارد موردی است که شاید بیشتر به گوشمان خورده باشد که شامل :
– حقوق گمرکی
– سود بازرگانی
– حق ثبت سفارش کالا
– عواید جایگزین دروازه ای
و عوارض اتومبیل های وارداتی می شود.
مالیات بر مصرف و فروش را نیز باید مصرف کننده هنگام خرید کالا بپردازد. در واقع خریدار پرداخت کننده نهایی است و طبق قانون فروشنده و تولید کننده باید مالیات بر مصرف و فروش را بپردازند. انواع مالیات این دست نیز شامل موارد زیر است :
  • فروش دخانیات(سیگار)
  • خرید و فروش الکل طبی و صنعتی
  • خرید و فروش نوشابه‌های غیرالکلی
  • خرید و فروش اتومبیل
  • خرید و فروش خاویار
  • حق اشتراک تلفن‌های خودکار و خدمات مخابرات بین‌المللی
  • فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی
  • مالیات دریافتی دولت از نوارهای صوتی و تصویری

چه اشخاصی مشمول پرداخت مالیات هستند؟

دانستن این مورد برای مودیان مالیاتی بسیار با اهمیت است. بدین ترتیب خواهید دانست شما جزو چه دسته ای از افراد هستید و آیا باید مالیات سالانه یا ماهانه پرداخت کنید یا خیر.
به طور کلی اشخاصی که شامل پرداخت مالیات هستند یا طور مستقیم و یا غیر مستقیم مشمول شده اند. نوع متداول آن پرداخت مالیات مستقیم است .
از جمله کسانی که مشمول قانون معافیت از مالیات هستند می توان به 4 دسته کلی اشاره کرد:
–  سود سپرده بانکی مجاز اشخاص حقیقی
– درآمدهای فعالیت های کشاورزی و دامپروری ماده 81
– درآمد اجاره املاک مسکونی ( تهران 150 متر و سایر شهر ها 200 متر )
– موقوفات
طبق قانون عده ای نیز غیر مشمول قانون هستند، عموما بودجه چنین اشخاصی توسط خود دولت تامین می شود.
اما همه اشخاص حقیقی و حقوقی ،  نقل و انتقال املاک ، خرید و فروش سهام باید مالیات پرداخت کنند.

عدم پرداخت مالیات :

یکی از مسائل مهم در زمینه مالیات مساله فرار از مالیات است. فرار مالیاتی یا تمکین نکردن از مالیات از جمله مسائلی است که همیشه بوده و هست. یکی از دلایلی که باعث میشود خیلی ها به این فکر بیافتند ، ندانستن و یا آگاهی کامل نداشتن از قوانین مودیان مالیاتی است. خیلی از اوقات ما فکر می کنیم که مبلغ بسیار قابل توجهی را به عنوان مالیات باید بپردازیم اما در واقع چنین نیست. بسیاری از قوانین مالیاتی مشمول بندها و ماده های قانونی مختلف است که طبیعتا افرادی که در این زمینه سررشته ندارند از آن آگاهی نیز ندارند . بنابراین خیلی طبیعی است که به فکر راهی برای فرار از مالیات بیافتند. پر کردن اظهارنامه مالیاتی نیازمند دانش در این زمینه است.
اما اگر در این مورد تخلفی صورت بگیرد ، شخص به 3ماه تا یک سال حبس تعزیری محکوم می شود. اگر چنین جرمی رخ بدهد فرد مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد و مجازات به وی تعلق می گیرد.

مشاوره مالیاتی تلفنی :

از آنجاییکه نوع پرونده های مالیاتی و موضوعات فعالیت های اقتصادی بسیار متنوع است ، بنابراین پیشنهاد ما در اینگونه موارد استفاده از راهنمایی و مشاوره اشخاصی است که در این زمینه آگاهی و سررشته دارند و به خوبی می توانند به شما مشاوره مالیاتی بدهند.  کلیه خدمات مالیاتی در هلدینگ ملاصدرا انجام می گردد. شما می توانید جهت مشاوره گرفتن در امور مالیاتی خود و همچنین کسب مشاوره حقوقی رایگان  با مشاورین ما به صورت تلفنی در تماس باشید.
شروع چت
سلام
چگونه میتوانم کمکتان کنم؟