مجوز آموزشگاه


مجوز آموزشگاه

مجوز آموزشگاه و شرایط و مدارک اخذ آن

یکی از مشاغلی که در ایران طرفداران زیادی دارد تاسیس موسسه آموزشی است. اگرچه که داشتن علاقه برای هر کاری حرف اول را می زند اما داشتن مجوز آموزشگاه و  تجربه و دانستن فوت و فن های یک شغل از مسائلی است که به راحتی نباید از آن عبور کرد.
داشتن یک موسسه آموزشی موفق و معتبر مستلزم رعایت اصول و قواعدی است که علاوه بر مسائل فرهنگی و آموزشی ، شما را از نظر قانونی نیز دچار مشکل نکند. در این مقاله سعی می کنیم مطالبی را درباره مجوز یا مجوزهایی که برای تاسیس یک آموزشگاه معتبر نیاز است ، صحبت کنیم.

راه اندازی موسسه آموزشی

اولین قدم برای راه اندازی یک موسسه  تعین حوزه مورد نظر است . یعنی اینکه در چه حوزه ای میخواهید فعالیت کنید. آموزشگاه زبان ، موسیقی ، کامپیوتر و یا هرچیز دیگر.
برای بعضی از آموزشگاه ها شما نیاز به چند نوع مجوز دارید و برای بعضی دیگر یک مجوز می تواند کار شما را راه بیاندازد.
مجوز آموزشگاه از مراکز مختلفی صادر می شود . ابتدا باید بدانید به کدام مرجع باید رجوع کنید.

ثبت شرکت آموزشی

شما با ثبت شرکت یا موسسه آموزشی در اداره ثبت شرکت ها ، نمی توانید بگوئید که مجوز آموزشگاه گرفته اید. بنابراین برای شروع فعالیت آموزشی در هر زمینه ای که مدنظرتان است باید مجوز مربوطه را اخذ نمائید.
اما برای قعالیت آموزشی به طور صد در صدی نیاز به ثبت شرکت ندارید. یعنی می توانید فعالیت خود را به صورت شخص حقیقی و یا حقوقی انجام دهید.
لازم به ذکر است اخذ مجوز در برخی موضوعات چالش های خود را دارد به دلایل مختلفی از قبیل اشباع بودن حوزه کاری مربوطه امکان اخذ مجوز یا وجود ندارد یا به سختی و با امتیاز بندی های خاصی به متقاضیان داده می شود.

انواع مجوز آموزشگاه و مراجع صدور آنها

برای تاسیس آموزشگاه زبان ، علمی ( کنکور – تقویتی ) ، تاسیس مدارس غیردولتی ، باید از وزارت آموزش پرورش مجوز بگیریم.
تاسیس آموزشگاه در زمینه  کامپیوتر ، خدمات ، گردشگری ، هتلداری ، هنرهای نمایشی ، آرایشی و مراقبت زیبایی نیاز به اخذ مجوز از سازمان فنی و حرفه ای دارد.
برای تاسیس موسسه فرهنگی هنری تک منظوره و یا چند منظوره ، هنرهای تجسمی ، موسیقی و سینمایی باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفت.
بعضی از آموزشگاه ها نیاز به اخذ مجوز از وزارت علوم و تحقیقات دارند از جمله : موسسه اعزام دانشجو ، موسسه عالی آزاد .
اینها تنها چند نمونه نام آشنا از مجوزهایی است که عموما افراد به دنبال اخذ آن هستند. مجوزهای بسیاری وجود دارد. شما در ابتدای فعالیت تان با تحقیق و بررسی پیرامون فعالیت هایی که میخواهید در موسسه انجام دهید ، می توانید تصمیم بهتری اخذ کنید که بعدا از نظر قانونی با مشکل مواجه نشوید.

ملک یا ساختمانی که برای موسسات آموزشی در نظر گرفته می شود ، چه شرایطی باید داشته باشد؟

با توجه به ارگانی که مجوز را صادر می کند ، متراژ مورد نیاز متفاوت است. برای فعالیت های آموزشی از ۵۰ تا ۵۰۰ متر ، متراژی است که مراجع برای موسسات آموزشی در نظر گرفته اند. برحسب نوع فعالیت و مجوز موسسه متراژ به طور دقیق مشخص خواهد شد.
محل ملک موسسه باید تایید شود. علاوه بر بازرسین که از طرف ارگان صادرکننده مجوز هستند ، معمولا بازرسین اداره نظارت بر اماکن نیز باید محل فعالیت شما را تایید کنند.

موسسه حقیقی و حقوقی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

موسسات آموزشی می تواند توسط یک فرد یا چند نفر تاسیس شود. موسسه حقیقی توسط یک فرد تاسیس  میشود ولی در موسسه حقوقی موسس بیش از یک نفر خواهد بود . که در موارد حقوقی قبل از صدور پروانه فعالیت باید شرکت شما در اداره ثبت شرکت ها ثبت شده باشد .و اساسنامه تیپ مرجع مربوطه را ثبت کرده باشید.

آیا موسسات آموزشی ثبت شده در ایران معاف از مالیات هستند؟

همانطور که گفتیم برای موسسات آموزشی مجوزهای مختلفی با توجه به نوع فعالیت در نظر گرفته می شود. بعضی از موسسه های آموزشی و یا فرهنگی هنری با توجه به مجوزی که دارند ، از پرداخت مالیات معاف هستند. این موسسات باید اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی ، اخذ کد اقتصادی و ارسال اظهارنامه مالیاتی کنند.
ماده ۱۳۴ قانون مبنی بر معافیت مالیات برای درآمدهای ” آموزش ، ورزشی و نگه داری معلولان  ” است. که شامل آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد ،دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی و مهد کودک ها در مناطق کمتر توسعه یافته میشود.

آیا می توان اقدام به خرید یا فروش مجوز آموزشگاه نمود؟

خرید و فروش و واگذاری انواع مجوز آموزشگاه در ایران ممنوع و غیر قانونی است. متقاضیان تاسیس موسسات آموزشی یا باید  شخصا اقدام به گرفتن مجوز کنند و یا اگر شرایط لازم برای گرفتن مجوز را ندارند با افراد واجد شرایط وارد شراکت شده و مشترکا باهم اقدام به ثبت موسسه کنند.

مجوز آموزشگاه

شرایط لازم برای صدور مجوز آموزشگاه آزاد هنری چیست ؟

آموزشگاه های هنری تنها در یک زمینه می توانند فعالیت کنند. اما موسسه های چند منظوره برای هر کدام از زمینه های آموزشی باید به طور جداگانه مجوز بگیرند.

برخی از شرایط موسس آموزشگاه عبارتند از :

– تابعیت جمهوری اسلامی ایران
– اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی
– اعتقاد به قانون اساسی جمهوری اسلامی
– برخورداری از حسن شهرت ، نداشتن پیشینه سوء کیفری
– داشتن برگ پایان خدمت یا معافیت دائم از خدمت نظام وظیفه
– متاهل بودن یا دارا بودن حداقل ۳۰ سال سن

شرایط مدیر مسئول آموزشگاه هنری :

  • داشتن تحصیلات عالیه ( لیسانس یا بالاتر ) در یکی از رشته های هنری طبق نوع فعالیت آموزشگاه
  • داشتن یکی از درجات ۱،۲ ویا ۳ هنری در رشته مربوطه از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور
  • داشتن مدرک ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران برای آموزشگاه خوشنویسی ( همراه با ۲ سال سابقه آموزش هنری در همان زمینه )
  • داشتن مدرک فوق دیپلم در یکی از رشته های هنری مربوطه و دو سال سابقه آموزش هنری در آن رشته
  • داشتن صلاحیت تجربی لازم برای هنرمندانی که فاقد مدرک هستند به تشخیص شورای مرکزی نظارت بر آموزشگاه های آزاد هنری صورت می گیرد
Rate this post