قوانین ثبت شرکت


قوانین ثبت شرکت

قوانین ثبت شرکت

تشکیل شرکت مبتنی است بر اراده آزاد شرکا و نیازی به اخذ اجازه قبلی از مقامات اداری نخواهد داشت. در واقع، هر چند ممکن است برای انجام دادن فعالیت موضوع شرکت، نیاز به چنین اجازه ای وجود داشته باشد ، ایجاد شخص حقوقی محتاج اجازه خاصی نخواهد بود. برای مثال، تاسیس یک شرکت برای تولید و پخش دارو مطمئنن نیاز به اخذ مجوز از وزارت بهدشت را خواهد داشت ، اما انجام دادن این فعالیتها (تولید و پخش) از طریق تاسیس شرکت چنین اجازه ای لازم ندارد.  به موجب قوانین ثبت شرکت ، ممنوع نباشد، شرکت با رعایت شرایط دیگر قانونی تشکیل می شود.

 

اهمیت و ضرورت قوانین ثبت شرکت :

ثبت شرکت موجب می شود که کلیه فعالیت های شرکت، اعم از فعالیت های مالی، حقوقی، اجرایی، بیمه ای و غیره، جنبه قانونی پیدا کند.

ثبت شرکت باعث می شود که یک شرکت معرفی شده و در سطح ملی و حتی بین المللی مطرح شود.

. ثبت برند برای تولیدات و محصولات آنها امکان پذیر می گردد

با کمک ثبت شرکت و یا ثبت برند می توان با ارگانهای دولتی قرارداد بست.

ثبت شرکت باعث می شود که مناقصات و مزایده های دولتی که با بیشترین سود همراه است، شامل شرکت مذکور گردد.

ثبت شرکت موجب انعقاد قرار دادهای کلان با سرمایه گذاران بزرگ خواهد شد.

ثبت شرکت به کلیه برنامه های شرکت، جنبه رسمی و قانونی می دهد.

ثبت شرکت موجب می شود کلیه قراردادها و اسناد شرکت به رسمیت شناخته شود.

ثبت شرکت موجب می شود میزان سهام و سود و سمت مشخص گردد و از این طریق سهام داران، مؤسسین و شرکا از شرکت و کلیه قراردادهای شرکت اطمینان حاصل می کنند.

 

شرایط اساسی ثبت شرکت

برخی از شرایط و قوانین ثبت شرکت لازم و ضروری می باشد. تشکیل شرکت ها با عقد قرار داد بین شرکا براساس قوانین ثبت شرکت منعقد می شود. عقد قرارداد بین شرکا باید تابع قوانین ثبت شرکت باشد. از شرایط اساسی ثبت شرکت که مهر تأییدی بر صحت قرارداد بین شرکا خواهد بود، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

مشروعیت معاملات و قرارداد مابین شرکا باید معلوم و تعیین گردد.

اهداف و رضایت مندی شرکای شرکت باید در معاملات در نظر گرفته شود.

اهلیت و خصوصیت های مهم (سلامت ) طرفین معامله باید درج و تأیید شود.

چارچوب فعالیت شرکت برای هر کدام از شرکا مشخص شود.

 

شرایط ویژه در ثبت شرکت ها:

 

مشخص نمودن سهام، سمت، سود و زیان، سرمایه اولیه و غیره

 

معایب یا مشکلات احتمالی ثبت شرکت

 

پرداخت مالیات :

همه ی  شرکت های ثبت شده در پایان هر سال مالی ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود به اداره‌ی دارایی و پرداخت مالیات تعیین شده هستند.
تعیین مقدار مالیاتی که هر شرکت موظف به پرداخت آن می باشد به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت ؛ مانند: تکمیل صحیح دفاتر مالیاتی، ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی، میزان درآمد شرکت و سود خالص کسب شده در پایان سالی مالی و… در صورتی که هر یک از این موارد به درستی رعایت نشود ممکن است موجب اشتباه محاسباتی در مالیات شده و طبق قوانین ثبت شرکت مجبور به پرداخت مالیات اضافی شود. همچنین اگر شرکتی در طول سال مالی خود فعالیتی نداشته باشد می‌تواند در پایان سال اظهارنامه عدم فعالیت به دارایی ارائه نماید که در این صورت به کلی مشمول مالیات نخواهد شد.

پر کردن دفاتر مالیاتی :

تمامی شرکت های ثبت شده، هرساله موظف به تکمیل دفاتر مالیاتی پلمپ شده خود و اظهار آن به اداره‌ مالیات می‌باشند. بر خلاف تصوری که در بین افراد وجود دارد، تکمیل این دفاتر کار پیچیده‌ای نیست و تنها کافیست مواردی چون درآمدها، هزینه‌ها، بدهی‌ها، اصتهلاک‌ها و… را دقیق و به صورت شفاف در دفتر ثبت کرد.
همینطور مراحل اخذ دفاتر مالیاتی و ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی بسیار ساده و اگر آشنایی کافی با مراحل انجام این کارها نداشته باشید می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک انجام آن را به موسسه‌هایی مانند ثبت ملاصدرا بسپارید.

ثبت شرکتها

Rate this post