مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

جابجایی سهام

همه چیز درباره جابجایی سهام در شرکت سهامی عام و سهامی خاص

جابجایی سهام در شرکت مسئولیت محدود، سهامی خاص، تعاونی و سهامی عام، قوانین و روش خاص خود را دارد که در این گفتار هلدینگ ملاصدرا اطلاعات جامعی درباره آن ارائه شده است.

اگر شما مخاطب گرامی، سابقه جابجایی سهام داشته یا قصد این کار را دارید و یا تجربه ناموفقی در جابجایی سهام داشتید، مراتب را با رعایت حریم خصوصی از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

جابجایی سهام در شرکت مسئولیت محدود

در شرکت مسئولیت محدود که صدها هزار مورد آن در ایران ثبت شده است، هیچ یک از شرکا قادر نیستند که بدون موافقت صاحبان سه چهارم شرکت که اکثریت عددی هم در اختیار دارند، نسبت به جابه جایی سهام در شرکت کنند. سهم الشرکه، آورده هر شریک به شرکت بوده و مقداری از سرمایه شرکت است.

یکی از نکاتی که در انتقال سهم الشرکه در شرکت مسئولیت محدود باید مد نظر باشد آن است که انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود باید به صورت سند رسمی باشد و صرفا تنظیم صورتجلسه بین واگذارنده سهام و گیرنده سهام، کفایت نمی کند.

مراحل انتقال سهام در شرکت مسئولیت محدود

 • صاحب سهم نسبت به نقل و انتقال سهم الشرکه خود اقدام می کند.
 • مجمع عمومی فوق العاده مطابق با مقررات قانونی و شرایط اساسنامه شرکت تشکیل شده و موافقت سایر شرکا در صورتجلسه ای تنظیم می شود.
 • مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی و ثبت صورتجلسه انتقال سهم الشرکه

یعنی انتقال سهام به صورت سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی ثبت می شود و به شکل اوراق تجاری منتقل نمی شود. مطالعه قانون تجارت را توصیه می کنیم.

جابجایی سهام در شرکت سهامی خاص

یکی از انواع شرکت های قابل ثبت در ایران، شرکت سهامی خاص است که مزایایی به نسبت شرکت مسئولیت محدود دارد. هلدینگ ملاصدرا آماده ثبت شرکت سهامی خاص برای کارآفرینان و فعالان کسب و کار در ایران است. توجه کنید که دریافت گرید و رتبه از سازمان برنامه و بودجه به منظور شرکت در مناقصات میلیاردی دولتی و شهرداری ها در سراسر کشور، ارتباط به نوع شرکت شما ندارد و افراد امتیاز آور و پروژه های موفق انجام شده و سوابق تحصیلی و تجربی هیات مدیره و مدیرعامل و کارمندان، ملاک خواهد بود.

در شرکت های سهامی خاص که شاهد حضور چند سهامدار هستیم، مقوله جابجایی سهام بسیار اهمیت دارد. در شرکت سهامی، سهم در واقع بخشی از سرمایه شرکت است که مشخص می کند که میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت سهامی چقدر است. چه شرکت سهامی خاص باشد چه سهامی عام باشد.

هر سهم، یک برگه دارد. قابل معامله بوده و ممکن است با نام یا بی نام باشد. همه سهامداران در شرکت سهامی از حقوق مساوی برخوردار هستند. چه 1 سهم داشته باشید چه میلیون ها سهم. خوب هر چقدر سهم شما بیش تر باشد، امکان نفوذ و تاثیرگذاری شما در شرکت سهامی بیش تر خواهد بود.

در شرکت سهامی خاص، جابجایی سهام موضوعیت زیادی دارد. در شرکت سهامی، در واقع سرمایه شرکت، وثیقه طلب کاران بوده و شخصیت شرکا در آن موضوعیت ندارد. لذا نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص آزاد است. یعنی شرکا می توانند در صورت لزوم، هر زمان نسبت به فروش سهم یا جابجایی سهام خود اقدام از شرکت خارج شوند.

لذا جابجایی سهام در شرکت سهامی خاص مورد قبول قانون گذار است. اما بر اساس ماده چهل و یکم ل.ق ، مجمع عمومی شرکت سهامی خاص می توانند این آزادی را محدود کرده و جابجایی سهام را به شرایطی موکول کنند.

مدارک لازم برای جابجایی سهام در شرکت سهامی خاص

 • رونوشت آگهی تاسیس شرکت سهامی خاص
 • رونوشت روزنامه رسمی شرکت
 • رونوشت شناسنامه و کارت ملی هوشمند کلیه سهامداران فعلی و جدید
 • رونوشت آگهی آخرین تغییرات شرکت سهامی خاص در صورت وجود تغییرات

مراحل جابجایی سهام در شرکت سهامی خاص

به منظور جابجایی سهام در شرکت سهامی خاص باید مراحل زیر طی شود. کلیه مراحل از طریق کارشناسان مجرب هلدینگ ملاصدرا عطف به پرونده های موفق سالیان اخیر طبق درخواست مشتریان گرامی قابل انجام است:

 • جابجایی سهام در شرکت سهامی خاص نیازمند تنظیم سند رسمی نخواهد بود ولی تشریفاتی باید در نظر گرفته شود.
 • پرداخت مالیات به اداره مالیات استان محل فعالیت پیش از جابجایی سهام الزامی است. هم واگذارکننده و هم گیرنده سهام بایستی نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند.
 • صورتجلسه ای باید تنظیم شود.
 • واگذارکننده سهام و دریافت کننده سهام شرکت سهامی خاص برای جابجایی سهام اول بایستی نزد ممیز اداره امور مالیاتی شرکت مراجعه کنند.
 • مالیات جابجایی سهام را پرداخت کرده و گواهی پرداخت مالیات اخذ کنند.
 • مدارک ثبتی ارائه شود.

هلدینگ ملاصدرا کلیه خدمات ثبت شرکت و ثبت برند و ثبت اختراع و ثبت تغییرات شرکت و جابجایی سهام شرکت سهامی خاص و نقل و انتقال سهم الشرکه را در شرکت های مسئولیت محدود در اختیار متقاضیان در اسرع وقت قرار می دهد.

جابجایی سهام از یک کارگزاری به کارگزاری دیگر بورسی

گاهی سهامداران یک شرکت سهامی عام قصد دارند نسبت به جابجایی سهام از یک کارگزاری به کارگزاری دیگر اقدام کنند. یعنی کارگزار ناظر را تغییر دهند. کارگزار ناظر همان کارگزاری است که شما از طریق آن اولین بار نسبت به خرید سهام اقدام کرده اید. حتی اگر n بار دیگر از طریق سایر کارگزاری ها نسبت به خرید و فروش همان سهم با کد بورس خود اقدام کرده باشید.

اگر شما توسط کارگزاری الف نسبت به خرید سهم x اقدام کردید، برای جابجایی سهام خود به کارگزاری ب که کد کاربری دارید، بایستی نسبت به تغییر کارگزار ناظر که کارگزاری الف است، اقدام کنید. این کار از طریق کارگزاری ب و از طریق سیستم معاملات آنلاین امکان پذیر است و نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری و سازمان بورس و اوراق بهادار نیست. چه در ایران باشید چه خارج از کشور حضور داشته باشید.

کلیه برگ سهام خود را می توانید از طریق سامانه سجام در قالب PDF (سایت ddn.csdiran.com) دانلود کرده و نیازی به ممهور شدن به مهر کارگزاری صادر کننده برگه نیز نیست.

به منظور جابجایی سهام از یک کارگزاری به کارگزاری دیگر شما بایستی در کارگزاری ثانی نیز کد کاربری و رمز عبور داشته و نیازی به دریافت کد بورس جدید نیست. به هر کد ملی در ایران فقط یک بار کد بورس اختصاص می یابد و مثل کد ملی، دائمی و غیر قابل تغییر است.

تغییر کارگزار ناظر هیچ هزینه ای ندارد و مجانی است.

چند نکته مهم حقوقی در جابجایی سهام

 • هر نوع جابجایی سهام را با مشاوره یک حقوقدان و مطلع نقل و انتقال سهام در شرکت مسئولیت محدود، سهامی خاص یا سهامی عام انجام دهید تا از حقوق دریافت گیرنده و واگذار کننده مطلع باشید.
 • اگر شما مدیرعامل یا به عنوان سهامدار، عضو هیات مدیره یک شرکت بودید، درصورتی که با توافق با رئیس هیات مدیره، علاقمند به انتقال سهام با مبلغ مورد توافق بودید و سهام انتقال یافت و مبلغ را دریافت نکردید، می توانید نسبت به الزام خوانده (رئیس هیات مدیره) توسط خواهان (شما)، به منظور دریافت ثمن مورد توافق اقدام کنید و یا قرارداد را فسخ کنید به دلیل عدم ایفای تعهدات و عدم پرداخت ثمن.
 • انتقال سهام در شرکت های سهامی عام پذیرفته شده در بازار بورس و بازار فرابورس ایران، بدون خرید و فروش در کارگزاری، از طریق تشریفاتی که در ماده سی و ششم بورس آمده، امکان پذیر است.
 • اگر شما همه سهام خود را در یک شرکت سهامی خاص که سهامدار آن بودید، به اشخاص جدید فروخته اید و ثمن آن را دریافت کرده اید، برای رهایی از پاسخ گویی درباره بدهی ها و دیون و طلب احتمالی و هر گونه شکایت از جانب اشخاص حقیقی و حقوقی درباره فعالیت این شرکت سهامی خاص، بایستی پس از جابجایی سهام ، نسبت به تغییرات اساسنامه اقدام و در روزنامه رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران ثبت شود. تنها در این صورت است که با جابجایی سهام به غیر، هر نوع مسئولیتی از شما سلب می شود و نگرانی نخواهید داشت.
 • جابجایی سهام در شرکت ها بستگی دارد به نوع شرکت یعنی تعاونی با مسئولیت محدود و سهامی عام، قوانین خاص و متفاوتی دارند و نیاز به بررسی دقیق نوع شرکت و نحوه جابجایی سهام است که در صورت عدم رعایت این قواعد و مقررات، می تواند مانع جابجایی سهام شود. لذا اطلاع از قانون و مشاوره با حقوقدان الزامی است.
 • اگر در یک شرکت سهامی خاص، چند سهامدار بدون اطلاع برخی سهامداران، سهام خود را با وکالت فروش بلاعزل به شخص دیگری انتقال بدهند و دیگر سهامداران را مطلع نکنند، در صورتی که در اساسنامه درج شده باشد که باید پیش از جابجایی سهام به سهامداران دیگر اطلاع بدهند، می توانید دادخواستی نزد مراجع قضایی داشته باشید. مگر این که در اساسنامه شرکت درباره جابجایی سهام مورد دیگری درج شده باشد.
 • در شرکت های تعاونی که به صورت خانوادگی اداره می شود، جابجایی سهام نیازمند بررسی دقیق اسناد و ساز و کار مربوط به تعاونی است و روش کار مثل شرکت مسئولیت محدود یا سهامی خاص نیست.
 • اگر n سال پیش بخشی از سهام یک شرکت سهامی عام یا شرکت سهامی خاص را خریداری کرده یا به شما انتقال داده شده است، برای فروش سهام یا جابجایی سهام ، ابتدا نزد دفتر مرکزی همان شرکتی که برگه سهامش را در اختیار دارید مراجعه کنید. اگر شرکت سهامی عام است، داشتن کد بورس الزامی است.

مخاطب گرامی

هلدینگ ملاصدرا علاوه بر ارائه خدمات در حوزه جابجایی سهام و نقل و انتقال سهم الشرکه، نسبت به دریافت گواهینامه های ملی و بین المللی و مشاوره بازرگانی و تجاری و حقوقی نیز از طریق مشاوران مجرب خود برای کارآفرینان و صاحبان کسب و کار نیز اقدام می کند. از طریق بخش ارتباط با ما این سایت، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

لینک این گفتار را در کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید، به اطلاع دوستان و آشنایان و فعالان کسب و کار برسانید. هلدینگ ملاصدرا را در اینستاگرام فالو کنید.

شروع چت
سلام
چگونه میتوانم کمکتان کنم؟