مشاوره رایگان :
جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید ، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

ثبت برند چیست و مراحل ثبت برند


ثبت برند یکی از کار‌هایی است که انجام آن می‌تواند مزایای فراوانی را برای مجموعه‌های تجاری به همراه داشته باشد. ثبت برند در واقع همان ثبت علامت تجاری است که می‌تواند شامل اسامی، نماد‌ها و سمبل‌های مشخصی باشد. برند‌ها معمولا حاوی مفاهیم و شعارهای تجاری هستند که در واقع نمایان گر نوع فعالیت و هدف شرکت‌ها و مجموعه‌های تجاری هستند. در این گفتار به ۳ موضوع مهم: استعلام برند پیش از ثبت برند، مسائل مربوط به خریداری برند و طرح دعاوی برند نیز اشاره کردیم.

استعلام برند پیش از ثبت برند

پیش از ورود به موضوع مراحل ثبت برند، باید به مساله ای توجه کنید. پیش از ثبت برند و اقدام برای طی کردن مراحل ثبت برند، شما بایستی مطمئن شوید که برند مورد نظر شما، امکان ثبت دارد یا خیر. یعنی قبلا، این برند یا برندهایی که شبیه برند موردنظر شما است، ثبت شده اند یا خیر. در استعلام برند مورد نظر ، بایستی از ظرفیت سامانه جست و جو علادم تجاری که اداره کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد قوه قضاییه ارائه کرده استفاده کنید.

پیش از ثبت اظهارنامه الکترونیکی، دقت کافی نسبت به جست و جوی علامت مورد نظر در سامانه مزبور ، مبذول داشته و بعد از حصول اطمینان از عدم موانع و محدودیت های قانونی، نسبت به ثبت برند اقدام کنید.

البته جست و جوی استعلام برند، کاملا غیر رسمی است و برای راهنمایی است و این که برند مورد نظر شما، امکان ثبت دارد و پیش تر نیز توسط شخص حقیقی یا حقوقی ثبت نشده است، هیچ تضمینی برای ثبت آن به شما نمی دهد. چون با توجه به بانک اطلاعاتی اداره مالکیت صنعتی و بررسی های کارشناسی و ملاحظه سوابق اعتراضی و دادگاهی و تطبیق با قوانین و مقررات داخلی و کنوانسیون های بین المللی، نظر نهایی نسبت به پذیرش ثبت برند یا رد درخواست برند، صادر می شود.

ثبت برند چیست و مراحل ثبت برند

 

شما بایستی نسبت به طبقه بندی کالا و بررسی امکان ثبت برند خود در طبقه بندی مورد نظر، مطمئن شوید.

برند، علامتی اختصاری است که هر شرکتی برای معرفی خود و خدماتی که ارائه میدهد، از ثبت برند استفاده میکند.

ثبت برند چیست و مراحل ثبت برند

 

 

ثبت برند چیست

ثبت برند: هر کسب و کاری برای محصولات خود باید نامی انتخاب کند که مردم برای خرید و شناخت محصول به دنبال نام تجاری محصول باشند. اساس شروع هر فعالیت انتخاب نام تجاری و ثبت برند آن برای جلوگیری از کپی برداری سایرین می باشد.

امروزه صاحبان کسب و کارها، برند خود را به ثبت رسانده اند و شاید به فکر ثبت برند دوم یا سوم و…. برای محصولات خود باشند.

ثبت برند در تمامی مشاغل مختلف با کالاهای متفاوت در همه زمینه های قابل اخذ می باشد و می تواند به طور مستقیم بر روی کالای قابل عرضه اعتبار بخشی کند و انحصار و حمایت دولت را در پشتیبانی از صاحب برند را به همراه دارد.

در صورت ثبت برند در صنف خود می توانید انحصار را در اختیار خود گرفته و اجازه استفاده و کپی برداری را از رقبای خود بگیرید.

نکته ۱ : نشان تجاری یا همان لوگو باید در بردارنده و نشان دهنده ویژگی های محصول باشد و از طرح و رنگ و نقش های ساده ، قابل فهم و زیرکانه در آن استفاده شده باشد.

نکته ۲ : نام اسامی مشهور قابل ثبت نمی باشد.

نکته ۳ : ثبت آرم و برند تجاری انتخابی که %۵۰ مشابه یک برند دیگر باشد ممکن نیست .

نکته ۴ : نام مناطق جغرافیایی قابل ثبت نمی باشد.

مراحل ثبت برند 

تسلیم اظهار نامه علامت

طبق ماده ۲ آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ : ثبت برند یا ثبت علامت مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است و بنابر قاعده هرکسی زودتر اظهارنامه خود را تسلیم اداره علامت نماید حق ثبت علامت (ثبت برند) را خواهد داشت .

تاریخ تسلیم اظهارنامه معیار اولویت و تقدم او نسبت به سایرین محسوب می شود و بنابر اصل “اولین تسلیم کننده اظهارنامه” شما اولین متقاضی و ثبت کننده علامت (ثبت برند) محسوب می شوید و کسی که مدعی خلاف این اصل باشد باید دلیل و مدرک ارائه نماید تا خلاف آن را اثبات نماید.

اظهارنامه ثبت برند ثبت علامت باید حاوی نکات زیر باشد:

۱- اسم، شماره ملی، نشانی، کدپستی، تابعیت و سمت متقاضی و درصورتیکه متقاضی شخص حقوقی است ذکر نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و عنداللزوم هرگونه شناسه دیگر آن الزامی است.

۲- اسم، شماره ملی، نشانی، کدپستی نماینده قانونی متقاضی درصورت وجود

۳- اسم، اقامتگاه و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند درصورتیکه متقاضی مقیم ایران نباشد.

در بند ۳ درصورتیکه متقاضی مقیم ایران نباشد و بنابر حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریس درخواست ثبت علامت | ثبت برند خود را ایران بنماید باید اسم، اقامتگاه و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها را درایران دارند اعلام نمایند تا تصمیمات اداره در زمان مقتضی به آنها ابلاغ گردد و پرونده معطل نماند.

۴- تاریخ، محل و شماره اظهارنامه یا گواهی نامه علامت در خارج، درصورت درخواست حق تقدم.

راهنمای ثبت برند

متقاضی می تواند همراه با اظهارنامه خود، طی اعلامیه ای حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی مورخ ۱۲۶۱ هجری شمسی (۲۰ مارس ۱۸۸۳) و اصلاحات بعدی آن را درخواست نماید حق تقدم می تواند براساس یک یا چند اظهارنامه ملی یا منطقه ای یا بین المللی باشد.

الف- مرجع ثبت ظرف ۳۰روز از تاریخ وصول، اظهارنامه و ضمائم آن را از لحاظ رعایت جنبه های شكلی و سایر شرایط مقرر در قانون و این آیین نامه و همچنین تطبیق طبقه یا طبقات اعلامی با طبقه بندی بین المللی، مورد بررسی قرار می دهد.

چنانچه پس از بررسی، ایرادات و نواقصی در اظهارنامه و ضمائم آن مشاهده شود، مرجع ثبت برند مراتب را به صورت مكتوب و با قید جزییات به متقاضی ابلاغ تا ظرف مهلت مقرر در این آیین نامه اقدام به رفع نقص نماید.

درصورتیکه متقاضی در مهلت مقرر قانونی به هر علتی نتواند نقایص اعلامی را رفع نماید، مرجع ثبت برند اظهارنامه را رد و مراتب را كتباً با ذكر علت یا علل رد به متقاضی ثبت برند ابلاغ خواهد كرد.

مهلت رفع نقص ثبت برند برای متقاضیان ایرانی تا ۳۰ روز و برای متقاضیان مقیم خارج از كشور تا ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ محاسبه می شود.

هنگام ثبت برند به نکات زیر توجه کنید :

الف- لازم به ذکر است باتوجه به اینکه مراحل پذیرش ثبت برند در حال حاضر صرفاً به صورت الکترونیکی می باشد بنابراین پس از بررسی اظهارنامه چنانچه پرونده مربوطه منجر به صدور اخطار اعم از (رفع نقص ، رد اظهارنامه) گردد

مراتب به صورت پست الکترونیکی (ایمیل) یا از طریق پیامک (اس ام اس) برای متقاضی ثبت برند ارسال شده و در مهلت مقرر قانونی رفع نقص یا اعتراض به رد اظهارنامه به صورت الکترونیکی امکان پذیر می باشد.

ب- هرگاه تقاضای ثبت برند مورد پذیرش مرجع ثبت برند قرار گیرد، مراتب به صورت پست الکترونیکی (ایمیل) یا از طریق پیامک (اس ام اس) به متقاضی اعلام شده و وی باید ظرف ۳۰ روز پس از تاریخ اعلام جهت پرداخت هزینه های مربوط به ثبت برند و انتشار آگهی اقدام نماید.

در صورت عدم پرداخت هزینه ها در مهلت مقرر فوق، اظهارنامه كان لم یكن تلقی می گردد. این مهلت برای متقاضیان مقیم خارج از كشور ۶۰ روز می باشد.

ج- توجه کنید که نیازی به ثبت شرکت ندارید .

انواع اعتراض ها در ثبت برند

ثبت برند چیست و مراحل ثبت برند

 

اعتراض به رد اظهارنامه ثبت برند

تصمیم مرجع ثبت برند مبنی بر رد اظهارنامه، از سوی متقاضی قابل اعتراض است. اگر سابقه وجود داشته باشد متقاضی می تواند از سوابق قبلی استفاده نماید در غیر اینصورت اظهارنامه ضمن اعتراض را از طریق سایت تکمیل می نماید .

اعتراض به ثبت برند شده

چنانچه متقاضی نسبت به علامت ثبت شده ای اعتراض دارد باید برای اعتراض به دادگاه مراجعه نماید.

تمدید ثبت برند تجاری

مالك علامت تجاری می تواند با پرداخت هزینه مقرر، درخواست تمدید اعتبار ثبت برند را برای ۱۰سال بنماید. درخواست تمدید ثبت برند، ظرف شش ماه قبل از انقضای مدت اعتبار ثبت علامت به عمل خواهد آمد.

تبصره – در صورت عدم درخواست تمدید ثبت برند ظرف مهلت یاد شده، امكان درخواست آن ظرف مهلت ۶ ماه پس از پایان اعتبار ثبت برند، با پرداخت جریمه تأخیر طبق جدول هزینه ها وجود دارد، والا ثبت برند از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

آیا می توان برند آماده خریداری کرد؟

بله. شما می توانید به جای این که مراحل پر فراز و نشیب و طولانی ثبت یک برند جدید را در دستور کار  قرار دهیدو در نهایت هم پس از صرف زمان و هزینه، با جواب منفی اداره مالکیت صنعتی نسبت به ثبت برند مورد نظر خود مواجه شوید، می توانید نسبت به خریداری برند های آماده برای فروش که مجوز رسمی دارند ، اقدام کنید.

همان طور که در این گفتار هلدینگ ملاصدرا گفتیم، ثبت برند، نیازمند اختصاص وقت و هزینه است و اگر برند مورد نظر شما، پیش تر نیز ثبت نشده باشد، هیچ تضمینی و قطعیتی وجود ندارد که کارشناسان اداره مالکیت صنعتی، با درخواست شما به منظور ثبت برند مورد نظر موافقت کنند. چون بایستی مراحل قانونی طی شود و بسیاری از فاکتورها و فیلترها در نظر گرفته شود.

به همین خاطر است که بارها مشاهده شده که اشخاص حقیقی یا حقوقی به جای اقدام به ثبت برند خود، نسبت به خریداری برندهای ثبت شده و مجوز دار اقدام می کنند.

برند آماده یعنی شما قادر هستید که برند مختلف را طبق قانون و در طبقه بندی های کالایی که مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه اعلام کرده است، ثبت کنید و بعدا نسبت به فروش ان به هر قیمتی که خودتان صلاح می دانید به خریداران حقیقی یا حقوقی داخلی یا خارجی اقدام کنید.

یعنی یکی از روش های درامد زایی در ایران، فروش برند های ثبت شده به اشخاص مورد علاقه است. برند آماده، برندی است که طبق قانون، ثبت شده و دارای مجوز است. برای خرید برند ،می توان تغییر مالکیت رسمی داد.

برای خرید یک برند، صرفا کارت ملی هوشمند متقاضی نیاز است و ظرف یک دقیقه نیز فرآیند تغییر مالکیت رسما انجام می شود. متقاضی خرید برند، باید به همراه مالک برند به دفتر خانه اسناد رسمی مراجعه کرده و فرآیند نشر آگهی انتقال مالکیت و صاحب امتیازی برند را در روزنامه رسمی را در دستور کار قرار دهند.

شماره اظهارنامه و اسناد و مدارک مورد نیاز به ثبت برند و اطلاعات هویتی متقاضی و فروشنده بایستی به دفتردار تسلیم شود. اگر قصد خرید برند آماده دارید، مشاوران هلدینگ ملاصدرا آماده ارائه اطلاعات لازم و تخصصی به شما هستند.

به موارد زیر دقت کنید:

  • در انتقال قانونی برند آماده، نام و آدرس و تابعیت صاحب برند و نام و ادرس وکیل قانونی مالک و شماره ثبت آرم تجاری در ایران بایستی در اظهارنامه قید شود.
  • نکته بعدی این است که اگر صاحب برند ، تمایلی به واگذاری کامل علامت تجاری نداشته باشد، قادر است بخشی از آن با طبقات آن را به افراد دیگری واگذار کند. یعنی نقل و انتقال جزیی.
  • برای نقل و انتقال برند و مسائل حقوقی پس از آن، بهتر است با مشاوران مجرب و زبده مشاوره کنید که مشاوران هلدینگ ملاصدرا در این زمینه آماده ارائه خدمات لازم به شما عزیزان می باشند.
  • خرید برند آماده برای فعالیت هایی مثل تولید مواد غذایی که معمولا کارخانه ها و تولید کننده ها، برند های متعددی برای محصولات و تولیدات خود دارند، توصیه می شود.

آموزش ثبت برند

شخصیت حقیقی

– کپی شناسنامه و کارت ملی مالک

– نمونه آرم یا لوگو تایپ نوشتاری برند(اختیاری)

– اگر برند لاتین باشد یا حتی ریشه عربی داشته باشد داشتن کارت بازرگانی الزامی است.

– مجوز فعالیت(پروانه بهره برداری، پروانه کسب، جواز کارگاهی یا صنعتی و …)

– ریز اقلام(مطابق با جواز)

شخصیت حقوقی

– کپی شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکین

– روزنامه تأسیس و آخرین تغییرات شخص حقوقی

– نمونه آرم یا لوگو و تایپ نوشتاری برند(اختیاری)

– اگر برند لاتین باشد یا حتی ریشه عربی داشته باشد داشتن کارت بازرگانی الزامی است.

– مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، پروانه حسب، جواز کارگاهی یا صنعتی و …)

– ریز اقلام (مطابق با جواز)

ثبت برند کدام علائم و برندهای تجاری غیر ممکن است؟

*واژه های عام مثلا اگر شرکتی قصد ثبت برند تجاری ” میز ” را برای فروش این محصول دارد. تقاضانامه ی ثبت این نام تجاری مردود است چون کلمه ی “میز” واژه ی عام برای این محصول است .

*واژه های توصیف کننده محصول قابل ثبت نمی باشند. برای مثال واژه های شیرین ، سریع ، بهترین ، کلاسیک قابل ثبت نمی باشند. مگر اینکه این واژه ها بخشی از نام تجاری باشند.

*علائم گمراه کننده ، مثلا برای محصولات گیاهی نمی توان نماد گاو که نشان دهنده محصولات لبنی است را ثبت کرد.

*علائمی که بر خلاف قوانین عمومی و اسلامی باشد.

*پرچم ها ، نشان های سلطنتی و به طور کلی علائم رسمی دولتی نیز قابل ثبت نمی باشند.

انواع دعاوی طرح برند

بعد از ثبت برند، برند با مسائل حقوقی می تواندمواجه شودکه اطلاع از آن ضروری است. همه دعاوی طرح برند، مشمول دعاوی تجاری  است. لذا اطلاع از مفاد قانون تجارت ایران را توصیه میکنیم. ۶ نوع دعاوی در فعالیت  های تجاری وجود دارد. مثل دعاوی فعالیت تجاری، دعاوی شرکت تجاری، دعاوی اسناد تجاری، دعاوی ورشکستگی و تصفیه و دعاوی مربوط به مسائل صادراتی و وارداتی و دعاوی مربوط به ثبت و نشان تجاری.

هر یک از این دعاوی، نیازمندی ها و شرایط و ویژگی هایی دارد که در صورت مواجه شدن با پرسشی، می توانید با مشاوران هلدینگ ملاصدرا در تعامل باشید و اطلاعات لازم را بر اساس قوانین به روز رسانی شده، دریافت کنید.

دعاوی مرتبط با برند، به هویت یک کسب و کار مربوط است و اهمیت فوق العاده  ای دارد. مطالعه قانون ثبت اختراعات و طرح صنعتی و تجاری که سال ۱۳۸۸ از تصویب مجلس گذشت را توصیه می کنیم.

نکته ای که باید دقت کنید آن است که دعاوی مربوط به برند ۲ گونه است. یکی حقوقی و دیگری کیفری. ساز و کار هر یک مختلف است.

دعاوی حقوقی برند زمانی مصداق خواهد داشت که در هنگامی که گواهی ثبت برند صادر می شود، در صورتی که قوانین ثبت نشان تجاری، به درستی انجام نشده باشد، در دستور کار قرار می گیرد. یعنی اگر برندی از طرف دیگران، سبب زیان و آسیبی به کسب و کار شما شده است، می توانید بر اساس مفاد قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علائم تجاری، طرح دعوی کنید.

اگر قانون، بپذیرد که حقوق شما با ثبت فلان برند، نقض شده است، می تواند درخواست ابطال نشان تجاری مذکور را صادر کند.

از اقسام دیگر طرح دعاوی برند این است که در صورتی که گواهی ثبت برند، صادر شده باشد، این  حق را به شما می دهد که کسی اجازه سوء استفاده از برند تجاری شما را نداشته باشد و شما می توانید با طرح شکایت از شخص حقیقی یا حقوقی، خواستار توقیف اموال و دارایی شخص مجرم از طریق دادگاه های صالحه باشید. لذا باید فرآیند طرح دعاوی برند را دنبال کنید.

فرآیند طرح دعاوی برند  چگونه است؟

به منظور اعتراض به آگهی ثبت علامت تجاری ، باید فرآیند و سلسله مراتبی را در دستور کار قرار دهید.

مرحله نخست طرح دعاوی برند این هست که بایستی دلایل متقن و مستند و مستدل خود از طرح دعوی برند مورد نظر را اعلام کنید و دلایل شما به قولی محکمه پسند باشد. یکی از روش های اعلام دلایل طرح دعوی می تواند این باشد که شما اعلام  کنید که رعایت بند های مشروح در بند الف و ب ماده سی و سی و دوم قانون اختراع ، طرح های صنعتی و علائم تجاری صورت نگرفته است. البته این استناد باید با  ادله کافی همراه شود.

اعتراض طرح دعاوی برند بایستی در ۲ نسخه تنظیم گردد.

در مرحله ثالث،  باید دلایل مستند و مستدل خود را که مربوط به مفاد مشروح در اعتراض نامه باشد را به پیوست اعتراض نامه بکنید. این ادله باید نشان گر این حقیقت باشد که ادعای شما درباره فلان برند و ثبت فلان برند، واقعی و قابل راستی آزمایی است. اصل رسید پرداخت هزینه دادرسی نیز بایستی پیوست مدارک شود و به مرجع ثبت یعنی اداره مالکیت صنعتی تسلیم گردد.

در مرحل چهارم طرح دعاوی برند، مدارک تسلیمی به مرجع ثبت، بررسی می شود و اگر نقص مدارک وجود داشته باشد به صورت کتبی اعلام می شود. معترضان فرصت دارند تا در مهلت قانونی نسبت به رفع نقص اقدام کنند تا نسبت به رسیدگی مجدد اقدام شود.

اگر مدارک را تکمیل نکنید، تقاضای شما بی اثر شد و اداره ثبت، اقدامی نخواهد کرد. اگر خارج از کشور باشید، مدت رفع نقص در طرح دعاوی برند حدود ۶۰ روز است. اگر از زمان یک نشان تجاری بیش از ۳ سال سپری شده باشد، امکان اعتراض وجود ندارد.

در صورتی که قصد طرح دعاوی برند خاصی را در یکی از نقاط کشور داشته و با روش حقوقی و قانونی آن آشنا نیستید، حتما از طریق بخش ارتباط با ما، با کارشناسان مجرب هلدینگ ملاصدرا در تماس باشید تا اطلاعات لازم را کسب کنید.

هلدینگ ملاصدرا مفتخر است آمادگی خود را جهت ارائه خدمات ثبت شرکت مسئولیت محدود و انواع ثبت داخلی و بین المللی در کشور های خارجی را اعلام کند

ثبت ملاصدرا مرحله به مرحله با شماست

برای مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید

Call Now

ثبت برند چیست و مراحل ثبت برند