ثبت برند کفش


ثبت برند کفش

باید ها و نباید های ثبت برند کفش

ثبت برند کفش در خیلی از مواقع اولویت ما برای انتخاب کفش است. کفش هایی از برندهای خاص یادآور کیفیت کفش که در عین حال با دوام اند و زیبایی خاص خود را نیز دارند بهترین گزینه برای انتخاب شدن توسط مشتریان هستند.
محبوبیت و فروش بیشتر ممکن نمی شود مگر با شناخته شدن هرچه بیشتر نام و آوازه برند کفش شما .
با ثبت برند کفش در واقع با ثبات ترین قدم را برای ماندگاری در بازار ایران و حتی در بازار جهانی برمیدارید. این مهم ترین هدفی است که اشخاص را به فکر ثبت برند می اندازد.

اصول و قوانین ثبت برند کفش

هر ترکیبی از کلمه ، حرف ، عدد تصویر، لوگو و شکل که نشاندهنده کالا و خدمات مورد نظر شماست ، برند ویژه شما را تشکیل می دهد.
برای ثبت کردن برند کفش باید در ابتدا بدانید نامی که انتخاب می کنید اگر کوچکترین مشابهتی با برندی که قبلا در همان طبقه ثبت شده است ، داشته باشد ؛ اظهارنامه ثبت برند شما از سوی کارشناس رد میخورد و مجبور خواهید شد اظهارنامه خود را مجددا تنظیم نمائید و دوباره وقت و هزینه خود را صرف این کار کنید.
برندی که از سوی کارشناس  یکبار رد شود، برای دفعات بعدی شانس کمتری برای تایید شدن دارد.  پس بنابراین قبل از هر اقدامی ابتدا استعلام برند انجام دهید، از یکتا بودن نام برندتان مطمئن که شدید آنگاه برای ثبت اقدام کنید.
برندها همگی در ۴۵ طبقه مجزا قرار دارند. که به طور کلی در ۴ بخش مواد غذایی ، لوازم خانگی ، آرایشی بهداشتی و سایر طبقات تقسیم بندی می شوند. طبقه ۲۵ مختص پوشاک ، پاپوش کفش و پوشش سر است.
علامتی که انتخاب می کنید ، باید بتواند به طور ویژه کالا و خدمات شما را از دیگران متمایز کند.
استفاده از برند به صورت نام تجاری یا علامت جمعی توسط اشخاص ثالث که باعث فریب عموم شود ، غیرقانونی تلقی می شود.
اگر علامتی ثبت شود و ۳ سال از تاریخ ثبت آن گذشته باشد و از طرف صاحب برند یا نماینده قانونی او مورد استفاده تجاری قرار نگیرد ، هر شخص ذی نفعی می تواند از دادگاه درخواست ابطال آنرا داشته باشد.

 نکات کلیدی برای انتخاب نام برند کفش:

برای نام برندتان از اسامی محدود کننده استفاده نکنید. مثلا اسمی که مبتنی بر مکان است هنگام جابه جایی یا وسعت دادن کسب و کار می تواند دردسرساز باشد. انواع کفش های مردانه و زنانه در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و انتخاب اسم بر مبنای مکان جغرافیایی کار اشتباهی خواهد بود.
از علامت هایی که مشابه دیگر نمونه ها هستند اجتناب کنید . این نوع برندها باعث گمراهی مشتریان شما می شود و چه بسا اکثریت بازار کسب و کار خود را از دست می دهید.

مدارک لازم برای ثبت برند کفش

ثبت برند هم توسط اشخاص حقیقی ثبت می شود و هم اشخاص حقوقی . با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن اشخاص مدارک متفاوتی نیاز است.
اشخاص حقیقی :
این اشخاص برای ثبت برند خود به مدارک هویتی از قبیل شناسنامه ، کارت ملی ، نمونه تصویر لوگو و جواز کسب و کار خود نیاز دارند .
اشخاص حقوقی:
اشخاص حقیقی علاوه بر مدارک فوق برای ثبت برند، به مدارک ثبتی شرکت از جمله جواز تاسیس ، روزنامه رسمی ، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات شرکت نیاز دارند.

ارزش مادی و معنوی برند

برندها به خودی خود دارای ارزش مادی و معنوی هستند. به این معنی که قابلیت نقل و انتقال دارند و افراد می توانند برند خود را پس از مشهور شدن بفروشند و ازآن سود کسب کنند.در واقع علائم تجاری دارای مالکیت معنوی هستند و جزئی از دارایی و سرمایه یک شرکت به حساب می آیند.

فواید ثبت برند کفش

مزایایی که از ثبت برند به دست می آورید از هزینه ای که برای ثبت آن می پردازید بسیار فراتر خواهد رفت. به عبارت دیگر یک جور سرمایه گذاری بلند مدت در کسب و کارتان است.چراکه با ثبت برند کفش :
در مقابل قانون شناخته می شود و می توانید از حقوق خود در برابر استفاده های غیرمجاز اشخاص ثالث دفاع کنید
اگر به دنبال دریافت گواهی و نشان استاندارد هستید حتما به علامت تجاری نیاز پیدا می کنید.
بسیاری از بانک ها و موسسات ، برای اعطای تسهیلات خود به اعتبار شرکتها توجه ویژه ای دارند.
ثبت علامت تجاری گامی است محکم که در جهت تسهیل تجارت بین المللی تان برمیدارید.

چه کسانی می توانند برای ثبت برند کفش اقدام کنند ؟

کسانی که فعالیت تجاری دارند یا تاجر هستند ، و در واقع مجوز فعالیت دارند ( اعمم از پروانه کسب یا پروانه بهره برداری از سازمان صنعت ، معدن و تجارت و…) می توانند برای ثبت برند کفش یا هر برندی که در حوزه مربوط به فعالیتشان است اقدام کنند.

آیا ثبت برند کفش الزامی است ؟

بغیر از مواردی که دولت شرکت ها و موسسات تجاری را ملزم به داشتن علامت تجاری می کند، اجباری به ثبت علامت تجاری نیست. اما حق استفاده انحصاری از یک علامت منوط به ثبت شدن رسمی آن علامت است. یعنی اگر شخصی علامت و برند خود را ثبت نکند ، در برابر استفاده اشخاص دیگر از ان برند، نمی توئاند اعتراضی داشته و از استفاده آن توسط دیگران جلوگیری کند.
طبق مصوبه ای که هیات وزیران تایید کرده اند برای داروهای اختصاصی طبی ، مواد غذایی که در ظروف خاصی به مردم عرضه می شوند وهمچنین آب های گازدار و لوازم آرایشی که به طور مستقیم بر روی پوست انسان استفاده میشود ، ثبت علامت اجباری است. بنابراین برای کفش طبق قانون مصوبه خاصی مبنی بر اجبار بودن آن نیامده است. اصولا افراد با توجه به مزایای ثبت برند کفش و جلوگیری از سوء استفاده های اشخاص اقدام به اخذ آن می کنند.

آیا می توان بدون مراجعه حضوری برای ثبت برند کفش اقدام کرد؟

موسسات ثبتی بسیاری از جمله ثبت ملاصدرا می توانند کلیه خدمات امور ثبتی شما را بدون حضور شما و به صورت اینترنتی انجام دهند. برای این کار کافیست اسکن مدارک خود را به کارشناسان بسپارید و منتظر دریافت گواهی برند خود باشید.

 

Rate this post