مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

آنچه درباره ثبت ایده باید بدانیم

ثبت ایده مثل ثبت برند و ثبت اختراع و ثبت طرح تجاری و صنعتی، امکان پذیر است. ثبت ایده، فرصتی برای در اختیار داشتن مجوز و امتیاز حقوقی یک برنامه خلاق و نوآور است که امکان تجاری سازی آن در آینده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد. ایده می تواند از نوشتن یک کتاب باشد تا ساخت یک محصول یا طراحی یک نرم افزار! هر چیزی که بتوان آن را ساخت یا توسعه داد، در چارچوب ایده جای می‌گیرد. در این گفتار مجله هلدینگ ملاصدرا، آنچه درباره ثبت ایده و فوایدش باید بدانیم، نکات ارزشمندی ارائه شده است.

اگر نظر و دیدگاهی درباره ثبت ایده دارید یا ایده ای ارزشمند دارید که ارزش ثبت کردن و تجاری سازی آن وجود دارد، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید. با مشاوران هلدینگ ملاصدرا به منظور تجاری سازی ایده خود نیز مشورت کنید.

با ما همراه باشید.

ایده چیست؟

منظور از idea در واقع هر چیزی است که به ذهن شما خطور می‌کند و فکر می‌کنید در حال و آینده می توان آن را از طریق کالا و خدمات، پیاده سازی، تجاری سازی و به جامعه هدف مصرف کنندگان در داخل و خارج از کشور عرضه کرد. خواه تولید کیک لواشکی باشد خواه تولید پشمک با طعم آبمیوه یا حتی ساخت یک لباس سخنگو!

ایده شما برای ثبت، نباید قبلا توسط شخص حقیقی یا حقوقی دیگر، ثبت شده باشد. مثل برند، ایده نیز برای ثبت، شرایطی دارد و باید منحصر به فرد باشد. طبق ماده اول قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری کشور، اختراع نتیجه فکر فرد یا گروهی از افراد است که برای نخستین بار، فرآیند یا فراورده ای خاص را ارائه کرده و مشکلی را در یک حرفه، فن و فناوری و صنعت حمل می کنند.

ایده، می تواند نوشتن یک کتاب یا شعر یا تولید کالا و خدمات در صنایع مختلف باشد. این که مشکل عده یا گروهی یا جامعه ای را حل می کند یا خیر، ارتباطی به ثبت ایده ندارد. اما باید کاربردی باشد. یعنی ایده زنده کردن یک فرد فوت شده، قابلیت ثبت ندارد. چون امکان پیاده سازی آن وجود ندارد. ایده نیز مثل برند، مالکیت معنوی دارد و صاحب ایده، می تواند از فواید مادی و معنوی ایده ثبت شده استفاده کند.

از مالکیت معنوی یا فکری برای مالکیت دارایی های ناملموسی (intangible asset) استفاده می کنند و مرتبط است با دارایی هایی که قابل لمس نیست. مثل ایده تولید رمز ارز معطر! بله! این هم ایده ای است!

افرادی که ایده پرداز هستند، معمولا کلکسیونی از ایده های نوآورانه و شگفت انگیز در ذهن خلاق خود دارند که آن ها را به شمار زیادی از مردم می گویند و درباره آن صحبت می کنند. هر فردی که ایده ای را خلق می کند، نسبت به آن حق مالکیت دارد. از این حق می تواند استفاده  کرده و آن را به نام خود ثبت کند تا اگر فردی در آینده خواست ایده او را پیاده سازی و تجاری سازی کند، از فواید ثبت ایده اش استفاده  کند.

چگونه ایده را ثبت کنیم؟

برای ثبت ایده، بایستی مطمئن باشیم که پیش تر توسط شخص حقیقی یا حقوقی ثبت نشده باشد. طبق ماده 2 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری کشور، اختراعی قابل ثبت است که در بر دارنده ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار، یعنی در فن یا صنعتی قبلا وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور، معلوم و مشخص و آشکار و بدیهی نباشد. از نظر صنعتی نیز، اختراعی کاربردی باشد که در رشته ای از صنعت قابلیت پیاده سازی و تجاری سازی داشته باشد.

صنعت یعنی هر صنعت از کشاورزی تا ماهی گیری و پالایشگاه. زمانی می توان یک ایده را ثبت رسمی کرده و گواهی ثبت دریافت کرد که بتوان آن را پیاده سازی و عملیاتی کرد و صرفا تخیل محض نباشد! در این حالت، اداره مالکیت صنعتی یا مرکز مالکیت معنوی قوه قضاییه نیز به ثبت آن اقدام خواهد کرد تا از حقوق انحصاری ایده خود برخوردار باشید.

ثبت ایده در سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه صورت می گیرد و ربطی به اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه یا وزارت صمت ندارد.

توجه داشته باشید که بر اساس ماده بیست و ششم قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات، هر نوع اکتشاف یا اختراع جدید در شعبه مختلف صنعتی به کاشف یا مخترع آن حق انحصاری می دهد که بر اساس شرایط در مدت مقرر در این قانون، از اکتشاف یا اختراع خود استفاده کند. به شرطی که اکتشاف یا اختراع مزبور، بر اساس مقررات این قانون در اداره ثبت اسناد ، ثبت شده باشد.

قانون در زمانی از یک اختراع و ایده حمایت می کند که بر اساس مقررات و قوانین داخلی به ثبت رسیده باشد. نخستین گام برای محافظت از ایده و طرح شما این است که آن را ثبت رسمی کنید و گواهینامه ثبت رسمی دریافت کنید. اگر برای ثبت ایده خود تعلل کنید، این دارایی فکری شاید به ذهن دیگری برسد و نسبت به ثبت رسمی آن اقدام کند.

با ثبت ایده به نام شخص و حفاظت صحیح از آن، از حق انحصاری تجاری سازی ایده برخوردار شده و طرح به شخص داده می شود. حالا شخصی که صاحب امتیاز رسمی ایده است می تواند آن را به هر کس که دوست دارد بفروشد یا در تجاری سازی ایده شریک شود.

فروش ایده چگونه است؟

فروش ایده مثل فروش برند و فروش اختراع و فروش طرح تجاری ثبت شده، امکان پذیر است. ایده نیز مثل سهام، یک دارایی است. اگر کسی ایده ای در ذهن داشته که قابلیت اجرایی شدن و پیاده شدن داشته باشد و صرفا تخیلی و رویایی نباشد، می توان از آن ایده بهره برداری تجاری کند. نکته قابل توجه این است که قانون  این حق را به ایده پرداز می دهد که در صورت تمایل نسبت به فروش ایده خود اقدام نماید.

طبق قوانین حقوق مالکیت فکری، یک ایده و اختراع می تواند به دیگران فروحته شود و حتی بخشیده شود. ایده یا طرح ثبت شده می تواند دارای گواهی و لیسانس باشد. امتیازش برای مدت معین و مشخص به شخص حقیقی یا حقوقی داخلی یا خارجی واگذار شود.

شرایط ثبت ایده چیست؟

ثبت  ایده، شرایطی دارد. ایده و طرح، هنگامی می تواند به ثبت رسمی برسد که شرایط زیر را داشته باشد:

  • ایده باید جدید باشد. یعنی توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد و منحصر به فرد باشد. نه صرفا در قلمرو جمهوری اسلامی بلکه در سراسرجهان نباید ثبت شده باشد. ایده باید جدید بوده و کسی دیگر آن را پیش بینی نکرده باشد.
  • ایده باید قابلیت اجرایی شدن داشته باشد. یعنی قابلیت ثبت شدن را داشته و تجلی پیدا کرده و آن را بتوان عملیاتی و تجاری سازی نمود. اگر شعری در ذهن شما است تا زمانی که ثبت نکرده باشید، در صورتی که در ساخت آلبوم موسیقی به  کار رود یا در کتابی چاپ شود، متعلق به شما نیست. باید ثبت کنید تا متعلق به شما شود.
  • ایده باید در یک حوزه و حرفه، مشکلی را در حال و آینده بر طرف کند. این راهکار باید امکان عملیاتی کردن داشته باشد. البته تشخیص این موضوع با کارشناسان سازمان ثبت اسناد و املاک است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت ایده و مالکیت فکری برای اشخاص حقوقی

به منظور ثبت ایده در ایران در صورتی که شخص حقوقی هستید مثلا موسسه یا تعاونی یا شرکت هستید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • رونوشت روزنامه رسمی تاسیس و آخرین روزنامه رسمی مربوط به تغییرات شرکت
  • ارائه رونوشت مدارک شناسایی مدیرعامل شامل شناسنامه و کارت ملی
  • تکمیل فرم درخواست ثبت ایده و تکمیل موارد آن
  • نمونه ایده فکری و توضیحات کامل
  • آدرس نشانی محل فعالیت شرکت در ایران

مدارک مورد نیاز ثبت ایده و مالکیت فکری برای اشخاص حقیقی

اگر ایده ای به ذهن شما آمده است، رونوشت مدارک شناسایی شما به همراه تکمیل فرم درخواست ثبت ایده و برگ نمایندگی به هلدینگ ملاصدرا برای پیگیری و ثبت ایده و جزییات نمونه ایده فکری و توضیحات کامل مربوطه نیاز است.

چگونه ایده را ثبت کنیم؟

به منظور ثبت ایده و اختراع بایستی به سامانه مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه مراجعه کرد که در نشانی: iripo.ssaa.ir در دسترس است. شما بایستی کد و رمز عبور ورود به سامانه را دریافت کرده باشید.

شما پس از دریافت کد و رمز عبور که بر  اساس ورود به بخش ثبت نام دریافت می  کنید، بایستی اظهارنامه الکترونیکی ثبت را کلیک کنید. بعد از ثبت اطلاعات و ورود به سامانه در نخستین گام، اظهارنامه خود را تسلیم کنید. اظهارنامه در واقع یک گزارش  است که توضیح می دهد که ایده شما چیست. چه فایده ای دارد. در چه صنعتی کاربرد دارد و طرح فنی آن چگونه است. البته درباره شعر و شاعری و هنر، طرح فنی شاید کاربرد نداشته باشد.

بعد از آن که اظهارنامه در سامانه ثبت شد، محتوا آن و همه ضمائم و پیوست ها توسط کارشناسان مرکز مالکیت معنوی قوه قضاییه بررسی می شود.

اگر نقصی پرونده شما داشته باشد، 30  روز به شما مهلت داده می  شود که رفع نقص کنید. می توانید ظرف 30 روز به قسمت ثبت انواع درخواست و رفع نقص در سامانه ثبت ایده  قوه قضاییه مراجعه کرده و موارد خواسته شده و اعلامی توسط کارشناسان مرکز مالکیت معنوی قوه  قضاییه را بررسی و نسبت به تکمیل موارد اقدام کنید. در غیر این صورت، اگر 30 روز بگذرد، اظهارنامه ثبت ایده شما باطل خواهد شد.

البته اگر دلایل موجه دارید، می توانید با مستندات مربوطه درخواست مهلت 30 روزه دیگر بکنید تا نسبت به رفع نواقص اظهارنامه اقدام کرده و مرجع ثبت نیز فقط یک بار می تواند با درخواست تمدید مهلت قانونی موافقت کند.

بررسی ایده ثبت شده مشابه

به منظور رفع کاستی های اظهارنامه ثبت ایده در ایران، کارشناسان مرکز مالکیت معنوی قوه قضاییه، بررسی های لازم را انجام داده و نسبت به ثبت ایده مشابه، اقدام می کنند. اگر مورد مشابه طرح و ایده شما پیش تر در سامانه مربوطه ثبت شده باشد، از فرد مورد نظر درخواست می شود تا به مرکز مالکیت معنوی قوه قضائیه مراجعه و طرح خود را با طرح ثبت شده مقایسه کرده و توضیحات لازم را مستند و مستدل در اختیار کارشناسان مرکز قرار دهد.

اگر طرح و ایده شما با ایده ثبت شده، مشابه باشد، درخواست شما رد خواهد شد. اما اگر دلایل موجه و فنی قابل دفاع دارید، می توانید شانس ثبت ایده خود را افزایش دهید. البته باید مدارک نوآورانه ای ارائه کنید تا طرح شما دوباره بررسی شود و از طریق سامانه، مراتب به شما اعلام گردد.

اگر ایده شما ثبت شد، ابلاغیه پذیرش  صادر شده و پاسخ استعلام  مبنی بر تایید ادعاهای اختراع به متقاضی اعطا می شود و ابلاغیه پذیرش صادر خواهد شد.

دقت کنید که حق ثبت اظهارنامه و اظهارنامه تقسیمی برای شخص حقیقی  10 هزار ریال و شخص حقوقی نیز 100 هزار ریال است. هزینه ثبت سالانه نیز تا سال پنجم هر سال معادل 100 هزار یال برای شخص حقیقی و 10 برابر مبلغ تعیین شده برای اشخاص حقیقی برای اشخاص حقوقی است. جریمه پرداخت هزینه سالانه نیز معادل نصف قسط سالانه در دوره های پنج سال مربوطه است.

با پرداخت هزینه ثبت ایده، پیش نویس آگهی صادر شده و در روزنامه رسمی قوه قضاییه منتشر می شود. ایده  شما بایستی در روزنامه رسمی چاپ شود تا گواهینامه دریافت کنید.

مخاطب گرامی

اگر قصد ثبت ایده  برای طراحی و تولید خدمات یا کالای خاصی دارید، کارشناسان هلدینگ ملاصدرا آماده ارائه خدمات به مجموعه شما در اسرع وقت هستند. سوالات خود را از طریق بخش کامنت یا بخش ارتباط با ما، مطرح کنید.

علاوه بر خدمات اخذ پروانه ثبت ایده و اختراع، خدماتی چون: ثبت طرح تجاری، ثبت انواع شرکت یا موسسه یا تعاونی و تغییرات و هم چنین اخذ کلیه گواهینامه ها و استانداردها و مجوز های صنفی و استانداردهای ملی و بین المللی ، طراحی وب سایت شرکتی و اخذ مجوز سرمایه گذاری، از طریق این هلدینگ در اسرع وقت برای متقاضیان حقیقی و حقوقی ارائه می شود.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی بین المللی عضو هستید، به اطلاع هموطنان مشتاق به اخذ گواهینامه ثبت ایده و برند برسانید. هلدینگ ملاصدرا را در اینستاگرام و تلگرام نیز دنبال کنید تا در جریان جدید ترین خدمات گروه ملاصدرا قرار بگیرید.  ثبت برند ، شرط لازم یا شرط کافی در فرآیند مهاجرتی و کارآفرینی در خارج از کشور نیست. اما در پرونده مهاجرتی و پذیرش تحصیلی شما، یک نکته شگرف  مثبت قلمداد خواهد شد.

شروع چت
سلام
چگونه میتوانم کمکتان کنم؟