مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

ثبت اپلیکیشن

شرایط و مدارک ثبت اپلیکیشن برای استارتاپ ها

ثبت اپلیکیشن و ثبت برند اپلیکیشن و استفاده از خدمات حقوقی و قانونی و معنوی مربوط به آن در داخل و خارج از کشور، یک الزام برای کارآفرینان و طراحان نرم افزارهای موبایلی است اما شرط کافی برای موفقیت و درآمد زایی اینترنتی نیست. برای ثبت بایستی از وزارت ارشاد کد شامد (شناسه نرم افزارهای هوشمند) دریافت کنید. شورای عالی انفورماتیک نیز باید تاییدیه لازم را اعطا کند. اگر اپ شما درباره پزشکی یا بورس است، مجوز وزارت خانه و سازمان ها مرتبط نیز نیاز خواهد بود.

در این گفتار در سایت هلدینگ ملاصدرا، اطلاعات خوبی درباره شراط و مدارک ثبت اپ برای فعالان این عرصه در ایران عصر 1400 شمسی ارائه شده است. اگر شما مخاطب گرامی، سابقه ثبت اپ داشته یا قصد ثبت اپی دارید، نظرات و دیدگاه های خود را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

ثبت نرم افزار و ثبت اپلیکیشن

توجه کنید که ثبت نرم افزار و ثبت اپلیکیشن مثل ثبت برند و ثبت اختراع، یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که فعالان کسب و کار در تولید و ارائه محصول و خدمات در دنیای پر رقابتی امروز به منظور حمایت و حفاظت از حقوق خود، بایستی در دستور کار خود قرار دهند تا از امتیازات مادی و معنوی برند و نرم افزار و اپ بهره مند شوند.

ثبت نرم افزار، مجوز تاسیس موسسه فرهنگی دیجیتالی، مجوز تکثیر نرم افزار، مجوز نشر نرم افزار، گواهی ثبت نرم افزار و ساماندهی پایگاه های اینترنتی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می شود و دستگاه اجرایی در ارائه این خدمات است. پیگیری پرونده های متقاضیان حقیقی و حقوقی به منظور اخذ چنین مجوزهایی که در بالا اشاره شد، توسط کادر مجرب هلدینگ ملاصدرا انجام می شود.

ثبت اپلیکیشن یکی از مهم ترین نیازها برای طراحان اپ می باشد. ثبت اپلیکیشن در ایران در شورای عالی انفورماتیک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می شود و ربطی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارد. اما دریافت گواهی نماد اعتماد الکترونیک توسط وزارت صمت صورت میگیرد و متقاضیان راه اندازی فروشگاه های اینترنتی بایستی به وزارت صمت مراجعه کنند و نسبت به اخذ مجوز اقدام نمایید.

به هر حال 3 وزارت خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت معدن و تجارت و وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهم ترین وزارت خانه های کشور در حوزه کسب و کار اینترنتی و کارآفرینی دیجیتالی هستند که در سال های اخیر با رشد اکوسیستم تجارت الکترونیک در کشور، شاهد حضور فعالانه این 3 وزارت خانه در عرصه استارتاپ ها هستیم.

ثبت اپلیکیشن در شورای عالی انفورماتیک امکان پذیر است. ثبت برند اپلیکیشن در مرکز مالکیت معنوی بدون ثبت اپلیکیشن نزد شورای عالی انفورماتیک انجام می شود. شما کافی است که مجوز های دیگری که مرتبط با محتوای اپ یا فعالیت مجازی است را از مراجع ذیصلاح دریافت کنید.

ایده اپلیکیشن

ایده اپلیکیشن قابل ثبت نیست. اما ثبت ایده اپلیکیشن بسیار حیاتی بوده و این احتمال وجود دارد که در زمانی که شما قصد اجرایی کردن و عملیاتی کردن ساخت اپ را داشته باشید، داده های شما توسط دیگران رصد شود و زودتر از شما این کار را نهایی کنند. لذا ضرر می کنید. با ثبت ایده، از حمایت قانونی برخوردار خواهید بود. یا شاید از ایده شما سرقت شود و به همین خاطر، قرارداد محرمانگی ضروری است.

بازار فرابورس ایران که یکی از بازارهای سرمایه ای کشور است و زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت دارد، امکان حمایت از ایده های اپ را فراهم کرده است که توصیه میکنیم فعالان استارتاپ های اینترنتی ایران به فرابورس ایران نیز مراجعه کنند که بزودی شاهد عرضه اولیه سهام غول های استارتاپی کشور در این بازار مثل دیجی کالا و تپسی خواهیم بود.

اما توجه کنید که برای ثبت اپلیکیشن یا ثبت ایده اپلیکیشن هیچ نیازی به ثبت شرکت یا موسسه ندارید. اما خوب برای ورود به بازار سرمایه کشور، اپ به تنهایی نمی تواند مجوز ورود به بازار سرمایه کشور بگیرد و باید شخصیت حقوقی باشد. ثبت برند اپلیکیشن در ایران بیش تر از ثبت اپلیکیشن اهمیت دارد.

ثبت برند اپلیکیشن چه فایده ای دارد؟

شرکت تولید کننده و طراح اپ یا شخصی که اپ را طراحی کرده است، مثل فول استک دلوپرها و غیره، می توانند متقاضی ثبت برند اپلیکیشن باشند. ثبت برند، الزام قانونی ندارد. شرکت تولید کننده اپ می تواند از روش های مختلف ادعای مالکیت کرده و درخواست کسب مزایا نماید.

بارها در مارکت های دانلود اپ ایرانی و خارجی مشاهده شده که اپی مشابه اپ های معروف و مطرح راه اندازی شده و گاهی مثل سایت های فیشینگ، کاربر در انتخاب اپ درست، گیج می شود. لذا شرایط خوبی برای کلاهبرداران اینترنتی و مجرمان سایبر فراهم می شود که با کپی برداری از ایده و اپ شما، رفتارهای مجرمانه خود را پیاده سازی و اجرا کنند. برای برندینگ یک کسب و کار، ثبت مالکیت اپ اهمیت بسیار دارد.

ثبت برند اپلیکیشن در کنار دیگر امورات در راستای حمایت از مالکیت صاحب اپ انجام می شود. ثبت برند اپلیکیشن می تواند سود و منافعی را در اختیار صاحبش قرار دهد. با ثبت برند اپ می توانید برندینگ کسب و کار خود را گسترش دهید و در بازار رقابتی امروز، برگ برنده در اختیار داشته باشید که امتیاز رقابتی محسوب می شود. اما شرط لازم یا شرط کافی برای درآمد زایی اینترنتی و شکار مشتری نیست.

با هر ثبت برندی، اجازه سوء استفاده از رقبای شما سلب می شود. با صدور سند ثبت برند، ارزش مالی پیدا می کند. امکان اخذ وام و تسهیلات بانکی و سایر تسهیلات مالی از تامین کنندگان دولتی یا غیر دولتی فراهم می شود که برای صرفا یک ایده یا اپ ثبت نشده، احتمال کم تری دارد.

مدارک لازم برای ثبت برند اپلیکیشن

  • متقاضی می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد. برنامه نویس یا طراح باشد یا شرکتی که روی اپ سرمایه گذاری کرده و مالک اصلی آن به شمار می رود.
  • رونوشت کارت ملی هوشمند و رونوشت همه صفحات شناسنامه متقاضی ثبت
  • نشانی و کد پستی 10 رقمی دقیق محل استقرار متقاضی ثبت که به تایید اداره پست رسیده باشد.
  • تصویر لوگو و برند اپ به اندازه مشخص شده اعلامی
  • شماره تلفن همراه و ثابت متقاضی ثبت که رابط سازمان ثبت با متقاضی ثبت است.
  • اگر شخص حقوقی، متقاضی ثبت است بایستی روزنامه رسمی و تغییرات را ارائه کند.
  • اگر شخص حقوقی، متقاضی ثبت است، باید رونوشت کارت ملی و شناسنامه مدیرعامل ارائه شود.

برای ثبت اپ نمی توان زمانی دقیق در نظر گرفت اما بر اساس قانون بایستی ظرف مدت 2 ماه پس از ارسال اظهارنامه مشخص گردد که مالک اپ شما هستید یا خیر. شورای عالی انفورماتیک بایستی مشخصات فنی اپ را تایید کند.

اگر اپ شما یک اختراع است، بایستی در رسته اختراعات نیز بررسی شود و توصیف مشروح اختراع در 3 نسخه ارائه شود. مثلا اپ شما بر اساس یادگیری ماشینی کار میکند. ثبت اپ به عنوان یک اختراع ، فرصت خوبی برای مشتاقان مهاجرت به کانادا، نیوزلند و استرالیا در قالب برنامه های TALENT و STARTUP است.

به منظور ثبت نرم افزار های تلفن همراه بایستی به بخش خدمات سایت مرکز توسعه رسانه های دیجتال وزارت ارشاد بروید . پیش تر باید در سایت ثبت نام کرده و کد و رمز عبور بگیرید. پس به بخش login.saramad.ir مراجعه کنید. حتما فیلتر شکن را غیر فعال کنید. متقاضیانی که مدارک مورد نیاز را به درستی بارگذاری کنند، کد شامد می گیرند که برای پیگیری پرونده ثبت برند اپ می توانند از آن استفاده نمایند.

تکرار می کنیم که ثبت برند اپلیکیشن در مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه (مربوط به طبقه 42 شامل: خدمات علمي و فناوري و تحقيق و پژوهش و طراحي در اين زمينه؛ خدمات تجزيه و تحليل و تحقيقات صنعتي؛ طراحي و توسعه نرم‌افزار و سخت افزارهاي رايانه‌اي) بدون ثبت اپ نزد شورای عالی انفورمایتک امکان پذیر است. گواهی ثبت برند اپیلکیشن به مدت 10 سال صادر می شود و پس از آن باید تمدید شود.

قوانین و مقررات مربوط به کسب و کار حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) را می توانید در سایت سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به نشانی: irannsr.org کسب کنید. سایت مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در نشانی: iripo.ssaa.ir در دسترس است. سایت مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که خدماتی به فعالان کسب و کارهای اینترنتی می دهد در نشانی: saramad.farhang.gov.ir در دسترس می باشد.

مخاطب گرامی

هزاران اپ در ایران تولید و در مارکت های مختلف داخلی و خارجی عرضه و قابل دانلود و استفاده رایگان یا با روش پرداخت درون برنامه ای است. طراحی و تولید اپ، هم فرصت آفرین است و هم درآمد زایی اینترنتی خوبی دارد و در عرصه بازاریابی ربایشی و برندسازی مشترک و بازاریابی دیجیتالی، برگ برنده برای کسب و کار های ایرانی محسوب می شود.

با ثبت اپ و سایت خود، از فواید مادی و معنوی و حمایت های قانونی بهره مند شوید. حقوق دیجیتال، سال به سال در ایران ابعاد جدید پیدا می کند و اهمیت پیگیری چنین پرونده هایی از طریق مجموعه تخصصی مثل هلدینگ ملاصدرا، اهتمام شما به برون سپاری خدمات تخصصی به حرفه ای ها را نشان خواهد داد که قابل ستایش است.

هلدینگ ملاصدرا علاوه بر ارائه خدمات ثبت اپ به فعالان کسب و کار های اینترنتی، در زمینه اخذ مجوز کسب صنفی برای علاقمندان این حوزه نیز در سراسر کشور فعالیت دارد. هم چنین دریافت گواهینامه های بین المللی ، ثبت برند ، ثبت هر نوع شرکت و تعاونی در سراسر کشور ، از دیگر فعالیت های موفق این مجموعه است.

برای انجام و پیگیری مسائل اداری مربوط به این موضوعات، می توانید از خدمات کارشناسان مجرب ما با پرونده های موفق در سال های اخیر، بهره مند شوید که مشاوره و اخذ مجوز کار ایمن و اخذ رتبه و گرید پیمانکاری و اخذ پروانه کسب بازاریابی شبکه ای نیز از جمله آن موارد است.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید، به اطلاع همکاران و فعالان کسب و کار و گروه های تلگرامی استارتاپ ها و فروشگاه های اینترنتی و برنامه نویسان برسانید. اینستاگرام و تلگرام هلدینگ ملاصدرا را فالو کنید تا هر روز در جریان جدید ترین گزارش ها و اخبار این هلدینگ در ارائه خدمات مشاوره حقوقی و مالیاتی به فعالان کسب و کار ایران عصر 1400 باشید.

شروع چت
سلام
چگونه میتوانم کمکتان کنم؟