مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

تمدید برند

آنچه باید درباره تمدید برند بدانیم (شرایط، مدارک و هزینه ها)

تمدید برند یا تمدید علامت تجاری یا تمدید ثبت برند از طریق مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه، از جمله موضوعاتی است که دارندگان برند باید به آن توجه داشته باشند. ثبت برند برای مدت زمان خاصی اعتبار دارد و مثل ثبت دامنه یک سایت، بایستی تمدید شود. لذا بر خلاف ثبت شرکت یا موسسه یا تعاونی یا اختراع، که برای مدت نامحدودی ثبت می شود، ثبت برند، مدت محدودی دارد و آن 10 سال است و باید تمدید شود.

در این گفتار هلدینگ ملاصدرا، تلاش کرده ایم تا اطلاعات لازم برای تمدید برند را در اختیار متقاضیان ثبت برند و تمدید برند قرار دهیم. اگر شما مخاطب گرامی، تجربه ثبت برند داشته اید یا دیدگاه و پرسشی در این باره دارید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

علامت تجاری چیست؟

طبق ماده اول قانون ثبت علامت تجاری در ایران، هر نوع علامتی که شامل تصویر و رقم و حرف و عبارت و این چیزها باشد، علامت تجاری است و نباید گمراه کننده بوده و ابتکاری بودنش، غیر قانونی نبودنش، جذاب بودنش، عامل مهمی در ثبت آن است. برای ثبت یک علامت تجاری، بایستی ویژگی هایی را در نظر داشت. در گفتار ثبت برند در این لینک در سایت هلدینگ ملاصدرا، اطلاعات لازم در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

مدت اعتبار علامت ثبت شده

طبق ماده 14 قانون ثبت برند، مدت اعتبار علامت ثبت شده فقط 10 سال است. تمدید اعتبار آن برای ادوار بعدی الزامی است و وظیفه صاحب برند است. هر علامتی که طبق قانون ثبت می شود، از زمان تسلیم اظهارنامه، مورد حمایت قانون است و 10 سال اعتبار دارد. صاحب علامت می تواند هر 10 سال، تقاضای تمدید داشته باشد. در صورتیکه تمدید نکند، قانونا، صاحب علامت تجاری پیش تر ثبت شده، نمی باشد و شخص حقیقی یا حقوقی دیگری می تواند نسبت به ثبت آن به نام خود اقدام کند.

بر اساس ماده 20 آیین نامه علائم تجاری ذکر شده که صاحب علامت یا قائم مقام یا نماینده قانونی وی می تواند پس از اتمام مدت اعتبار علامت تجاری، 180 روز فرصت دارد نسبت به تمدید آن اقدام کند. یعنی قانونگذار، فرجه شش ماهه را پس از پایان اعتبار برند ثبت شده در نظر گرفته تا صاحبش نسبت به تمدید اقدام نماید.

تمدید برند نیازمند مدارک و ارائه مستنداتی است که در ادامه این گفتار به آن اشاره شده است.

اتمام مدت اعتبار برند

اگر مدت اعتبار ده ساله علامت تجاری ثبت شده، تمام شود و مالک آن، در بازه زمانی شش ماهه برای تمدیدش اقدام نکند، مالک برند دیگر حقی برای ثبت و استفاده از فواید مادی و معنوی برند ندارد و نمی تواند مثلا روی سربرگ یا سایت خود، برند مربوطه را درج کند. لذا هر ذینفعی در کشور می تواند آن را به نام خود ثبت کند.

لذا مالک قبلی برند، اولویتی برای تمدید و ثبت آن نداشته ، اما می تواند 30 روز از تاریخ نشر آگهی برند، تقاضای خود را مکتوب به دادگاه ارائه کند تا در نوبت رسیدگی و صدور حکم قرار بگیرد. طبق بند دال از ماده چهل قانون ثبت علائم تجاری در ایران، مالک برند قادر است با پرداخت هزینه هایی که قانون مقرر کرده است، خواستار تمدید اعتبار برند شده و برای دوره های 10 سال، نسبت به تمدید اقدام کند.

همان طور که در بالا گفتیم، اگر پس از فرجه شش ماه، نسبت به تمدید برند اقدام نکنید، ثبت علامت از درجه اعتبار ساقط خواهد شد. جریمه تاخیر تمدید برند، معادل نیمی از هزینه ثبت برند در همان سال است.

مدارک مورد نیاز برای تمدید برند اشخاص حقیقی

مدارک مورد نیاز برای تمدید برند اشخاص حقیقی در کشور به شرح زیر است. این مدارک طبق اعلام مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قوه قضاییه، می تواند هر سال دستخوش تغییراتی شود. لذا می توانید از مشاوران هلدینگ ملاصدرا، استعلام کنید.

 • رونوشت شناسنامه و کارت ملی مالک علامت تجاری ثبت شده
 • نمونه علامت و تکمیل فرم اطلاعات مورد نیاز
 • مهر و امضا وکالت نامه

مدارک مورد نیاز تمدید برند اشخاص حقوقی در ایران

مدارک زیر را شرکت ها باید هر 10 سال یک بار در اختیار اداره ثبت شرکت ها و علائم تجاری قرار دهند. تمدید برند شرکت های ایرانی در سراسر کشور در اسرع وقت توسط کارشناسان هلدینگ ملاصدرا صورت می گیرد.

 • رونوشت شناسنامه و کارت ملی کلیه صاحبان مجاز امضا
 • رونوشت روزنامه رسمی و همه تغییرات شرکت
 • نمونه علامتی که خواهان تمدید آن هستید
 • فرم درخواست تمدید برند
 • امضا و مهر وکالت نامه تمدید برند

تمدید علامت تجاری چه مراحلی دارد؟

برای تمدید برند باید مراحل زیر در نظر گرفته شود.

اول بایستی تقاضانامه و اظهارنامه تکمیل شده ثبت علامت تجاری و تمدید آن به همراه گواهی تجدید ثبت علامت خریداری شده را به واحد فروش اوراق بهادار اداره مالکیت صنعتی، تسلیم کنید. تقاضا بایستی در دفتر اندیکاتور، ثبت شود و مدارک نیز ضمیمه شود تا تعیین کارشناس شود.

پیش نویس آگهی تمدید برند توسط کارشناسان انجام می شود و هزینه ثبت و ارائه فیش به حسابداری توسط متقاضی تمدید علامت تجاری صورت می گیرد. تسلیم اظهارنامه و بررسی امضا پیش نویس آگهی توسط مسئول اداره و تایپ گواهی و ثبت در دفاتر قانونی، مرحله بعدی است.

پس از طی مراحل فوق، گواهی تمدید برند به صاحب علامت تجاری یا وکیل قانونی پس از احراز هویت، تسلیم می شود و رسید دریافت خواهد شد. سایت اداره مالکیت صنعتی در نشانی: https://iripo.ssaa.ir/ قرار دارد.

هزینه ثبت و تمدید برند در سال 1401

طبق اعلام مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه، هزینه های مربوط به ثبت و صدور و تمدید برند برای اشخاص حقوقی، 2 برابر اشخاص حقیقی است.

حق ثبت اظهارنامه به ازاء یک طبقه برای شخص حقیقی، 200 هزار ریال و حق ثبت علامت به ازاء یک طبقه 1 میلیون و 200 هزار ریال است. حق ثبت تمدید دوره های 10 ساله نیز معادل حق ثبت علامت تجاری است. جریمه تاخیر در تمدید ثبت علامت نیز معادل نصف حق ثبت علامت تجاری است.

آنچه در تمدید علامت تجاری باید بدانیم

در درخواست های تمدید برند بایستی موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • شماره و تاریخ ثبت اظهارنامه و علامتی که تمدید آن مورد درخواست است باید مد نظر باشد.
 • طبقه یا طبقات کالا و خدماتی که علامت برای تشخیص آن ها ثبت شده مورد نیاز است. لذا بخش طبقات برند سایت مرکز مالکیت معنوی را چک کنید.
 • مشخصات نام و اقامتگاه قانونی مالک علامت ثبت شده یا نماینده قانونی وی ، اگر درخواست توسط وکیل انجام شود، ارائه شود.
 • هرگاه در زمان تمدید برند، تغییری در علامت داده شود، مقررات مربوط به تغییرات از هر حیث باید کاملاَ رعایت شود.
 • تمدید برند در صورتی که تغییری در علامت داده نشده باشد نیازمند به آگهی نیست.
 • اگر مدت اعتبار علامت منقضی شده باشد ثبت آن از طرف صاحب علامت یا دیگران، تابع کلیه مقررات و تشریفات مربوط به ثبت علائم خواهد بود. اشخاص ذینفع می‌توانند در ظرف 30 روز از تاریخ نشر آگهی مربوط، اعتراض خود را تسلیم کنند. تمدید ثبت برند ، دنباله ثبت اصلی در دفتر ثبت می شود و گواهینامه تمدید ثبت برند طبق فرم (ع-4) صادر و تسلیم مالک علامت یا نماینده قانونی وی می شود. گواهینامه تمدید ثبت شامل مندرجات گواهینامه اصلی با انجام تغییرات لازم و نیز مدت اعتبار و تاریخ انقضای آن خواهد بود.
 • برای تمدید برند بایستی هزینه تمدید را پرداخت کنید.
 • در زمان تمدید برند ، می بایست طبقه محصولات را بر اساس جدید ترین ویرایش طبقه بندی برند بین المللی یا وایپو WAIPO در دفتر ثبت کرده و گواهینامه ثبت برند را بر اساس آن تصحیح فرمایید.
 • اگر مالک برند، خواستار ویرایش طبقه برند ثبت شده باشد، بایستی هزینه تغییر طبقه بند و هزینه انتشار آگهی مربوطه در روزنامه رسمی را پرداخت کند. البته مالک برند می تواند درخواست دیگری برای تغییر طبقه یا کالا ها وخدماتی که علامت برای آن به ثبت رسیده، داشته باشد. لذا موظف به پرداخت هزینه نیست.
 • اگر طبقات یا کالاها تغییر کند، مالک علامت بایستی هزینه تغییرات را پرداخت کند.
 • طبق ماده یک صد و بیست و هشتم ثبت علامت در دفتر ثبت با قید مراتب ذیل انجام می‌شود:
 • نام و نشانی و تابعیت مالک علامت
 • نام و نشانی نماینده قانونی او در صورت وجود
 • الصاق یک نمونه از علامت در محلی که به این امر اختصاص داده شده است.
 • تعیین اجزای علامت با ذکر رنگ در صورتی که رنگ به عنوان مشخصه و یا ویژگی علامت باشد.
 • تاریخ کامل و شماره ثبت اظهارنامه و تاریخ و شماره ثبت علامت تجاری
 • فهرست کامل و خدماتی که علامت برای تشخیص آن‌ها استفاده می‌شود با اشاره طبقه یا طبقات آنها طبق طبقه بندی بین المللی
 • در صورت ادعای حق تقدم و پذیرش آن تاریخ، شماره و محل تسلیم اظهارنامه مقدم متقاضی باید مدت 30 روز پس از اعلام کتبی مرجع ثبت مبنی بر تایید نهایی علامت نسبت به پرداخت هزینه‌های ثبت علامت و انتشار آگهی موضوع ماده 129 این آیین نامه اقدام کند.
 • در صورت عدم پرداخت هزینه‌ها در مهلت مقرر فوق اظهارنامه کان لم یکن تلقی می‌شود. این مهلت برای متقاضیان مقیم خارج از کشور 60 روز است.

از 9 مرداد 1400 شمسی به بعد، ثبت نام از طریق MY.SSAA.IR به منظور دریافت نوبت الکترونیکی جهت دریافت خدمات اداره ثبت علائم تجاری و ثبت اختراع و طرح های صنعتی، الزامی است. لذا کد کاربری و رمز عبور دریافت کنید.

مخاطب گرامی

هلدینگ ملاصدرا علاوه بر خدمات ثبت و تمدید، نسبت به ارائه خدمات ثبت هر نوع شرکت و تغییرات و دریافت هر نوع مجوز صنفی و گواهینامه و استاندارد ملی و بین المللی برای فعالان کسب و کار در داخل و خارج از کشور اقدام می کند. لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید به اطلاع دوستان خود برسانید.

شروع چت
سلام
چگونه میتوانم کمکتان کنم؟