مشاوره رایگان :

جهت مشاوره رایگان امور ثبتی و حقوقی خود فقط کافیست شماره تلفن خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان و وکلای مجرب ما در کمتر از ۶۰ ثانیه با شما تماس بگیرند .

تماس آنی

استعلام شماره ثبت شرکت

استعلام شماره ثبت شرکت چگونه است؟

استعلام شماره ثبت شرکت یکی از روش های بررسی و راستی آزمایی فعالیت های قانونی اشخاص حقوقی در کشور است. استعلام شماره ثبت شرکت از طریق یک سایت رسمی انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری به ادارات دولتی در سراسر کشور نیست.

در این گزارش هلدینگ ملاصدرا، نگاهی داریم به روش استعلام شماره ثبت شرکت. اگر شما مخاطب گرامی، نسبت به تاسیس شرکت، تغییرات، انحلال، تسویه، ثبت شعبه داخل و خارج از کشور و اخذ گواهینامه و ثبت برند و اختراع و دریافت هر نوع گواهینامه و موافقت اصولی و استاندارد ملی و بین المللی برای کسب و کار خود، با پرسشی روبرو شدید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

چرا استعلام یک شرکت ضروری است؟

هر شخص حقیقی یا حقوقی در یکی از استان های کشور، به هر دلیلی نیازمند استعلام برای اطلاع از وجود شرکتی است که قصد همکاری با آن را دارد. البته شرکت های سهامی عام، صندوق های سرمایه گذاری و کارگزاری ها، شرایط دیگری دارند که باید اعتبار سنجی آن ها توسط سازمان بورس اوراق بهادار در سایت: seo.ir انجام شود.

شما به دلیل مختلفی نسبت به استعلام شرکتی ، اقدام می کنید. مثلا مطمئن شدن از این که شرکت، وجود خارجی داشته و منحل نشده است. از فعال بودن یا فعال نبودن شرکت مطمئن شویم. تصمیم به خرید بخشی یا کل سهام شرکت بگیریم. قصد داریم از نوع شرکت مطلع شویم. می خواهیم بدانیم که موضوع شرکت چیست و قانونی هست یا خیر.

شماره ثبت شرکت چه ویژگی دارد؟

این شماره همان طور که در ادامه گفته شد، ثابت است. تغییر نمیکند. اگر شرکتی، شماره ثبت نداشته باشد یعنی غیر مجاز و غیر قانونی است. کل اطلاعات سهامداران و هیات مدیره و تغییرات آن در طول زمان، قابل بررسی است. برای دریافت کد اقتصادی و افتتاح حساب بانکی جاری و دریافت بسیاری از خدمات دولتی و بانکی، داشتن و ارائه شماره ثبت شرکت الزامی است.

نحوه استعلام شماره ثبت شرکت

هر شرکتی چه مسئولیت محدود، چه سهامی عام، یک شماره ثبت دارد. این شماره مثل کد ملی افراد، ثابت است و در طول زمان، تغییری نخواهد کرد. این شماره، منحصر به فرد است. یعنی شماره ثبت یک شرکت، با شماره ثبت شرکت دیگر فرق دارد. از طریق اداره ثبت شرکت ها و از طریق کارشناسان ثبت شرکت می توان مراحل ثبت شرکت را انجام و شماره ثبت گرفت که بر اساس آن، مهر شرکت صادر می شود.

برای استعلام یک شرکت، بایستی نام شرکت، شناسه ملی شرکت و شماره ثبت شرکت را در اختیار داشت. اگر شما، شماره ثبت شرکتی را نمی دانید، به سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در نشانی اینترنتی به آدرس: https://www.rrk.ir/News/NewsList.aspx مراجعه کنید.

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، می توانید نام شرکت یا بخشی از نام شرکت را در باکس مربوطه وارد کرده و گزینه جست و جو را کلیک کنید تا شرکت یا شرکت هایی که نامی مشابه شرکت مورد نظر شما دارند، به نمایش درآمده و سپس شما بتوانید، شماره ثبت شرکت مورد نظر را پیدا کنید.

شما در سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه می توانید برای پیدا کردن شماره ثبت یک شرکت، نام مدیرعامل یا اعضا هیات مدیره یا نشانی فعالیت را نیز وارد کرده و جست و جوی خود را بر اساس این داده ها، انجام دهید.

برای پیدا کردن شماره ثبت یک شرکت، می توانید اطلاعات فوق را وارد کرده و روی گزینه جست و جو کلیک کنید. توجه داشته باشید که هم اطلاعات شرکت هایی که پس از سال 1399 ثبت یا تغییر داشته اند قابل بررسی است و هم اطلاعات شرکت ها و موسساتی که پیش از سال 98 ثبت یا تغییر داشته اند. اطلاعات شرکت ها از سال 1380 به بعد در این سامانه به صورت رایگان، در دسترس علاقمندان است.

به منظور استعلام گیری شرکت بایستی از روش های زیر اقدام کرد:

 • به سایت ssaa.ir مراجعه کرد و فیلد های مورد نظر را به منظور استعلام، تکمیل کرد.
 • به سایت IR مراجعه کنید.
 • به سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه مراجعه کنید و همان طور که در راهنمای مصور بالا عنوان کردیم، جست و جو را دنبال کنید.

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، در سایت سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه، بخشی به نام اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی قرار دارد.

شما می توانید با درج شناسه ملی شرکت که از سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه، آن را پیدا کردید، نسبت به استعلام ثبت شرکت مزبور اقدام کنید. هم چنین اگر شناسه ملی را ندارید، می توانید با انتخاب استان و نوع شرکت و شماره ثبت و واحد ثبتی، جست و جوی مربوطه را انجام دهید. ورود تصویر امنیتی 4 رقمی الزامی است.

زمانی که اطلاعات یک شرکت را به درستی وارد کنید، نتیجه ای که عکس آن را در تصویر بالا مشاهده می کنید، به نمایش درخواهد آمد. مشخص می شود که شرکتی با اطلاعات درج شده شما، فعال است. آدرس و کدپستی و شماره ثبت و نوع شرکت به نمایش در می آید.

پس از استعلام ثبت شرکت ها، به ترتیب اطلاعات زیر قابل مشاهده می باشد:

 • ثبت کننده شخصیت حقوقی
 • شناسه ملی شخصیت حقوقی
 • تاریخ تاسیس شخصیت حقوقی
 • تاریخ آخرین به روز رسانی (منظور تاریخ ثبت آخرین تغییرات شرکت است)
 • نام کامل شخصیت حقوقی
 • نوع شخصیت حقوقی (اعم از سهامی خاص، با مسئولیت محدود، موسسه غیر تجاری و غیره)
 • شماره ثبت شخصیت حقوقی
 • اداره کل ثبت کننده
 • واحد ثبتی ثبت کننده
 • کد پستی شخصیت حقوقی
 • محل اقامت قانونی
 • وضعیت شخصیت حقوقی

چه مجموعه هایی را می توان استعلام ثبت شرکت گرفت؟

شما می توانید نسبت به استعلام ثبت مجموعه های زیر اقدام کنید. صفر تا صد تاسیس این مجموعه ها پس از ارسال مدارک متقاضی از سراسر کشور، در اسرع وقت توسط هلدینگ ملاصدرا انجام می شود:

این استعلام ها برای هر مجموعه ای که در یکی از 31 استان کشور فعالیت دارد، به صورت بر خط امکان پذیر است. اگر قصد ثبت موسسه یا تعاونی و تاسیس شعبه و نمایندگی برای کسب و کار خود دارید، مشاوران هلدینگ ملاصدرا آماده پاسخ گوی به سوالات شما هستند.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید، به اطلاع دوستان و آشنایان و همکاران و فعالان تجاری برسانید. هلدینگ ملاصدرا را از طریق اینستاگرام دنبال کنید تا در جریان جدید ترین سرویس ها و تسهیلاتی که برای کارآفرینان حقوقی و حقیقی آماده کردیم قرار بگیرید.

شروع چت
سلام
چگونه میتوانم کمکتان کنم؟