استعلام شرکت


استعلام شرکت

طریقه استعلام شرکت

استعلام شرکت یکی از کارهایی است که برای پی بردن به بعضی مسائل قانونی به آن احتیاج پیدا می کنیم . اگر می خواهید با یک شرکت وارد معامله شوید، اگر می خواهید نام شرکت خود را انتخاب کنید ، اگر می خواهید برای یک شرکت کار کنید و … نیاز دارید از قانونی بودن شرکت مطمئن شوید.
شماره ثبت برای شرکتها در حکم شماره شناسنامه برای فرد است . هر شرکت پس از ثبت رسمی در اداره ثبت ، دارای یک شماره ثبت خواهد شد . شماره ثبت یکی از موارد مهم جهت استعلام ثبت شرکت به حساب می آید.

شماره ثبت شرکت :

  • ثابت است و هیچ تغییری نمی کند.
  • شرکتهایی که شماره ثبت دریافت نکرده اند غیرمجاز و غیرقانونی هستند.
  • از طریق این شماره می توان به کل اطلاعات شرکت دسترسی پیدا کرد.
  • قابل شناسایی بودن شرکت از طریق شماره ثبت
  • دایر بودن شرکت مادامی که کد ثبتی دارند.

چگونه می توان قانونی بودن شرکت ها را استعلام نمود؟

همه انواع شرکت ها اعم از مسئولیت محدود ، سهامی خاص و یا هر نوع دیگر ، وقتی به ثبت می رسند یک شماره ثبت اختصاصی دارند . شرکت ها را از طرق زیر می توان استعلام نمود.

اولین روش استعلام شرکت :

مهمترین و مطمئن ترین منبع قابل استناد برای همه اشخاص حقیقی و حقوقی ، ارگانها و سازمانهای خصوصی و دولتی ، سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور است .
تنها شرکتهایی دارای اعتبار قانونی هستند که در این سامانه موجود باشند.
برای استعلام نام شرکت از طریق این سامانه به اطلاعات زیر نیاز دارید :
۱- نام شرکت
۲- شماره ثبت شرکت
۳- شناسه ملی شرکت
اگر تنها یکی از موارد را هم در دسترس دارید ، نگران نباشید چراکه می توانید با داشتن یکی از اطلاعات فوق ، به اطلاعات کلی شرکت دسترسی پیدا کرد و شناسنامه شرکت را مطالعه نمود.

دومین روش استعلام شرکت:

موارد مهم و حیاتی شرکتها در روزنامه رسمی کشور آگهی می شود. اگر میخواهید بدانید که یک شرکت خاص به ثبت رسیده است یا نه می توانید با مراجعه به سایت روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir به اطلاعات شرکت دسترسی پیدا کنید. همچنین از طریق این سایت می توانید پرینت روزنامه رسمی شرکت خود را نیز داشته باشید. برای استعلام از طریق روزنامه رسمی نیز با داشتن یکی از اطلاعات نام شرکت ؛ شماره ثبت شرکت و یا شناسه ملی شرکت می توانید به اطلاعات شرکت مورد نظرتان دسترسی داشته باشید.
پس از ورود به سامانه به قسمت آگهی های قانونی مراجعه کنید ؛ اطلاعاتی که در فرم مربوطه وجود دارد را پر کنید و بر روی گزینه جستجو کلیک کنید.

سومین روش استعلام شرکت:

سامانه اداره ثبت شرکت ها ، جهت هرگونه استعلامی به طور رایگان در دسترس شماست. مراجعات به اداره ثبت شرکت ها به صورت اینترنتی و از طریق سامانه http://irsherkat.ssaa.ir انجام می گیرد.
شما می توانید تمامی اطلاعات از قبیل بخشنامه ها شیوه نامه های اجرایی ثبت شرکت ها و اطلاع رسانی ها و تنظیم درخواست ها را از طریق این سامانه پیگیری کنید.

دلایل استعلام شرکت

در ابتدای مقاله به دلایل اهمیت استعلام شرکت اشاره مختصری کردیم. اسعتلام شرکتها دلایل گوناگونی می توان داشته باشد. به طور مثال ممکن است شما در حال مذاکره با یک شرکت ، برای عقد یک قرارداد کاری مهم باشید . اگر مبلغ این قرارداد و اعتبار آن بالا باشد استعلام شرکت یادشده می تواند بسیار باهمیت و ضروری باشد.
یا شاید بخواهید به استخدام یک شرکت درآیید. اطلاع از اعتبار و رسمی بودن شرکت در چنین شرایطی بسیار مهم است.
در مواردی نیز ممکن است بخواهید اقدام به خرید یک شرکت ثبت شده کنید . برای اطلاع از تاریخ ثبت و اعتبار آن شرکت نیاز دارید که استعلام بگیرید.
به هرحال دلایل متعددی برای اطمینان از صحت اطلاعات یک شرکت وجود دارد. استعلام شرکت قبل از هر اقدامی عاقلانه ترین کاری است که می توانید انجام دهید.

مزایای استعلام ثبت شرکت

اطلاع از قانونی بودن شرکت
اطلاع از نوع شرکت ثبت شده ( مسئولیت محدود ، سهامی خاص یا عام و ..)
با اطمینان کامل می توانید اقدام به هرگونه مشارکت با شرکت ها کنید
اطلاع از کلیه اطلاعات شرکت ( محل کار نوع فعالیت و …)
پس از استعلام ثبت شرکت ها دقیقا چه اطلاعاتی بدست می آید؟

اطلاعاتی که پس از استعلام بدست می آورید شامل موارد زیر است :

۱ نام ثبت کننده شخصیت حقوقی
۲- شناسه ملی شخصیت حقوقی
۳- تاریخ تاسیس شخصیت حقوقی
۴- تاریخ ثبت آخرین تغییرات شرکت
۵- نام کامل شخصیت حقوقی
۶- نوع شخصیت حقوقی (اعم از سهامی خاص، با مسئولیت محدود، موسسه غیر تجاری و غیره)
۷- شماره ثبت شخصیت حقوقی
۸- اداره کل ثبت کننده
۹- واحد ثبتی ثبت کننده
۱۰- کد پستی شخصیت حقوقی
۱۱- محل اقامت قانونی
۱۲- وضعیت شخصیت حقوقی

انتخاب نام شرکت ها

اولین قدم برای ثبت شرکت تان انتخاب نام است . این نام نباید قبلا توسط اشخاص دیگری به ثبت رسیده باشد بنابراین با استعلام می توانید از این مهم باخبر شوید.به دنبال نام ویژه ای بگردید که درخور نوع فعالیت تان است . هرچه نام بامسمی تری انتخاب کنید در آینده شرکت تاثیر بهتری خواهد داشت. اگر نام ویژه و منحصر بفردی انتخاب کنید در بازاریابی شرکت دچار مشکلات کمتری خواهید شد. و شما را با شرکتهای دیگر اشتباه نمی گیرند.

چه نامی می توان برای شرکت انتخاب کرد ؟

نام شرکت باید توسط اداره ثبت شرکتها تایید شود. شما می توانید هنگام انتخاب نام شرکت ۵ مورد را به دلخواه انتخاب کنید و به اطلاع اداره برسانید. اگر این هرکدام از این اسامی دچار شرایط لازم باشد ، شرکت شما با نام دلخواهتان به ثبت خواهد رسید.

برخی از این شرایط عبارتند از :

ریشه نام ها باید در فارسی وجود داشته باشند و دارای معنی باشند.
قبلا توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد.
انتخاب اسامی خاص جایز است همچون سارا ، بردیا و …
استفاده از اسامی شعرا و دانشمندان و اشخاص مشهور عصر حاضر جایز نیست.
از انتخاب اسمی که از اول حروف اسامی شرکا تشکیل میشود خودداری کنید.
اینها تنها چند نمونه کوچک از قوانین مربوط به انتخاب اسم شرکت است برای مطالعه و آشنایی بیشتر با نمونه نام شرکت می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.
مشاورین ثبت ملاصدرا می توانند در کلیه امور ثبتی در تمام مراحل راهنمای شما باشند .

Rate this post