اداره ثبت برند


اداره ثبت برند

همه چیز درباره اداره ثبت برند

اصلا اداره ثبت برند چیست؟! در سال ۱۳۸۶، مجلس، قانونِ ثبت برند و حقِ مالکیت معنوی بر روی ثبت های صنعتی و اختراعات را علناً به تصویب رساند. به پشتوانه این قانون تمامِ قوانینِ مربوط به ثبت علائم تجاری که در سال ۱۳۱۰ به تصویب رسیده بود به روز رسانی شد و با نیاز های عصرِ ما تطبیق داده شد. این گونه اداره ثبت برند رسمیت پیدا کرد و در سطح جامعه بیش از پیش جدی گرفته شد چون حالا دیگر حامی قدر قدرتی به نامِ قانون از او حمایت می کرد و همه ملزم به پیروی بی کم و کاست از آن بودند.

نشانی اداره ثبت برند

در حال حاضر نشانیِ اداره ثبت برند واقع در تهران، میدان امام خمینی، خیابان خیام، خیابان فیاض بخش، کنارِ ساختمان شماره یک سازمان ثبت اسناد و املاک کشوراست. این اداره از روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعد ازظهر خدماتی همچون ثبت علائم تجاری، ثبت اختراع، ثبت طرح صنعتی و ثبت برند را ارائه می دهد. در صورتی که تمایل به مراجعه حضوری به اداره ثبت برند را ندارید می توانید در قالبِ یک کُنش الکترونیکی این فعالیت را با سوختنِ کمترین میزانِ کالری انجام دهید!
نشانی سایت اداره ثبت برند : http://iripo.ssaa.ir .
در حقیقت این نهاد ارائه دهنده مصممِ ثبتِ حقوقِ بهره برداریِ انحصاری شما از برندتان، طرح صنعتی تان و اختراعات تان است.

داستانِ ثبت برند چیست ؟!

آیا شما آن قدر هوشمندید که وسیله ای را اختراع کرده اید؟ آن قدر کارآفرین و مبتکر و خلاق هستید که قصد دارید طرحِ صنعتی تان را به مرحله اجرا درآورید ؟ و یا آن که محصولی را تولید کرده اید و میخواهید حق انحصارش را با برندی که در ذهن دارید محفوظ نگه دارید؟
شما در هر صورت باید ازحریمِ هوشمندی خود محافظت کنید. چرا که شرعاً و عرفاً مالکِ افکار و ایده های خود هستید و باید با تمامِ وجود برای صیانتش تلاش کند. ثبت برند دقیقا همین مالکیت معنوی برند و علامت تجاری شما را برایتان به ارمغان می آورد. باعث می شود دیگر شما تنشی از بابت به سرقت رفتنِ ایده و محصول خود و عرضه آن توسط مُشتی فرصت طلب را که همیشه در حالِ کمین کردن برای به یغما بردنِ حاصلِ عرق ریزانِ فکرِ کسی دیگر هستند را نداشته باشید.

واقعا ثبت برند مزیت دارد؟!

ثبت برند از آن کار های پر منفعتی است که فقط یک مزیت ندارد. شاید اولین خاصیت ثبت علامت تجاری صیانتِ معنوی برند و طرح شما باشد. اما از طرفی هم ثبت برند سبب شخصیت بخشی و اعتبار سازی برای ایده، طرح و علامت تجاری شما می شود. در حقیقت هیچ چیزی در دنیا نمی تواند به اندازه یک پشتوانه قانونی و مکنون به رویدادی اعتبار و رسمیت ببخشد.
موردِ اعتبار بخشی آن قدر در جهانِ رقابتی امروز اهمیت بالایی دارد که اگر بازار هدف پس از مدتی به این نتیجه برسد که علامت تجاری یا طرح صنعتی و اختراع شما رسمیت ، شخصیت و وجه تجاری کافی را ندارد به سرعت و با بی رحمیِ تمامِ از چرخه رقابتِ بین الملل حذف تان می کند.

یک مثال کوچک برای نشان دادن اهمیت ثبت برند در عالم تجارت!

در این مثال، امتیاز های ثبت برند مواد غذایی را در نظر بگیرید:
– میزان فروش شما به میزانِ شهرت شما در زمینه صنعت غذایی وابسته است ( شناخت بیشتر = سود بیشتر)
– مشتری در ناخودآگاهش به کسی که برندش قانونی ثبت شده باشد ، اعتماد بیشتری میکند
– یونیک شدنِ محصولات شما
– دامن زدن به افزایش تبلیغاتی که به نفع شما هستند
– یاد آوری راحت ترِ محصولِ شما توسطِ مشتری
– به رسمیت شناخته شدنِ شما توسطِ قانون
– ایجادِ تفاوت بین محصول شما و محصول شرکت رقیب
– امکانِ ایجاد ارزش برای کار آفرینی شما
– ممکن است از یک جایی به بعد ، برند شما از خودِ شما اعتبار بیشتری داشته باشد. برند معتبر ، برگ برنده ای است برای دریافت وام در آینده
– حق امتیازی که از طریق ثبت برند مواد غذایی خود به دست آوردید ، جریانِ اصلی درآمد شما میشود
– اگر شما بخواهید نمایندگی تاسیس کنید ، برند ثبت شده شما عاملی کلیدی برای اخذ مجوز نمایندگی میشود

به چه اسنادی برای ثبت برند نیاز دارید؟

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند با توجه به حقیقی و حقوقی بودنِ اشخاص متفاوت است.

اسناد لازم برای اشخاص حقیقی:

– تصویرِ برابر با اصلِ مدارکِ احراز هویت که شامل کارت ملی و شناسنامه می شود ( کد پستی ده رقمی نیز لازم است) .
– کپی برابر با اصلِ جوازِ کسب و یا پروانه بهره برداری. اصولا هر سندی که از صنفِ کسب و کارتان که به شما اجازه ارائه خدمت می دهد باید از سوی اشخاص حقیقی تهیه و ارائه شود.
– ۱۵ قطعه تصویر ۸*۸ از برندِ محصولتان به همراهِ شرحِ کامل پیشینه و علتِ انتخاب این نام برای برندتان.
– اگر علامت تجاری شما به زبانِ لاتین باشد نیاز است تا کارتِ بازرگانی که به نامِ صاحبِ پروانه کسب است به اداره ثبت برند تسلیم شود.

اسناد لازم برای اشخاص حقوقی :
– ارائه کپی برابر با اصلِ جواز بهره برداری یا پروانه کسب.
– تصویر آخرین روزنامه رسمی تغیرات هیئت مدیره به همراه اولین روزنامه تاسیس شرکت باید تهیه و ارائه شود.
– کسانی که حقِ امضاء اوراق بهادارِ شرکت را دارند باید کپی برابر با اصل مدارک احراز هویت که شامل کارت ملی و شناسنامه می شود را تسلیم اداره ثبت برند کنند.
– ۱۵ قطعه تصویر ۸*۸ از برندِ محصولتان به همراهِ شرحِ کامل پیشینه و علتِ انتخاب این نام برای برندتان.
– دارندگان ِحق امضاء، موظف به امضای وکالتنامه و تنظیم و ارائه آن هستند.

با گام به گامِ مراحلِ ثبت برند بیشتر آشنا شوید!

– معمولا توصیه می شود قبل از دست زدن به هر کاری، با صاحب نظران آن امر مشورت شود. پس لطفا قبل انجامِ ثبت برند با مشاورانِ خبره ای که ذاتاً برای این کار ساخته شدند تا به بهترین شکل تجربیاتشان را در اختیارتان قرار دهند؛ مشورت کنید. ثبت ملاصدرا با افتخار اعلام می کند که ارائه دهنده بهترین مشاوره ها در زمینه انواع ثبت برند و علائم تجاری است.
– بعد از گرفتنِ مشاوره و شفافیتِ مسیر و باز شدنِ دیدتان، باید استعلام بگیرید تا قبل از شما کسی اقدام به ثبتِ برندی با نام و تشابه علامت تجاری شما نکرده است. اگر یک فرد یا شرکت مقدم از شما اقدام به این کار کرده است، تقاضای شما مبنی بر ثبت آن برند با نامِ مورد نظرتان رد می شود و باید به فکرِ طراحی لوگو و برندی دیگر باشید.( استعلام برند کاملا رایگان است و به صورت الکترونیکی قابل انجام است)
– حالا دیگر مجاز هستید تا اسناد و مدارکی که در بخشِ قبلی درباره آن ها مبسوط توضیح داده شد را تهیه و تنظیم کنید.
– در این مرحله لطفا وارد سایت مرکز مالکیت معنوی شوید و گام های مربوط به اظهارنامه ثبت برند را با دقت تکمیل کنید. در این اینجا هزینه های خواسته شده را پرداخت کرنید. بعد از تکمیل تمامِ فرم ها، رمز عبور و نام کاربری دریافت می کنید. دقت کنید که به محضِ دریافت این رمز از آن لحظه به بعد از طریق آن، تمامِ اطلاعات مربوط به نوبت دهی به شما اطلاع رسانی می شود.
– در این مرحله کارشناسانِ اداره ثبت برند در حالِ برسی کم و کیف اظهارنامه شما هستند. چنانچه تمامِ مراحل بدونِ نقص طی شود، به شما پیامی با مضمونِ بلامانع بودنِ تقاضای ثبت برند شما ارسال می شود. حالا باید به همراه برابر اصل کلیه اسناد و مدارکتان، حضوراً به اداره ماالکیت معنوی مراجعه کنید تا پرونده علامت تجاری شما را تشکیل دهند.
– بلافاصله بعد از تشکیل پرونده، از سوی اداره مالکیت تقاضایِ ثبت نام تجاری شما به یک روزنامه کثیرالانتشار و رسمی ارجاع داده می شود. حالا دیگر باید هزینه های مربوط به روزنامه علنی و رسمی اولین نوبت را تقبل بفرمائید.
– در مرحله آخر باید با روزنامه رسمی نوبت اول و همچنین روزنامه رسمی نوبت دوم، ۱۰ نمونه شبیه سازی شده از علامت تجاری تان در ابعاد۶*۶ به همراه یک نسخه از اظهارنامه ثبت برند به اداره علائم و اخذ سند ده ساله برند مراجعه کنید و مدرکِ آرم تجارتی تان را در دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)